Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) to okazała trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). W naturze występuje w Azji, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Wygląd miskanta chińskiego

Roślina może osiągać nawet 2-3 m wys., tworząc okazałe kępy (trawa kępkowa) zielonych, sezonowych, szorstkich w dotyku, wąskich, wzniesionych, w górnej części łukowato przewieszających się na zewnątrz liści. Przez środek blaszki biegnie jasny, gruby nerw. W obrębie gatunku istnieje obecnie bardzo wiele odmian ozdobnych różniących się barwą liści i kwiatów.

Miskant chiński kwitnie późnym latem (VIII-IX). Z ulistnionych kęp wyrastają sztywne, mocne, wzniesione pędy, zwieńczone gęstym, kłosowatym, srebrzysto-beżowym kwiatostanem, złożonym z licznych kłosków.

 
 

Wymagania i uprawa miskanta chińskiego

Mimo dużych rozmiarów uprawa miskantów w ogrodzie jest łatwa. Roślina oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża, ale urośnie też na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie toleruje tylko ciężkiej, mokrej ziemi i nie lubi suszy. Dobrze znosi warunki miejskie.

Jeśli miskant ma zapewnione odpowiednie stanowisko, jest dostatecznie mrozoodporny.

Miskanty najlepiej rozmnażać wegetatywnie np. przez podział kęp. Rośliny można też pozyskać z nasion, ale wtedy potomstwo może nie powtórzyć cech odmianowych rośliny matecznej.

Pielęgnacja miskanta chińskiego

Pomimo tego, że miskanty chińskie są mrozoodporne, w pierwszych 2-3 latach uprawy młode rośliny zaleca się okrywać na zimę, gdyż są bardziej delikatne. Popularną metodą na ochronę przed mrozami, jest wiązanie traw ozdobnych jesienią

Przed zimą pędów miskanta nie powinno się ścinać – przycinanie traw ozdobnych przeprowadza się wiosną (w marcu), zanim roślina zacznie się budzić z zimowego snu. Cięcie to zabieg niezbędny w pielęgnacji wielu traw ozdobnych.

 
 

Zastosowanie miskanta chińskiego

Miskanty to wspaniałe rośliny ozdobne o atrakcyjnych kwiatach i pięknym pokroju, ale ze względu na swoje rozmiary, sprawdzają się głównie w dużych ogrodach. Odmiany wysokie nadają się do tworzenia osłon dzielących ogród na strefy i sezonowych żywopłotów.

Można je też sadzić jako górne piętro rabaty, gdzie będą tworzyły tło dla innych roślin jak np. bylinowych astrów, dzielżanów, liliowców czy rudbekii. Niższe odmiany sprawdzają się natomiast jako szpaler wzdłuż ścieżki lub element kompozycji rabatowej. Najniższe (ok. 60 cm wys.) mogą być też uprawiane w pojemnikach.

 
 

Miskanty doskonale wyglądają w ogrodach naturalistycznych lub żwirowych i pięknie prezentują się w grupach z innymi trawami ozdobnymi. Ich kwiatostany nadają się do cięcia i na suche bukiety. Zasuszone liście i kwiaty mogą być też atrakcyjną ozdobą zimowego ogrodu.

Polecane odmiany


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde, Terri James / Pixabay