Plektrantus koleusowaty (Plectranthus forsteri syn. Plectranthus glabratus) nazywany też komarzycą, komarnicą lub kadzidełkiem, należy do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). To gatunek byliny naturalnie występującej w tropikalnych obszarach Oceanii lub z Półwyspu Indyjskiego. W Polsce jest to lubiana roślina doniczkowa (zdarza się, że jest sadzona do gruntu).
Plektrantus wytwarza najpierw wzniesione, potem zwisające (lub płożące) pędy. Są one grube, purpurowe i owłosione oraz osiągają nawet do 1 m długości. Włoski znajdują się również na drobnych, zielonych listkach rośliny o wyraźnie karbowanych brzegach (oprócz odm. 'Nico', która ma liście całobrzegie) – liście to główna ozdoba komarzycy.
Roślina ta wytwarza kwiatostany na drugi rok od wysiania, ale nie zawiązuje nasion. Drobne kwiaty są koloru białego i fiołkowego. Kwitnie niemal przez cały rok, ale nierównomiernie.
Wymagania i uprawa
Roślina jest łatwa w uprawie, mimo wysokich wymagań pokarmowych. Preferuje miejsca jasne z rozproszonym światłem słonecznym, ale znosi również stanowiska słoneczne. Nie ma dużych wymagań glebowych i może rosnąć niemal na każdym podłożu.
W czasie uprawy warto uszczykiwać pędy, aby pobudzić krzewienie. Roślina powinna być regularnie nawożona, np.: preparatem płynnym dla roślin o ozdobnych liściach. Nie należy przesadzać z podlewaniem – nadmiar wody może spowodować więdnięcie pędów.
Jeżeli chcemy się cieszyć jednym egzemplarzem przez kilka lat, powinniśmy go corocznie przesadzać w świeże podłoże. Komarzycę możemy uszczykiwać, aby się ładnie rozkrzewiała.
Zastosowanie
Plektrantus koleusowaty to popularna roślina balkonowa. Znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Można ją sadzić w kompozycjach z innymi szybko rosnącymi roślinami, np. z bodziszkiem czy koleusem.
Dużą zaletą posiadania plektrantusa jest zapach jego liści, który odstrasza komary!
Polecane odmiany i gatunki
Polecane inne gatunki komarzycy to np.: plektrantus australijski, krzewiasty i madagaskarski. A z odmian plektrantusa koleusowatego można wymienić:
- 'Marginatus' – najbardziej znana odmiana, posiadająca jasną obwódkę liści
- 'Green To Green' – limonkowa obwódka
- 'Blue Spire' – niebieskawe kwiatostany, jasna obwódka
- 'Elf' – liście w dwóch odcieniach zieleni
Zdjęcia tytułowe: Frank Vincentz/CC BY-SA 3.0/Link, Jerzy Opioła/CC BY-SA 4.0/Link, "Plectranthus madagascariensis variegatus"/chuck b./CC BY 2.0, "140729_Terrasse_ 049"/Tauralbus/CC BY 2.0
Komentarze