Logo
Logo

Ogród z rozplenicami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje

Nie przestają być modne i zdobią nie tylko ogrody, ale też coraz więcej tarasów i balkonów. Urokliwe rozplenice o puchatych, przypominających szczotki do butelek kwiatostanach, stosowane są również jako element do tworzenia kompozycji sezonowych. Obejrzyj 15 ogrodów z rozplenicami i stwórz swój własny zakątek z tymi pięknymi trawami!

Pomysł na ogród z rozplenicami

Rozplenica (łac. Pennisetum) należy do grupy traw. Tworzy kępę z delikatnych, przewieszających, wąskich źdźbeł. Zależnie od odmiany liście i kwiatostany tej rośliny są zielone, jasnobrązowe lub bordowe. Od wiosny do późnego lata widać jedynie liście; charakterystyczne delikatne kwiatostany tej rośliny pojawiają się pod koniec lata i są efektowne przez całą zimę. 

To grupa roślin dość delikatnych i wymagających troski. Rozplenice lubią ciepłe i słoneczne stanowiska. Powinny rosnąć w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Osiągają od 80 do 100 cm wysokości, więc najlepiej sadzić je z przodu lub w środkowej części rabat. Lubią przepuszczalne, żyzne i próchniczne podłoże. Rozplenice świetnie komponują się z bylinami kwitnącymi późnym latem, z daliami, na wrzosowiskach oraz w towarzystwie innych traw ozdobnych. Można je wykorzystywać do sadzenia obok niskich roślin iglastych (dodają kompozycjom im lekkości). Niskie odmiany doskonale wyglądają w pojemnikach, zarówno w ogrodach nowoczesnych, jak i w stylu rustykalnym.

Obejrzyj galerię 15 ogrodów z rozplenicami!

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe:vergl@centrum.cz/Depositphotos, nkel Ramirez, AL BLASKO/ Pixabay

Autor
Ogród z rozplenicami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Ogród z rozplenicami | 15 inspirujących pomysłów na aranżacje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl