Logo
Logo
41
Okazje

Celozje w doniczkach | Inspirujące pomysły na dekoracje

Kwiaty celozji jednym przypominają podwodne rafy koralowe, innym pluszowe zabawki, a jeszcze innym twory z innej planety. Ta wyjątkowa grupa roślin jednorocznych zyskuje w Polsce coraz więcej fanów, ponieważ przy niewielkim nakładzie pracy, w naszych donicach rozkwitają niespotykanie piękne i kolorowe kwiaty! Celozje pięknie prezentują się w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz stanowią niezwykle ciekawy akcent, gdy ustawimy je wśród roślin na rabatach.

Obejrzyj galerię zdjęć tych kwiatów i zainspiruj się na celozje!

 

Celozja (łac. Celosia) to pochodząca z tropików Afryki, Ameryki Południowej i Azji roślina, która zdobywa coraz więcej wielbicieli. Można ją spotkać pod nazwami grzebionatka czy też koguci grzebień, które zyskała przez swój charakterystyczny wygląd. 

Wrażenie puszystości, czy też "gąbkowatości" kwiatostanów celozji to zasługa pojedynczych kwiatów rośliny, które są bardzo drobne i mocno zdeformowane. Niektóre rozwijają się już w czerwcu i kwitną aż do października!

Podział celozji ze względu na budowę kwiatostanów

  1. Pierwsza grupa to Cristata, o kwiatostanach w kształcie grzebienia.
  2. Druga – Plumosa, posiada pierzaste kwiatostany.
  3. Najczęściej spotykane rośliny z grupy Spicata to celozje o kwiatostanach kłosowatych.

Kolory kwiatów celozji

Hodowcy (głównie z Holandii i Japonii) wytworzyli dużo odmian i kultywarów celozji o wielu różnych barwach – możemy obecnie znaleźć celozje o bardzo intensywnych barwach (żółtej, różowej, fioletowej lub czerwonej) jak i o stonowanych kolorach pastelowych. Nie zabrakło wśród nich również roślin białych i dwukolorowych!

Galeria inspiracji: czas na celozje!

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: funnyhowflowersdothat.co.uk

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu