Które kwiaty balkonowe kwitną na czerwono?
Tworząc kompozycje balkonowe warto zwrócić baczną uwagę na dopasowanie roślin pod względem koloru kwiatów. Rośliny o kwiatach czerwonych najlepiej komponują się z gatunkami kwitnącymi na biało oraz żółto. Kompozycję można również lekko ochłodzić łącząc czerwień z jasnym niebieskim. Natomiast nie zaleca się łączyć intensywnej czerwieni z innymi krzykliwymi barwami, szczególnie na małych balkonach. Warto zwrócić uwagę, że stonowane kolory są częściej lubiane przez osoby starsze natomiast te mocniejsze wybierają młodzi ludzie.
▶ Przeczytaj także artykuły o roślinach balkonowych w innych kolorach: białych, żółtych i pomarańczowych, niebieskich, różowe i fioletowe.
Fot. Vulkano Uwe Horst Friese CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons |
Pelargonia pasiasta (Pelargonium × hortorum)
Wygląd: To prawdziwa „królowa” balkonów. Najbardziej cenione są okazy kwitnące na czerwono, różowo i łososiowo. Osiągają wysokość do 80 cm.
Okres kwitnienia: Pelargonia pasiasta kwitnie przez całe lato i jesień (w pomieszczeniu również zimą).
Wymagania: Jest mało wymagająca. Lubi stanowiska dobrze oświetlone i żyzne, zasobne podłoże.
Uprawa: Zabiegi sprowadzają się do regularnego podlewania i usuwania przekwitłych kwiatostanów (to przedłuża kwitnienie). Jeśli jest uprawiana jako roślina wieloletnia – przed mrozami należy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia a wiosną przyciąć.
Zastosowanie: Balkony na wystawach południowych, wschodnich i zachodnich. Może rosnąć zarówno w skrzyniach jak i wiszących pojemnikach. Odstrasza komary.
Fot. Jerzy Opioła CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons |
Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederifolium)
Wygląd: Wytwarza kwiaty w kilku kolorach, ale okazy kwitnąca na czerwono wyglądają najbardziej okazale. Pelargonia bluszczolistna zwykle osiąga wysokość ok. 30-50 cm.
Okres kwitnienia: Zróżnicowany – uprawiana na balkonie zwykle kwitnie przez całe lato aż do przymrozków.
Wymagania: Lubi wysokie temperatury i słoneczne stanowiska. Nie ma dużych wymagań względem podłoża – wystarczy ziemia ogrodowa.
Uprawa: Należy ją regularnie – nawet codziennie - podlewać. Dobrze reaguje na nawożenie (co 2-3 tygodnie). Trzeba systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany.
Zastosowanie: Znakomita do wiszących pojemników. Nadaje się na słoneczne, południowe balkony.
Fot. SanjayB/Pixabay |
Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)
Wygląd: Dostępne są werbeny kwitnące w różnych kolorach i dwubarwne. Te kwitnące na czerwono charakteryzują się niezwykle intensywną barwą.
Okres kwitnienia: od lipca do pierwszych przymrozków.
Wymagania: Preferuje stanowiska słoneczne, wtedy kwitnie najobficiej. Lubi żyzne, przepuszczalne podłoże.
Uprawa: Należy ją regularnie podlewać, nawożenie jednak nie jest wymagane.
Zastosowanie: Rośliną można udekorować każdy balkon. Nadaje się do skrzyń mocowanych do poręczy lub parapetów i wolnostojących pojemników.
Fot. Cristiano Galbiati Freeimages |
Dalia (Dahlia)
Wygląd: Na balkonie uprawia się miniaturowe (karłowe) formy dalii. Osiągają wys. 30-50 cm. Na rynku dostępnych jest wiele odmian różniących się kolorem i wyglądem kwiatów.
Okres kwitnienia: od lipca do pierwszych przymrozków.
Wymagania: Lubi stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i lekko wilgotne. Dalie należy sadzić w dużych pojemnikach.
Uprawa: Należy je regularnie podlewać, nawozić i chronić przed mrozem. Zimą karpy należy wyciągnąć ze skrzyń i przechowywać w chłodnym pomieszczeniu.
Zastosowanie: Do większych, wolnostojących pojemników.
Fot. Andrew Butko CC BY-SA 3.0 Wikimedia Commons |
Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)
Wygląd: Wytwarza płożące pędy. Portulaka zwykle osiąga wysokość do 20 cm. Kwiaty prezentują się okazale na tle mięsistych łodyg i liści.
Okres kwitnienia: zwykle od czerwca do września.
Wymagania: Lubi słoneczne, ciepłe stanowiska. Jest wrażliwa na przymrozki. Optymalna podłoże to ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem (dodatkowo z dobrym drenażem).
Uprawa: Podlewanie umiarkowane – roślina dobrze znosi krótkotrwałe susze, natomiast szkodzi jej nadmiar wody. Nawożenie nie jest konieczne. Roślinę warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie.
Zastosowanie: Doskonała na balkony południowe. Dobrze prezentuje się w wiszących pojemnikach.
Fot. Friedrich Plechschmidt Freeimages |
Gerbera (Gerbera)
Wygląd: Na balkonie można uprawiać formy miniaturowe gerbery osiągające zwykle do 30 cm wysokości. Są dostępne w szerokiej palecie barw i dwukolorowe, jednak okazy kwitnące na czerwono są najbardziej wyraziste.
Okres kwitnienia: zróżnicowany (przez cały rok).
Wymagania: Lubi miejsca słoneczne, ale o dobrej wilgotności powietrza. Należy chronić ją przed mrozem. Preferuje podłoża żyzne, próchniczne.
Uprawa: Wymaga regularnego podlewania i obfitego nawożenia. Warto ją systematycznie zraszać – w godzinach porannych.
Zastosowanie: Gerberę najlepiej uprawiać na balkonach zadaszonych, które chronią kwiaty przed silnymi opadami.
Fot. Makio Kusahara Freeimages |
Zawilec mieszańcowy (Anemone x hybrida)
Wygląd: Na balkonach uprawia się zawilce o różnych kolorach kwiatów. Okazy o płatkach czerwonych (z czarnym środkiem) są szczególnie cenione, gdyż przypominają maki. W pojemnikach osiąga wysokość ok. 40-60 cm (jest to jednak zależne od warunków i odmiany).
Okres kwitnienia: od sierpnia do późnej jesieni.
Wymagania: Lubi miejsca jasne o rozproszonym świetle lub lekko zacienione. Dobrym podłożem jest ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem i kompostem.
Uprawa: Należy zadbać, aby podłoże było stale lekko wilgotne, ale jednocześnie roślina nie może być zalewana. Co 2-3 tygodnie roślinę warto dokarmić nawozami wieloskładnikowymi.
Zastosowanie: Na balkony wystawy północnej, wschodniej i zachodniej. Najlepiej sadzić go w większych, wolnostojących pojemnikach.
Tekst: Michał Mazik