Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to okazała trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturze występuje w Azji, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Miskant chiński może osiągać nawet 2-3 m wys., tworząc okazałe kępy (trawa kępkowa) zielonych, sezonowych, szorstkich w dotyku, wąskich, wzniesionych, w górnej części łukowato przewieszających się na zewnątrz liści. Przez środek blaszki biegnie jasny, gruby nerw.

Późnym latem (VIII-IX) z ulistnionych kęp wyrastają sztywne, mocne, wzniesione pędy, zwieńczone gęstym, kłosowatym, srebrzysto-beżowym kwiatostanem, złożonym z licznych kłosków.

Miskant ze względu na swoją popularność, doczekał się wielu odmian, różniących się wysokością oraz barwą liści i kwiatów.

Wymagania i uprawa

Mimo dużych rozmiarów, miskant jest rośliną łatwą w uprawie i na w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkanaście lat. Oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża, ale urośnie też na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie toleruje tylko ciężkiej, mokrej ziemi i nie lubi suszy. Dobrze znosi warunki miejskie.

Jeśli miskant ma zapewnione odpowiednie stanowisko, jest dostatecznie mrozoodporny. Jedynie w pierwszych 2-3 latach uprawy młode rośliny warto okrywać na zimę, gdyż są bardziej delikatne.

Przed zimą pędów miskanta nie powinno się ścinać, a jedynie związać sznurkiem w rodzaj chochoła, który dodatkowo zabezpieczy roślinę przed zimowym chłodem. Suche liście ścina się tuż nad ziemią wiosną następnego roku – jest to zabieg niezbędny.

Miskanty najlepiej rozmnażać wegetatywnie np. przez podział kęp. Rośliny można też pozyskać z nasion, ale wtedy potomstwo może nie powtórzyć cech odmianowych rośliny matecznej.

Zastosowanie

Miskanty to wspaniałe rośliny ozdobne o atrakcyjnych kwiatach i pięknym pokroju, ale ze względu na swoje rozmiary, sprawdzają się głównie w dużych ogrodach. Odmiany wysokie nadają się do tworzenia osłon dzielących ogród na strefy i sezonowych żywopłotów. Można je też sadzić jako górne piętro rabaty, gdzie będą tworzyły tło dla innych roślin jak np. bylinowych astrów, dzielżanów, liliowców czy rudbekii. Niższe odmiany sprawdzają się natomiast jako szpaler wzdłuż ścieżki lub element kompozycji rabatowej. Najniższe (ok. 60 cm wys.) mogą być też uprawiane w pojemnikach.

Miskanty doskonale wyglądają w ogrodach naturalistycznych lub żwirowych i pięknie prezentują się w grupach z innymi trawami ozdobnymi. Ich kwiatostany nadają się do cięcia i na suche bukiety. Zasuszone liście i kwiaty mogą być też atrakcyjną ozdobą zimowego ogrodu.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde, Terri James/Pixabay