Bodziszek popielaty Geranium cinereum

Bodziszek popielaty, fot. s-ms_1989 - Pixabay
Bodziszek popielaty (Geranium cinereum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
8
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, lekka
Kolor kwiatów: różowe, białe
Kwiaty: duże
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: rozłożysty
Wysokość: 10-20 cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina okrywowa, pojemniki, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty

Bodziszek popielaty (Geranium cinereum) to niska bylina z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). W naturze występuje na obszarze południowej Europy, ale jest też uprawiany jako roślina ozdobna w wielu innych rejonach świata.

Roślina dorasta do ok. 10/15-20 cm wys. i posiada niski, kępiasty, gęsty pokrój. W sezonie rozwija liczne, szarozielone, długoogonkowe, okrągłe w zarysie, głęboko powcinane i klapowane liście, zebrane nad ziemią w gęstą, rozłożystą rozetę.

Bodziszek popielaty kwitnie latem od czerwca do września. Spomiędzy liści wyrastają wzniesione, sztywne, rozgałęzione pędy, pokryte nielicznymi, małymi, ogonkowymi liśćmi, układającymi się naprzeciwległymi parami w rozgałęzieniach pędowych. Na szczytach pędów rozwijają się dość duże, pięciopłatkowe, białe lub różowe kwiaty z ciemnym środkiem i widocznym na płatkach gęstym, ciemniejszym żyłkowaniem.

Wymagania i uprawa

Bodziszek popielaty to łatwa w uprawie i mało wymagająca bylina. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku i na lekkiej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej, umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej glebie o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH, ale poradzi sobie też w półcieniu oraz na słabszym, suchym podłożu. Nie lubi jedynie gleby ciężkiej, zbitej i mokrej, na której źle się rozwija i traci walory ozdobne.

Pomimo iż bodziszek popielaty pochodzi z południa Europy i lubi ciepło, w naszym klimacie jest zwykle dostatecznie mrozoodporny, choć należy unikać jego uprawy w najchłodniejszych rejonach kraju.

Bodziszek może być rozmnażany przez nasiona (daje też samosiew, ale potomstwo może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej) oraz podział dorosłych egzemplarzy po kwitnieniu.

Zastosowanie

Bodziszek popielaty to dokonała roślina skalniakowa i okrywowa. Bardzo dobrze prezentuje się na skarpach, murkach, między kamieniami i w ogródkach żwirowych. Ładnie wygląda w zestawieniu z roślinami skalniakowymi oraz niskimi bylinami.

Można z niego tworzyć też jednogatunkowe grupy lub obwódki rabat i chodników. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wybrane odmiany

  • 'Ballerina' – kwiaty duże, jasnoróżowe, z ciemnoróżowym żyłkowaniem i ciemnym, bordowo-różowym środkiem
  • 'Splendens' – kwiaty duże, ciemnoróżowe ze słabo widocznym żyłkowaniem i ciemnym środkiem
  • 'Laurence Flatman' – kwiaty duże, różowe, z ciemnymi żyłkami, ciemniejszą, szeroką, trójkątną smugą na każdym z płatków oraz ciemnym środkiem
  • 'Jolly Jewel Salmon' – kwiaty duże, czerwono-łososiowe, z ciemniejszym żyłkowaniem i ciemnym środkiem
  • 'Purple Pillow' – kwiaty duże, ciemne, różowo-fioletowe z ciemnym oczkiem


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: s-ms_1989/Pixabay, Meneerke bloem/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bodziszek Geranium

Bodziszek czerwony / Bodziszek krwisty Geranium sanguineum

Bodziszek wspaniały Geranium x magnificum

Bodziszek korzeniasty Geranium macrorrhizum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści