Logo
Logo

Bodziszek ROZANNE ‘Gerwat’

Bodziszek to ciekawy rodzaj botaniczny obejmujący około 450 gatunków bylin oraz roślin jednorocznych występujących na półkuli północnej. W Polsce naturalnie rośnie około 15 gatunków zaliczanych do rodzaju Geranium. Odmiany ogrodowe bodziszków są cenione ze względu na dekoracyjne ulistnienie oraz obfite kwitnienie. Są to w przeważającej większości byliny, które dosyć szybko zarastają przeznaczone im zagony czy rabaty.

Wiele z dostępnych odmian doskonale nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodach przydomowych, ale również na miejskich kwietnikach, w zieleni osiedlowej oraz jako runo w widnych parkach miejskich. Jedną z ciekawszych odmian mieszańcowych, charakteryzującą się wyjątkowo obfitym i długotrwałym kwitnieniem jest ROZANNE.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Bodziszek (Geranium) ROZANNE to odmiana mieszańcowa, uzyskana ze skrzyżowania Geranium himalayense z Geranium wallichianum 'Buxton's Variety'. Została odkryta pod koniec lat 80. XX w. przez Rozanne Waterer w jej ogrodzie w Kilve (Anglia) – ta doświadczona ogrodniczka zwróciła uwagę na okaz, który był podobny do odmiany 'Buxton's Variety' bodziszka Wallicha, ale miał znacznie większe rozmiary, rósł mocniej i kwitł bez przerwy od czerwca do listopada.

W 1991 roku Rozanne Waterer zainteresowała nowym mieszańcem szkółkę Blooms of Bressingham, która po raz pierwszy zaprezentowała go światu podczas londyńskiej wystawy Chelsea Flower Show w 2000 r. Wytrzymałość na różne warunki uprawy oraz walory ozdobne nowej odmiany spowodowały, że szybko stała się popularna w Europie i poza jej granicami. Otrzymała różne prestiżowe nagrody branży ogrodniczej, czego ukoronowaniem był tytuł "Rośliny stulecia", przyznany z okazji 100-lecia Chelsea Flower Show.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych bodziszków

Bodziszek ROZANNE tworzy okazałe kępy dorastające do 40 cm wysokości, szybko się rozrasta i charakteryzuje dużym wigorem. Liście ma klapowane, żywo zielone, jesienią czerwieniejące. Duże, do 5 cm średnicy, niebieskoliliowe kwiaty z jaśniejszym środkiem, osadzone są na szypułkach pojedynczo, w parach lub zebrane po kilka. Pojawiają się licznie od czerwca. Kwitnienie jest wyjątkowo długie jak na bylinę – trwa nieprzerwanie do jesiennych przymrozków. Jego obfitość mogą jedynie osłabiać susze i upały, które niekorzystnie wpływają też na wielkość kwiatów.

Uprawa i wymagania

Ta odmiana bodziszka znosi wysoką temperaturę, jest ponadto tolerancyjna wobec gleby, o ile tylko jest przepuszczalna (najlepiej, gdy pozostaje stale lekko wilgotna). Preferuje stanowisko półcieniste, ale może rosnąć również w słońcu albo ewentualnie w cieniu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz starych liści latem pobudza roślinę do wzrostu i rozwoju.

Gdzie posadzić?

Bylina ta nadaje się do stosowania jako roślina okrywowa, np. do podsadzania róż, a także na obwódki rabat. Jest znakomita do ogrodów nieformalnych i naturalistycznych. Polecana jest też do pojemników tarasowych, wiszących pojemników, a nawet skrzynek balkonowych. Przy tego typu zastosowaniu koniecznie wymaga zabezpieczenia przed mrozem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Autor
Bodziszek ROZANNE ‘Gerwat’
Bodziszek ROZANNE ‘Gerwat’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny