Logo

Uprawa georginii w ogrodzie

We wrześniu na rabatach możemy spotkać m.in. piękne georiginie. Te cebulowe rośliny są najczęściej spotykane pod nazwą dalia. Warto jak najprędzej dowiedzieć się czego potrzebują, posadzić je i odpowiednio uprawiać, ponieważ odwdzięczają się naprawdę zapierającymi dech w piersiach pomponami kwiatów.

Georginie znane lepiej jako dalie (Dahla x cultorum) występują w 2000 odmianach ogrodowych, stąd ich ogromna różnorodność względem wysokości, barw i form kwiatów. Osiągają od 20 do 150 cm wysokości, mają bulwiasto zgrubiałe korzenie oraz fantazyjnie uformowane liście.

Ze względu na budowę, wyróżnia się georginie o kwiatach pojedynczych (złożone z jednego okółka kwiatów języczkowatych, o środku wypełnionym kwiatami rurkowatymi), półpełnych (występują dwa okółki kwiatów języczkowatych lub więcej) oraz pełnych (mają tylko płatki kwiatów języczkowatych). Średnice kwiatostanów dalii z ostatniej grupy mogą osiągać nawet do 30 cm.

Czerwone kwiaty dalii kaktusowych i żółte główki dalii pomponowych, fot. M. Palczyńska Dalie o kwiatach pełnych, fot. M. Palczyńska
 

Jak uprawiać georginie?

Wszystkie odmiany dobrze rosną w słońcu lub półcieniu, na lekko wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Po kwitnieniu, na jesieni wykopuje się bulwy dalii i zimuje w suchym, chłodnym pomieszczeniu. Usuwa się im liście, a łodygę przycina na wysokości 20 cm. Wyciągając dalie z gruntu, najlepiej posługiwać się widłami – delikatnie rozluźniając glebę w promieniu 20–40 cm. Karpę należy ostrożnie wyjmować, starając się nie uszkodzić bulw.

Następnie układa się je w skrzynkach lub innych pojemnikach korzeniami do góry, aby pozbyć się wody z wnętrza pustych łodyg. Oczyszczone z ziemi korzenie powinno się zabezpieczyć środkiem grzybobójczym, można też obsypać je trocinami, torfem czy piaskiem i tak przechowywać aż do późnej wiosny.

W kolejnym sezonie, gdy mamy pewność, że nie będzie już przymrozków, przygotowujemy nowe miejsce posadzenia rośliny. Dołek, w którym umieszczona będzie karpa, dobrze jest wzbogacić rozłożonym obornikiem lub nawozem o spowolnionym działaniu. Okres kwitnienia rozpoczyna się już w lipcu i kończy w październiku.

Najpiękniejsze odmiany georginii

  • 'Clair de Lune' – jej półpełny kwiat składa się z zewnętrznego okółka żółtych płatków i wewnętrznego, mniejszego okółka płatków barwy kremowej. Wysokość 110 cm.

  • 'Brilliant Eye' – to dalia pomponowa o pełnych kwiatach, których żywo czerwone płatki zwinięte są w rurki. Dorasta do 90 cm.
  • 'Purple Gem' – dalia o kwiatach pełnych, z grupy dalii kaktusowych, ma purpurowe, długie i wąsko zakończone płatki kwiatów języczkowatych. Nadaje się na kwiat cięty i dorasta do 1 m.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: Magazyn Budujemy Dom,
tekst i zdjęcia: Małgorzata Palczyńska,
zdjęcie tytułowe: Capri23auto/Pixabay.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl