Logo
Logo

Jak przezimować rozplenicę?

Trawy ozdobne podbijają nasze serca już od dobrych kilkunastu lat. Wśród nich znajdziemy wyjątkowo ozdobną, posiadającą bardzo ciekawe kłosy i fontannowy pokrój rozplenicę. W uprawie należy jednak pamiętać, że roślina ta nie jest całkowicie mrozoodporna. Jak zatem chronić rozplenicę przed mrozem? Jak ją prawidłowo przezimować w ogrodzie? Sprawdź!

Spis treści
Czy rozplenica jest mrozoodporna? Jakie rozplenice warto uprawiać? Jak przezimować rozplenicę?

Czy rozplenica jest mrozoodporna?
Trawy wrażliwe na mróz

  • Rozplenice (łac. Pennisetum) to trawy umiarkowanie odporne na mrozy. Najmocniejsze z nich są rozplenice japońskie, które są przystosowane do spadków temperatury nie większych niż -10 °C (należą do roślin strefy mrozoodporności 6, a nawet 7).
  • Rozplenice słoniowe, kosmate i szczecinkowe są w Polsce najczęściej traktowane jako rośliny sezonowe (jednoroczne), gdyż nie wytrzymują nawet małych przymrozków.

Jakie rozplenice warto uprawiać?
Ciepłolubne trawy ozdobne

W polskich ogrodach spotykamy przeważne rozplenicę japońską (łac. Pennisetum alopecuroides). Pozostałe znajdziemy najczęściej w aranżacjach w donicach jak też w sezonowych nasadzeniach miejskich.

Wśród rozplenic japońskich znajdziemy wiele pięknych odmian, które z powodzeniem możemy wkomponowywać do różnego typu ogrodów. Mogą mieć od 40 do 150 cm wysokości, a ich liście występują w różnych odcieniach zieleni. Wszystkie ładnie przebarwiają się na zimę (na żółto, pomarańczowo lub/i czerwono). Rozplenice są najbardziej ozdobne od sierpnia do października, kiedy kwitną. Ich kwiatostany wyglądają jak cylindryczne, puchate, długie i często przewieszające się pałki. Występują w kolorach od jasnego beżu do bardzo ciemnych, niemal czarnych odcieni czerwieni.

Wszystkie gatunki rozplenic należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatrów oraz w ziemi żyznej i przepuszczalnej.

Jak przezimować rozplenicę?
Ochrona przed mrozem

Rozplenice japońskie można ochronić przed zimowymi mrozami na kilka sposobów.

  • Traw nie należy ścinać przed zimą – kępy liści stanowią naturalną osłonę karp przed mrozem.
  • Rozplenice można związywać w tzw. snopki – to dodatkowo będzie utrzymywać cieplejsze powietrze wewnątrz liści trawy.
  • W przypadku, gdy zapowiadane są mocniejsze mrozy (poniżej -10 °C), rozplenicę trzeba okryć specjalną włókniną zimową lub stroiszem.
  • Trawy wrażliwe na mróz można uprawiać w donicach chowanych na zimę do jasnych pomieszczeń (np. ogrodów zimowych).
  • Jeśli wrażliwe gatunki rozplenic są posadzone w gruncie, można je oczywiście wykopywać i przechowywać w pomieszczeniu, by wiosną po mocniejszych mrozach ponownie wysadzić do gruntu. Jest to jednak rzadka i nie polecana praktyka.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Onkel Ramirez/Pixabay

Autor
Jak przezimować rozplenicę?
Jak przezimować rozplenicę?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka oraz zielarka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonych smaczków". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu