Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) to roślina wieloletnia należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). W środowisku naturalnym można ją spotkać niemal w całej Europie (w tym w Polsce), w Azji oraz w Ameryce Północnej. Jest zaliczana roślin ogrodowych jak i chwastów.

Wygląd bluszczyka kurdybanka

Roślina jest byliną i dorasta do 25 cm wysokości. Tworzy miękkie, kanciaste, płożące pędy. Zimozielone liście mają sercowaty lub nerkowaty kształt.

Bluszczyk kurdybanek zwykle kwitnie od marca do kwietnia wytwarzając niebiesko-fioletowe wargowe kwiaty osadzone na krótkich szypułkach. Cała roślin wydziela przyjemny zapach.

Wymagania i uprawa bluszczyka kurdybanka

Bluszczyk kurdybanek preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste i nie lubi bezpośredniego działania promieni słonecznych. Jest mało wymagający jeśli chodzi o podłoże ale preferuje gleby próchnicze, lekko wilgotne i lekko kwaśne. Przesuszenie powoduje brązowienie liści i pędów. Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

Roślinę można rozmnażać przez podział pędów.

 
 

Pielęgnacja bluszczyka kurdybanka

Bluszczyk kurdybanek to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która wymaga jedynie odchwaszczania oraz, szczególnie a w uprawie pojemnikowej, podlewania. Rośliny tej z reguły się nie nawozi, ale można to robić po mocnym rozcieńczeniu nawozu.

Zastosowanie bluszczyka kurdybanka

Ze względu na swoje wymagania i płożący pokrój znakomicie nadaje się do sadzenia w donicach na balkonach i tarasach (od północnej i wschodniej strony budynków). Stanowi też świetną roślinę do wypełniania kompozycji kwiatowych w pojemnikach. Bluszczyk w ogrodzie stosowany jest w nasadzeniach wiejskich i naturalistycznych jako roślina okrywowa. Bardzo dobrze nadaje się na murki, skarpy oraz miejsc pod koronami drzew i krzewów.

Warto wiedzieć, że bluszczyk kurdybanek to chwast jadalny. Jego młode liście i kwiaty są używane tak jak pietruszka.

 
 

W ziołolecznictwie ziele bluszczyku jest stosowane wewnętrznie w chorobach dróg pokarmowych i zewnętrznie do przemywania ran. Przy stosowaniu go należy zachować umiar, ponieważ w niektórych źródłach podawana jest informacja o zatruciach zwierząt czy też o niekorzystnym działaniu przy chorobach nerek.

Ciekawe odmiany bluszczyka kurdybanka

Gdzie kupić bluszczyka kurdybanka?

Bluszczyka kurdybanka kupuje się w formie sadzonek w doniczkach i można go znaleźć w wielu sklepach ogrodniczych zarówno stacjonarnych jak i internetowych.


Zdjęcia: AnRo0002/CC0/Link/Link, Hans Braxmeier/Pixabay, Agnieszka Kwiecień/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons