Logo
Logo

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea)

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Gleba: żyzna
 • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
 • Kwiatostan: pojedynczy
 • Kwiaty: drobne
 • Pokrój: płożący
 • Zapach: cała roślina
 • Wysokość: 10 - 25 cm
 • Okres kwitnienia: III, IV
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: tarasy, obwódki rabat, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, małe ogrody, pojemniki, balkony, roślina lecznicza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać niemal w całej Europie (w tym w Polsce), w Azji oraz w Ameryce Północnej. Jest zaliczana roślin ogrodowych jak i chwastów.

  Wygląd bluszczyka kurdybanka

  Roślina jest byliną i dorasta do 25 cm wysokości. Tworzy miękkie, kanciaste, płożące pędy. Zimozielone liście mają sercowaty lub nerkowaty kształt.

  Bluszczyk kurdybanek zwykle kwitnie od marca do kwietnia wytwarzając niebiesko-fioletowe wargowe kwiaty osadzone na krótkich szypułkach. Cała roślin wydziela przyjemny zapach.

  Wymagania i uprawa bluszczyka kurdybanka

  Bluszczyk kurdybanek preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jest mało wymagający jeśli chodzi o podłoże ale preferuje gleby próchnicze, lekko wilgotne i lekko kwaśne. Przesuszenie powoduje brązowienie liści i pędów. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

  Roślinę można rozmnażać przez podział pędów.

  Pielęgnacja bluszczyka kurdybanka

  Bluszczyk kurdybanek to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która wymaga jedynie odchwaszczania oraz, szczególnie a w uprawie pojemnikowej, podlewania. Rośliny tej z reguły się nie nawozi, ale można to robić po mocnym rozcieńczeniu nawozu.

  Zastosowanie bluszczyka kurdybanka

  Ze względu na swoje wymagania i płożący pokrój znakomicie nadaje się do sadzenia w donicach na balkonach i tarasach (od północnej i wschodniej strony budynków). Stanowi też świetną roślinę do wypełniania kompozycji kwiatowych w pojemnikach. Bluszczyk w ogrodzie stosowany jest w nasadzeniach wiejskich i naturalistycznych jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze nadaje się na murki, skarpy oraz miejsc pod koronami drzew i krzewów.

  Warto wiedzieć, że bluszczyk kurdybanek to chwast jadalny. Jego młode liście i kwiaty są używane tak jak pietruszka.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  W ziołolecznictwie ziele bluszczyku jest stosowane wewnętrznie w chorobach dróg pokarmowych i zewnętrznie do przemywania ran. Przy stosowaniu go należy zachować umiar, ponieważ w niektórych źródłach podawana jest informacja o zatruciach zwierząt czy też o niekorzystnym działaniu przy chorobach nerek.

  Ciekawe odmiany bluszczyka kurdybanka

  Gdzie kupić bluszczyka kurdybanka?

  Bluszczyka kurdybanka kupuje się w formie sadzonek w doniczkach i można go znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych zarówno stacjonarnych jak i internetowych.


  Zdjęcia: AnRo0002/CC0/Link/Link, Hans Braxmeier/Pixabay, Agnieszka Kwiecień/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

  Autor
  Bluszczyk kurdybanek
  Bluszczyk kurdybanek
  Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

  Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl