Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) nazywana też piórkówką, to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae syn. Gramineae). Czasem można ją znaleźć pod nazwą "fontannowa trawa ozdobna", która tak naprawdę obejmuje wiele gatunków roślin. Bylina ta pochodzi ze wschodniej Azji i Australii.

Jest szybko rosnącą rośliną, osiągającą do 80 cm wysokości. Tworzy zwarte kępy. Liście są długie, wąskie i szarozielone. Duże i pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego wyrastają wysoko ponad kępy liściowe.

Uprawa i wymagania

Rozplenica japońska jest rośliną wymagającą – preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte przed wiatrem. W okresie wegetacji rośliny te należy obficie podlewać i systematycznie nawozić. Jeśli chodzi o ilość nawozów, należy być ostrożnym – jeśli przesadzimy z dawką nawozu, trawa może wytworzyć bardzo mało kłosów, za to dużo więcej liści.

Jest najbardziej odporną na mróz ze wszystkich traw ozdobnych, a mimo to może wymagać dokładnego okrycia zimą, gdy zapowiadane są duże mrozy. Obumarłe liście ścina się dopiero wiosną – w maju. Chronią one karpę rośliny przed mrozem i są jednym z nielicznych elementów roślinnych mogących zdobić ogród zimą.

Zastosowanie

Rozplenica japońska doskonale prezentuje się sadzona zarówno pojedynczo, jak również w grupach. Uprawia się ją na obwódkach rabat bylinowych, na obrzeżach zbiorników wodnych i strumieni oraz w ogrodach preriowych i wrzosowiskowych. Dobrze wygląda w kompozycjach z bylinami kwitnącymi jesienią, takimi jak astry i rudbekie.

Czasem uprawiana jest również w pojemnikach. Ususzone kłosy rozplenicy dobrze sprawdzają się w suchych kompozycjach bukietowych.

Polecane odmiany

  • 'Hameln' – dorastająca do 1 m wysokości, beżowe, a później brązowe kłosy
  • 'Fireworks' – liście biało-zielone, później (jesienią) intensywnie malinowe
  • 'Compressum' – do 60 cm wysokości, z beżowo-kremowo-purpurowymi, dużymi kłosami
  • 'Little bunny' – ok. 20 cm wysokości, szczególnie polecana do upraw pojemnikowych


Zdjęcia tytułowe: iVerde, bonandbon/Depositphotos