Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Czy komarzyca odstrasza komary? Polecane odmiany Gdzie kupić?

Plektrantus koleusowaty (Plectranthus forsteri syn. Plectranthus glabratus) nazywany też komarzycą lub komarnicą, należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). To roślina naturalnie występująca w obszarach Oceanii lub z Półwyspu Indyjskiego. W Polsce jest lubianą rośliną sadzoną głównie w doniczkach, a czasem i na rabatach.

Jak wygląda komarzyca?

Komarzyca to bylina, która początkowo wytwarza wzniesione, a potem przewieszające się lub płożące pędy. Są one grube, purpurowe i owłosione oraz osiągają nawet do 120 cm długości. Liście są drobne, zielone, o wyraźnie karbowanych brzegach. Cała roślina jest pokryta drobnymi włoskami i po wydziela intensywny zapach szczególnie po potarciu. Przypomina on kamforę.

Komarzyca kwitnie niemal przez cały rok, ale nierównomiernie. Roślina ta wytwarza kwiatostany na drugi rok od wysiania, ale nie zawiązuje nasion. Drobne kwiaty są koloru białego i fiołkowego.

 
 

Wymagania i uprawa komarzycy

Roślina jest łatwa w uprawie, mimo wysokich wymagań pokarmowych. Preferuje stanowiska jasne z rozproszonym światłem słonecznym, ale znosi również stanowiska słoneczne. Nie ma dużych wymagań glebowych i może rosnąć niemal na każdym podłożu. Roślina nie jest mrozoodporna.

Jeżeli chcemy się cieszyć jednym egzemplarzem przez kilka lat, powinniśmy go corocznie przesadzać w świeże podłoże.

Komarzycę rozmnaża się przez sadzonki (wierzchołkowe i pędowe), które robi się wiosną.

Pielęgnacja komarzycy

W czasie uprawy komarzycę należy regularnie podlewać ale uważać, by nie była przelewana – nadmiar wody może spowodować więdnięcie pędów. Roślina powinna być też nawożona, np. preparatem płynnym dla roślin o ozdobnych liściach.

 
 

Komarzycę możemy przycinać, jeśli zachodzi taka potrzeba – dobrze znosi ten zabieg. Warto ją też uszczykiwać, aby się ładnie rozkrzewiała.

Zimowanie komarzycy powinno odbywać się w jasnym, nieogrzewanym pomieszczeniu. W czasie zimy podlewamy ją raz na 2-3 tygodnie (tak, by ziemia w doniczce zbytnio nie przeschła).

Zastosowanie komarzycy

Plektrantus koleusowaty to popularna roślina balkonowa. Znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Można ją sadzić w kompozycjach z innymi balkonowymi kwiatami, takimi jak pelargonie, begonie czy niecierpki. Komarzyca zaliczana jest do tzw. roślin wypełniających, do których należą również (i ładnie się ze sobą komponują) bodziszki, koleusy, bluszczyk kurdybanek czy tytoń oskrzydlony.

Dużą zaletą posiadania plektrantusa jest zapach jego liści, który odstrasza komary!

Polecane odmiany i gatunki

Polecane inne gatunki komarzycy to np.: plektrantus australijski, krzewiasty i madagaskarski. A z odmian plektrantusa koleusowatego można wymienić:

  • 'Marginatus' – najbardziej znana odmiana, posiadająca jasną obwódkę liści
  • 'Green To Green' – limonkowa obwódka
  • 'Blue Spire' – niebieskawe kwiatostany, jasna obwódka
  • 'Elf' – liście w dwóch odcieniach zieleni
  • 'Nico' – liście całobrzegie

 
 

Gdzie kupić sadzonki lub nasiona komarzycy?

Plektrantus koleusowaty to popularna roślina, którą łatwo znajdziemy w punktach zajmujących się sprzedażą roślin doniczkowych, centrach ogrodniczych, a wiosną również w supermarketach. Komarzycę łatwo kupimy też w sklepach internetowych, np.:

 

Zdjęcia tytułowe: Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0/Link, Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link, "Plectranthus madagascariensis variegatus"/chuck b./CC BY 2.0, "140729_Terrasse_ 049"/Tauralbus/CC BY 2.0