Logo
Logo

Kwiaty na taras | Jakie na słońce, a jakie do cienia?

Rośliny na taras to temat szeroki, o którym można opowiadać długimi godzinami. Gatunki dobiera się chociażby pod względem skuteczności uprawy w pojemnikach, wysokości, barwy kwiatów lub terminu kwitnienia. Z założenia jednak zielone zakątki mają służyć relaksowi, a nie stwarzać dodatkowe problemy. Na co więc zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Spis treści
Jakie kwiaty lubią zacienione tarasy? TOP 5 O czym pamiętać, gdy mamy kwiaty na zacienionym tarasie? Jakie kwiaty w pełnym słońcu na tarasie? TOP 5 Jak pielęgnować kwiaty na tarasie słonecznym?

Propozycje kwiatów na taras najlepiej jest uszeregować względem najważniejszego z czynników – naświetlenia. Tarasy średnio naświetlone (usytuowane w kierunkach wschodnim i zachodnim) bez długotrwale utrzymującego się prażącego słońca są najwygodniejsze, gdyż można na nich uprawiać większość roślin. Gorzej wygląda sytuacja z tarasami wystawy wschodniej i zachodniej – tutaj poszczególne rośliny należy dobierać staranniej.

TOP 5. Kwiaty do cienia na tarasie

Lobelia do cienia
Fot. André Karwath aka Aka/Wikimedia Commons

Lobelia

Z powodzeniem można ją nazwać perłą balkonów. Roślina znakomicie nadaje się do pojemników wiszących.

Pomimo że uchodzi za gatunek światłolubny, dobrze radzi sobie także w miejscach częściowo zacienionych (wtedy ma najpiękniej wybarwione kwiaty). Wymaga bardzo częstego podlewania – podłoże nie powinno zbytnio przesychać.

Dowiedz się więcej o lobelii

niezapominajka fot. David Monniaux CC-BY-CA-3.0 Wikimedia Commons
Fot. David Monniaux/CC-BY-CA-3.0/Wikimedia Commons

Niezapominajka

Ta tradycyjna „polska” roślina może być również uprawiana na balkonach. Wymaga zacisznych miejsc a w chłodniejszym miesiącach należy chronić ją przed mrozem. Lubi dość częste podlewanie.

fuksja fot. Andy Mabbett CC-BY-CA-3.0 Wikimedia Commons
Fot. Andy Mabbett/CC-BY-CA-3.0/Wikimedia Commons

Fuksja

Szybciej rozwinie się w miejscu zacienionym aniżeli słonecznym, gdzie często zamiera. Roślina osiąga dość duże rozmiary (30-100cm wysokości), dlatego nadaje się raczej na większe balkony. Podlewanie obfite – nie powinno dopuścić się do przesuszenia bryły korzeniowej.

Plektrantus do cienia
Fot. Frank Vincentz/Wikimedia Commons ↓

Plektrantus

To świetna propozycja na zazielenienie balkonu. Roślina była przez długi czas zapomniana i stosunkowo niedawno wróciła do łask. Plektrantusa należy podlewać umiarkowanie. Warto uszczykiwać końcówki pędów, aby się rozkrzewił. Jest ozdobny z liści, więc warto usuwać pędy kwiatostanowe, nie nie potrzebnie się nie osłabiał.

Dowiedz się więcej o plekantrusie

bluszcz fot. Sannicolasdeugarte CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
Fot. Sannicolasdeugarte/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

Bluszcz

To popularne pnącze ma szerokie zastosowanie: od wnętrz po ogrody. Na balkonie warto go sadzić w wiszących pojemnikach. Nadaje się do kompozycji z innymi, szczególnie kwitnącymi gatunkami roślin. Podlewanie regularne, ale niezbyt obfite (przesuszenie objawia się zasychaniem liści a przelanie ich żółknięciem i opadaniem).

Jakie warunki panują na zacienionym tarasie?

  • Na zacienionym tarasie można uprawiać większość gatunków roślin, jednak należy pamiętać, że te gatunki, które mają wysokie wymagania świetlne będą gorzej kwitły.
  • Na cienistych tarasach należy uważać ze zbytnim zagęszczeniem roślin, gdyż może to powodować pojawianie się chorób grzybowych.
  • W przypadku bardziej wymagających gatunków trzeba uważać na niskie temperatury, które bywają znacznie niższe niż w innych miejscach (szczególnie wiosną i jesienią).
  • Warto korzystać z roślin odstraszających komary i inne uciążliwe insekty.
  • Na dnie donic warto układać kilkucentymetrową warstwę drenażową – w cieniu woda wolniej odparowuje z ziemi i jeśli nie jest doprze odprowadzana może doprowadzać do gnicia korzeni.

TOP 5. Kwiaty na słoneczny taras

żeniszek fot. Carl Lewis Flickr CC-BY-SA-3.0
Fot. Carl Lewis/Flickr/CC-BY-SA-3.0

Żeniszek

Można z niego tworzyć białe, niebieskie lub różowe kobierce. Osiąga niewielkie rozmiary, ale lubi miejsca nasłonecznione. Należy go podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże dobrze przeschnie.

begonia wiecznie kwitnąca fot. Hans Braxmeier Pixabay
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Begonia stale kwitnąca

Chociaż lubi światło rozproszone, w miejscach bardziej narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych również poradzi sobie (liście mogą ulegać jednak przebarwieniu). Begonię powinny sadzić osoby systematyczne, wymaga bowiem regularnego, codziennego podlewania. W czasie podlewania nie powinno się moczyć kwiatów ani liści.

celozja fot. Rameshng CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
Fot. Rameshng CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons

Celozja

Roślina dobrze radzi sobie w pełnym słońcu a jej pierzaste kwiaty będą ozdobą każdego balkonu. Podlewanie niezbyt obfite (nie lubi zastoin wody), ale nie powinno się dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

pelargonia fot. Hans Braxmeier Pixabay
Fot. Hans Braxmeier/Pixabay

Pelargonia

Chociaż o roślinie naszych babć mówi się, że jest „śmieciuchem”, to wciąż jedna z najlepszych propozycji na balkony południowe. Roślina lubi takie warunki i nie dość, że odwdzięczy się obfitym kwitnieniem, to w dodatku wydziela zapach odstraszający muszki.

petunia fot. Jay Dugger CC-BY-SA-3.0 Wikimedia Commons
Fot. Jay Dugger/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Common

Petunia

– może rosnąć w miejscach słonecznych, powinny być jednak osłonięte od silnych wiatrów i w miarę możliwości deszczu (mogą uszkadzać kwiaty). Roślina niezależnie od stanowiska wymaga dużej ilości wody.

Jakie warunki panują na nasłonecznionym tarasie?

  • Wiele gatunków roślin może zamierać z uwagi na wysoką temperaturę.
  • Silne nasłonecznienie może przypalić rośliny o ciemnych, skórzastych liściach.
  • Rośliny trzeba regularnie podlewać, czasem nawet dwa razy dziennie.
  • Rośliny podlewane przy pełnym słońcu mogą ulec poparzeniu (podlewanie latem najlepiej wykonywać rano lub wieczorem).
  • Jeśli mamy taką możliwość pod tarasem warto posadzić pnącze, które osłoni kwiaty przed słońcem chociaż w pewnym stopniu.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Shirley Hirst/Pixabay; zdjęcia w tekście: Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0/Link

Autor
Kwiaty na taras | Jakie na słońce, a jakie do cienia?
Kwiaty na taras | Jakie na słońce, a jakie do cienia?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl