Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) to roślina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Pochodzi z południa Europy, gdzie można ją spotkać w lasach i na łąkach.

Ta długowieczna, częściowo zimozielona bylina dorasta do 30-50 cm wysokości. Tworzy gęste, zwarte kobierce. Liście gatunku nie wyróżniają się od innych bodziszków – są odziomkowe, dość duże (10-20 cm dł.), klapowane (7 klap), ząbkowane, soczyście zielone, lepkie w dotyku i silnie pachnące. Jesienią zabarwiają się na czerwonawo.

Bodziszek korzeniasty kwitnie od maja do czerwca. Wytwarza baldaszkowate kwiatostany złożone z płaskich, promienistych, pojedynczych kwiatów. Mają one nabrzmiałe i czerwone kieliny, osiągają 2-2,5 cm średnicy, są pięciopłatkowe i występują głównie w kolorze różowym (odmiany mogą mieć odcienie purpurowe i białe).

Organami podziemnymi są kłącza. Łatwo się rozprzestrzenia.

Wymagania i uprawa

Bodziszek korzeniasty to jeden z najłatwiejszych w uprawie bodziszków. Rośnie na stanowiskach słonecznych, półcienistych i dobrze znosi większe zacienienie. Rosną dobrze na glebach umiarkowanie żyznych, przepuszczalnych, próchniczych ale tolerują większość typów gleb (oprócz ciągle wilgotnych). W polskich warunkach są mrozoodporne.

Rośliny powinno się systematycznie odchwaszczać, w czasie susz umiarkowanie i systematycznie podlewać oraz nawozić w ciągu kwitnienia raz na miesiąc. Warto ścinać, usuwać przekwitłe kwiatostany.

Bodziszki rozmnaża się przez podział lub sadzonki odziomkowe. Najlepiej robić to wiosną lub jesienią.

Zastosowanie

Bodziszek korzeniasty należy do najwartościowszych roślin okrywowych. Można go stosować w każdym typie zieleni, w różnej wielkości grupach lub płatach. Są też chętnie sadzone na skalniakach, w ogrodach leśnych, naturalistycznych i wiejskich.

Wybrane odmiany

  • 'Bevan's Variety' – kwiaty ciemne, czerwono-fioletowe
  • 'Czakor' – kwiaty purpurowo-czerwone
  • 'Spessart' – kwiaty białe
  • 'White Ness' – kwiaty śnieżnobiałe
  • 'Album' - kwiaty biało-różowe
  • 'Variegatum' – kwiaty ciemnoróżowe, liście ozdobione kremowymi smugami

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: PantherMediaSeller/Depositphotos, RadilaRadilova/Depositphotos