Logo
Logo

Wiązanie traw ozdobnych jesienią | Zaplącz swoje miskanty i nie tylko!

Trawy ozdobne to bardzo wszechstronne rośliny, które pasują do niemal wszystkich przestrzeni. Ich "czupryny" są różnej wysokości, często mają kolorowe liście i kłosy oraz można je... Fryzować! Wiązanie traw ozdobnych w efektowne snopki, kity, a nawet warkocze to jeden z najświeższych trendów ostatnich sezonów. Sprawdź, jakie trawy ozdobne możemy w ten sposób zaplątywać oraz kiedy i jak to robić.

Z artykułu dowiesz się:
  • Po co wiąże się trawy?
  • Jakie trawy można zaplatać?
  • Kiedy wiązać trawy ozdobne?
  • Co robić z zaplecionymi trawami wiosną?

Dlaczego wato wiązać trawy jesienią?

Trawy ozdobne to znane i bardzo lubiane rośliny, które zdobią ogród przez całe lato, jesień i zimę. Są szczególnie cenione tą ostatnią, zimową porą, gdy niewiele roślin zachowuje swoje dekoracyjne walory. Ich kępy mogą jednak stracić swój ładny pokrój pod ciężarem śniegu. Dodatkowo "rozłożone" na boki liście sprawiają, że mróz łatwiej sięga w sam środek ich karp, co może doprowadzić do przemarzania roślin.

Zawiązując "czupryny" traw na zimę nie tylko sprawiamy, że bardzo efektownie wyglądają ale też sprytnie chronimy je przed śniegiem i mrozem!

Które trawy ozdobne można wiązać?

Zaplątywać, wiązać i na wszelkie sposoby supłać można wszystkie trawy o odpowiedniej długości liści i pędów. Na pewno znajdą się tutaj miskanty, rozplenice, niektóre palczatki, trzęślice, proso, jak też trawy pampasowe.

Niskie trawy takie jak ostnice i turzyce również można wiązać, a nawet zaplatać ze sobą sąsiadujące rośliny, ale jest to rzadsza praktyka, bo nie daje to tak widowiskowego efektu, co u wysokich gatunków.

Zależnie od długości liści traw, możemy albo robić z nich wesołe kitki albo eleganckie warkocze.

Źródło: Make Your Life Greener / Youtube

 

Kiedy najlepiej wiązać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne najlepiej jest wiązać w drugiej połowie jesieni, gdy zaczynają usychać i tracą zieloną barwę.

Ważne jest, żeby robić to w ciepły, suchy dzień – w takich warunkach łatwiej pracować, a dodatkowo dobrze osuszone rośliny są mniej narażone na gnicie.

Źródło: Kasia In / Youtube

 

Co robić z zawiązanymi trawami wiosną?

Większość traw ozdobnych wymaga wiosną mocnego cięcia. Jest ono potrzebne, by rośliny mogły zdrowo się rozrastać i wypuszczać nowe, młode liście. Wycinając związane wcześniej trawy praca ta jest ułatwiona, ponieważ liście nie rozsypują się i wygodnie jest je wynosić z rabat.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Vladislav Zhukov/Dreamstime

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Twoja strona ogrodu