Celozja (Celosia) znana również jako grzebionatka i koguci grzebień, to rodzaj roślin jednorocznych należących do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). W środowisku naturalnym występują w tropikalnych rejonach Afryki i Azji, gdzie są postrzegane jako chwast.

Gatunkiem typowym dla tego rodzaju jest celozja srebrzysta (Celosia argentea). Dorasta ona do 30 cm wysokości i charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Liście są jasnozielone, wydłużone, a drobne kwiaty tworzą charakterystyczne,kolorowe kłosy. Są dostępne odmiany o barwie kwiatów: białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej.

Wymagania i uprawa

Roślina z powodzeniem może rosnąć zarówno na słonecznych jak i nieco zacienionych stanowiskach – najlepiej zacisznych i osłoniętych od wiatru. Gatunek jest dość odporny na suszę – lubi jednak stale lekko wilgotne podłoże wolne od zastoin wody. Optymalne są lekkie, przepuszczalne gleby.

Nasiona można wysiewać na początku wiosny do inspektów, następnie w maju lub czerwcu sadzonki przenosi się na miejsce stałe. Celozję warto nawozić raz w tygodniu w okresie kwitnienia.

Zastosowanie

Celozję w Polsce często uprawia się często jako roślinę balkonową. Gatunek ten jednak z powodzeniem może być również dekoracją wnętrz oraz ogrodów. Roślina nadaje się na kwiat cięty i na suche bukiety (kwiaty po zasuszeniu w małym stopniu tracą swoją barwę).

Odmiany

Celozja srebrzysta posiada trzy odmiany (przez niektóre systematyki są traktowane jako oddzielne gatunki).

  • Celosia argentea var. argentea  
  • Celosia argentea var. plumosa – rośliny o wzniesionych, puszystych kwiatostanach złożonych z drobnych, zdeformowanych kwiatów, ma wiele kultywatorów
  • Celosia argentea var. cristata – kwiatostany tworzą charakterystyczne grzebienie, posiada wiele kultywatorów

Zdjęcia tytułowe: Capri23auto, JacLou DL, A Y/Pixabay