Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Choroby i szkodniki Zastosowanie Gdzie kupić?

Rozplenica perłowa (Pennisetum glaucum) nazywana też rozplenicą purpurową, a także prosem afrykańskim lub perłowym to bardzo okazała trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Naturalnie występuje w Afryce, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata, zarówno jako roślina użytkowa jak i ozdobna.

Wygląd rozplenicy perłowej

Rozplenica perłowa to trawa ozdobna, które rośnie szybko i w sezonie może osiągnąć nawet 3 m wys., choć w naszym klimacie rzadko przekracza 1,5 m wys. Roślina tworzy szerokie, dość sztywne, długie, łukowato wygięte na zewnątrz liście, które początkowo są zielone, później natomiast ciemnobordowe (liście przypominają liście kukurydzy).

Rozplenica kwitnie latem (VII-VIII), tworząc drobne kwiaty, zebrane na szczycie sztywnego, cienkiego, wzniesionego, słabo ulistnionego pędu w długi, gęsty, zbity, gruby, walcowaty, szczeciniasto owłosiony kwiatostan. W zależności od odmiany, kwiatostan może mieć kolor beżowy, purpurowy lub ciemnobordowy, a nawet niemal czarny. Po przekwitaniu kwiaty wykształcają się w drobne, okrągłe, jasne, bardzo liczne nasiona (ziarniaki), przypominające wyglądem proso.

Wymagania i uprawa rozplenicy perłowej

Rozplenica perłowa uprawiana jest w naszym klimacie najczęściej jako roślina jednoroczna, gdyż nie toleruje mrozów. To bardzo dekoracyjna i łatwa w uprawie trawa. Najlepiej prezentuje się na ciepłych, słonecznych stanowiskach i żyznych, próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych podłożach, ale poradzi sobie też na słabszych glebach i dobrze zniesie krótkotrwałą suszę. Może być też uprawiana w lekkim półcieniu, jednak wtedy będzie gorzej się rozwijać i słabiej kwitnąć.

Jej nasiona wysiewa się wprost do gruntu lub do pojemników wiosną (IV-V). Zbyt gęste wschody wymagają przerywki, gdyż polecany rozstaw między roślinami to ok. 30/40 x 30/40 cm.

Pielęgnacja rozplenicy perłowej

Podlewanie rozplenicy perłowej powinno być regularne, ale umiarkowane, aby unikać przelania. Nawożenie traw ozdobnych powinno odbywać się wiosną i latem, korzystając z nawozów wieloskładnikowych lub organicznych.

Jak już wspomniano, w klimacie umiarkowanym rozplenica wymarza zimą. Jeśli chcemy ją przechować na następny rok, przed nadejściem chłodów należy ją przesadzić do donicy i przenieść do widnego nieocieplanego pomieszczenia.

Przycinanie rośliny polega głównie na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. Dla zachowania pięknego wyglądu warto również regularnie usuwać zżółkłe lub uszkodzone liście.

Choroby i szkodniki rozplenicy perłowej

Rozplenica perłowa uważna jest za roślinę stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, choć czasem może atakować ją rdza.

Zastosowanie rozplenicy perłowej

Rozplenica perłowa uprawiana jest w naszym kraju głównie jako roślina ozdobna. Jej duże, ciemne liście stanowią wspaniały, mocny akcent kolorystyczny, dlatego na rabacie dobrze wygląda w towarzystwie roślin o jasnych liściach lub kolorowych kwiatach jak np. słoneczniczki szorstkie, rudbekie, celozje, kanny, cynie, aksamitki, gailardie, nachyłki, coleusy czy pelargonie rabatowe. Roślina ładnie prezentuje się również na sklaniakach i w ogrodach japońskich. Trawa znakomicie nadaje się też do uprawy w dużych donicach na balkonach i tarasach, gdzie może być sadzona jako soliter lub zestawiana z innymi roślinami ozdobnymi. Gęste, kłosowe kwiatostany rozplenicy doskonale sprawdzają się też we florystyce jako element bukietów z żywych lub suszonych kwiatów.

W ciepłym klimacie, a szczególnie w swojej ojczyźnie, trawa często uprawiana jest też w celach użytkowych, gdyż jej nasiona traktowane są jak zboże i wykorzystywane do celów spożywczych. Rośliny bywają też uprawiane na paszę dla zwierząt.

Co posadzić obok rozplenicy? Piórkówka w ogrodzie i w donicy!
Jak pielęgnować rozplenicę w doniczce na balkonie lub tarasie?

Wybrane odmiany rozplenicy perłowej

  • 'Purple Majesty' – liście ciemnobordowe, kwiatostany ciemnopurpurowe, wys. ok. 1-1,2 m
  • 'Purple Barron – liście ciemnobordowe, kwiatostany ciemnopurpurowe, wys. ok. 0,9 m
  • 'Jade Princess – liście szerokie, żółte, kwiatostany gęste, ciemnopurpurowe, wys. ok. 0,6 m

Gdzie kupić sadzonki rozplenicy perłowej?

Sadzonki rozplenic można kupić w centrach ogrodniczych oraz niektórych szkółkach roślin ozdobnych głównie wiosną. Częściej zdobędziemy ich nasiona. Zarówno sadzonki jak i nasiona można też zamówić w sklepach internetowych, np.:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: AdobeStock