Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) to gatunek trawy tropikalnej z rodziny wiechlinowatych (Poaceae, inaczej: Gramineae). Gatunek ten pochodzi z Afryki.

'Vertigo' to odmiana mająca dużo nazw – Penisetum purpurowe, trawa Uganda, trawa napier, trawa vertigo, lub słoniowa trawa. Jest najszybciej rosnącą trawą ozdobną dostępną na rynku! Dorasta do 70 - 90 cm wysokości.

Jest znana z niezwykle dekoracyjnych, ciemnopurpurowych, niemal czarnych liści. Gdy roślina jest duża, jej przewieszające liście zaczynają się mocno pokładać, tworząc tzw. efekt fontanny.

Uprawa i wymagania

Gatunek ten potrzebuje najlepiej kompostowej, żyznej ziemi. Jest mało wymagający w stosunku do wody i potrzebuje regularnego podlewania tylko w czasie suszy. Trawę tą powinniśmy nawozić.

Preferuje miejsca słoneczne ale radzi sobie też w półcieniu. Posadzona w miejscu nasłonecznionym mocniej się wybarwia – roślina staje się niemal czarna

W Polsce jest polecana jako roślina sezonowa – nie przeżywa zimy w ogrodzie, a przechowywanie jej jest ciężkie ze względu na rozmiary do jakich się rozrasta.

Zastosowanie

Stanowi efektowną ozdobę tarasów i ogrodów przez całe lato do późnej jesieni. Ciekawie wygląda też w kompozycji z roślinami kwitnącymi w donicach lub na rabatach.

Nadaje się do nasadzeń w miastach, do eksponowanych miejsc publicznych.

Dobrze wyglądaja w obecności jasnych kolorów – w donicach na białym żwirze lub otoczakach, które pięknie podkreślają kolor liści i pokrój tej odmiany.

Inne polecane gatunki

  • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)
  • Rozplenica wschodnia (Pennisetum orientale)
  • Rozplenica syberyjska (Pennisetum incomptum)
  • Rozplenica trzcinowa (Pennisetum arundinacea)
  • Rozplenica oścista (Pennisetum setaceum)
  • Rozplenica kosmata (Pennisetum villosum)

Zdjęcie główne: Plantpol Zaborze