Bodziszek ROZANNE ‘Gerwat’

Bodziszek ROZANNE Gerwat fot. G. Falkowski

Bodziszek to ciekawy rodzaj botaniczny obejmujący około 450 gatunków bylin oraz roślin jednorocznych występujących na półkuli północnej. W Polsce naturalnie rośnie około 15 gatunków zaliczanych do rodzaju Geranium. Odmiany ogrodowe bodziszków są cenione ze względu na dekoracyjne ulistnienie oraz obfite kwitnienie. Są to w przeważającej większości byliny, które dosyć szybko zarastają przeznaczone im zagony czy rabaty.

Wiele z dostępnych odmian doskonale nadaje się nie tylko do uprawy w ogrodach przydomowych, ale również na miejskich kwietnikach, w zieleni osiedlowej oraz jako runo w widnych parkach miejskich. Jedną z ciekawszych odmian mieszańcowych, charakteryzującą się wyjątkowo obfitym i długotrwałym kwitnieniem jest ROZANNE.

Posłuchaj
00:00
25
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Bodziszek (Geranium) ROZANNE to odmiana mieszańcowa, uzyskana ze skrzyżowania Geranium himalayense z Geranium wallichianum 'Buxton's Variety'. Została odkryta pod koniec lat 80. XX w. przez Rozanne Waterer w jej ogrodzie w Kilve (Anglia) – ta doświadczona ogrodniczka zwróciła uwagę na okaz, który był podobny do odmiany 'Buxton's Variety' bodziszka Wallicha, ale miał znacznie większe rozmiary, rósł mocniej i kwitł bez przerwy od czerwca do listopada.

W 1991 roku Rozanne Waterer zainteresowała nowym mieszańcem szkółkę Blooms of Bressingham, która po raz pierwszy zaprezentowała go światu podczas londyńskiej wystawy Chelsea Flower Show w 2000 r. Wytrzymałość na różne warunki uprawy oraz walory ozdobne nowej odmiany spowodowały, że szybko stała się popularna w Europie i poza jej granicami. Otrzymała różne prestiżowe nagrody branży ogrodniczej, czego ukoronowaniem był tytuł "Rośliny stulecia", przyznany z okazji 100-lecia Chelsea Flower Show.

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych bodziszków

Bodziszek ROZANNE tworzy okazałe kępy dorastające do 40 cm wysokości, szybko się rozrasta i charakteryzuje dużym wigorem. Liście ma klapowane, żywo zielone, jesienią czerwieniejące. Duże, do 5 cm średnicy, niebieskoliliowe kwiaty z jaśniejszym środkiem, osadzone są na szypułkach pojedynczo, w parach lub zebrane po kilka. Pojawiają się licznie od czerwca. Kwitnienie jest wyjątkowo długie jak na bylinę – trwa nieprzerwanie do jesiennych przymrozków. Jego obfitość mogą jedynie osłabiać susze i upały, które niekorzystnie wpływają też na wielkość kwiatów.

Uprawa i wymagania

Ta odmiana bodziszka znosi wysoką temperaturę, jest ponadto tolerancyjna wobec gleby, o ile tylko jest przepuszczalna (najlepiej, gdy pozostaje stale lekko wilgotna). Preferuje stanowisko półcieniste, ale może rosnąć również w słońcu albo ewentualnie w cieniu. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz starych liści latem pobudza roślinę do wzrostu i rozwoju.

Gdzie posadzić?

Bylina ta nadaje się do stosowania jako roślina okrywowa, np. do podsadzania róż, a także na obwódki rabat. Jest znakomita do ogrodów nieformalnych i naturalistycznych. Polecana jest też do pojemników tarasowych, wiszących pojemników, a nawet skrzynek balkonowych. Przy tego typu zastosowaniu koniecznie wymaga zabezpieczenia przed mrozem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bodziszek Geranium

Bodziszek korzeniasty Geranium macrorrhizum

Bodziszek popielaty Geranium cinereum

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści