Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) nazywana też piórkówką, to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych (Poaceae syn. Gramineae). Czasem można ją znaleźć pod nazwą "fontannowa trawa ozdobna", która tak naprawdę obejmuje wiele gatunków roślin. Bylina ta pochodzi ze wschodniej Azji i Australii.

Jest szybko rosnącą rośliną, osiągającą zależnie od odmiany od 40 do nawet 150 cm wysokości (średnio 80 cm). Tworzy zwarte kępy. Liście są długie, wąskie o kolorach zielonym, zielonym z białymi pasami lub czerwonawym. Ładnie przebarwiają się jesienią (na żółto, pomarańczowo lub czerwono).

Rozplenica japońska kwitnie późnym latem i jesienią, od sierpnia do października. Duże, cylindryczne i pierzaste kłosy koloru czerwonobrązowego wyrastają wysoko ponad kępy liściowe.

Wymagania i uprawa

Rozplenica japońska jest rośliną wymagającą – preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, osłonięte przed wiatrem i gleby przepuszczalne, żyzne i najlepiej próchnicze. Rozplenica jest umiarkowanie mrozoodporna (roślina strefy 6) i może wymagać okrycia zimą, gdy zapowiadane są duże mrozy.

W okresie wegetacji rośliny te należy obficie podlewać i systematycznie nawozić. Jeśli chodzi o ilość nawozów, należy być ostrożnym – jeśli przesadzimy z dawką nawozu, trawa może wytworzyć bardzo mało kłosów, za to dużo więcej liści.

Obumarłe liście ścina się dopiero wiosną (V). Chronią one karpę rośliny przed mrozem i są jednym z nielicznych elementów roślinnych mogących zdobić ogród zimą.

Zastosowanie

Rozplenica japońska doskonale prezentuje się sadzona zarówno pojedynczo, jak również w grupach. Uprawia się ją na obwódkach rabat bylinowych, na obrzeżach zbiorników wodnych i strumieni oraz w ogrodach preriowych i wrzosowiskowych. Dobrze wygląda w kompozycjach z bylinami kwitnącymi jesienią, takimi jak astry i rudbekie.

Czasem uprawiana jest również w pojemnikach. Ususzone kłosy rozplenicy dobrze sprawdzają się w suchych kompozycjach bukietowych.

Polecane odmiany

  • 'Hameln' – dorastająca do 1 m wysokości, beżowe, a później brązowe kłosy
  • 'Fireworks' – liście biało-zielone, później (jesienią) intensywnie malinowe
  • 'Compressum' – do 60 cm wysokości, z beżowo-kremowo-purpurowymi, dużymi kłosami
  • 'Little bunny' – ok. 20 cm wysokości, szczególnie polecana do upraw pojemnikowych


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: iVerde, bonandbon/Depositphotos