Logo
Logo

Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum)

Bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe, wielobarwne
 • Pokrój: kulisty, krzaczkowaty
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: ok. 60 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, pod koronami drzew, w grupie, kwiat cięty
 • Bodziszek wspaniały (Geranium magnificum) to bylina należąca do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Nie występuje w środowisku naturalnym – to mieszaniec wyselekcjonowany przez botaników powstały przez skrzyżowanie Geranium platypetalum i Geranium ibericum.

  To okazała (jak na bodziszki) roślina osiągająca 40-70 cm wysokości. Posiada kulisty, krzaczasty pokrój. Wytwarza dłoniastosieczne liście jesienią przebarwiające się na żółto, pomarańczowo i czerwono.

  Największą dekoracją byliny są jednak kwiaty – o talerzowatym kształcie, średnicy ok 5 cm i purpurowoniebieskiej barwie z wyraźnymi żyłkami. Wydzielają przyjemny, korzenny zapach. Kwitnienie przypada na maj i czerwiec.

  Wymagania i uprawa

  Bodziszek zalicza się do bylin bardzo łatwych w uprawie – szybko przystosowuje się do różnych warunków siedliskowych. Toleruje różne typy podłoży, poza podmokłymi i kamienistymi. Sprawdza się nawet na mało urodzajnym, piaszczystym podłożu.

  Dobrze znosi okresy nawet długotrwałej suszy (wytwarza dobrze rozwinięty system korzeniowy). Gatunek jest mrozoodporny. Można go uprawiać na stanowiskach słonecznych lub półcienistych.

  Zaleca się go nawozić, aby obficie kwitł i wytwarzał duże kwiaty. Warto stosować nawozy organiczne (zwłaszcza na lekkich glebach) lub mineralne z wysoką zawartością fosforu i mikroelementów. 

  Przed kwitnieniem można rozmnożyć ją przez podział. Dobrym sposobem na pozyskanie sadzonek jest również wiosenny siew nasion. Zimą (ewentualnie wiosną) roślinę zaleca się ściąć przy samej ziemi.

  Zastosowanie

  Bodziszek wspaniały to jedna z najlepszych roślin zadarniających – dlatego nadaje się do szybkiego zazieleniana ogrodu, np.: „świeżego” - dopiero po założeniu. Nadaje się do tworzenie dużych rabat bylinowych i mieszanych. Radzi sobie w miejscach zacienionych, np. pod koroną drzew i krzewów, wtedy jednak znacznie słabiej kwitnie.

  Nadaje się na kwiat cięty – dość długo zachowuje świeżość w wazonie i wydziela przyjemną woń.

  Zdjęcie tytułwe: Hans Braxmeier/Pixabay

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (2)
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl