Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) zwykle kojarzy się z wiosennymi zbiorami ziół, ale w celach kulinarnych można go zbierać przez cały sezon wegetacyjny, nie tylko w czasie jego kwitnienia – przekonuje Małgorzata Kalemba-Drożdż na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska.
W kwietniu kurdybanek wypuszcza drobne, grzbieciste, fioletowe kwiaty. Po przekwitnięciu pędy zaczynają się płożyć i zarastać otoczenie niczym dywan – stąd jego nazwa (kurdyban to garbowana, barwiona skóra, intensywnie zdobiona we wzory tłoczeniami, złoceniami lub srebrzeniami oraz malowidłami). Bluszczyk można także ususzyć i korzystać z jego aromatu w czasie zimy.
Ta roślina, obecnie kulinarnie niemal zapomniana, ma długa historię użytkowania zarówno w zielarstwie jak i w kulinariach. W smaku kurdybanek jest bardzo intensywnie ziołowy, lekko gorzki, niezmiernie ciekawy. Jest rewelacyjną przyprawą do kanapek, zup, mięs, jajek i wszelkich tłustych potraw, a w XVIII wieku żaden rosół nie mógł się bez niego obyć. Można z niego przygotowywać napary oraz przetwarzać, tak jak przygotowuje się herbatę czarną (utlenianie enzymatyczne).
Z kurdybanka warto korzystać, bo pobudza trawienie i ożywia zmysły. Działa żółciopędnie, detoksyfikacyjnie i moczopędnie. Stosowany zewnętrznie ma działanie ściągające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, mówi Małgorzata Kalemba-Drożdż.
Dawniej wierzono, że wieniec z kurdybanka dawał czarownicom zdolność widzenia przyszłości. Czarownicą nie jestem, ale widzę w przyszłości mnóstwo pysznych dań z kurdybankiem.
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Zupa na zielono
SKŁADNIKI: baza – 1-2 ziemniaki, kawałek selera, 1 cebula, ok. 1,2 l bulionu, liście – szczyty pędów pokrzywy, młode liście podagrycznika, rukola, szpinak, bluszczyk kurdybanek, sól, czosnek, chilli, odrobina oleju
PRZEPIS: Warzywa korzeniowe stanowią bazę, która nadaje zupie gęstość i konsystencję. Ugotuj pokrojone warzywa w ulubionym bulionie, a kiedy zmiękną, dodaj umyte liście. Możesz pomieszać liście roślin dzikich i uprawnych. Dzikie rośliny można zbierać przez cały sezon, zwykle wystarczy skosić zagajniki pokrzyw i podagrycznika, żeby po tygodniu cieszyć się ich młodymi liśćmi. Zagotuj zupę, dopraw, zmiksuj i serwuj. Podawaj tak, jak lubisz: z grzankami, kleksem śmietany, makaronem, ryżem, łyżką smakowitego oleju tłoczonego na zimno albo po prostu solo.
Fot. Małgorzata Kalemba-Drożdż
Smarowidło z nerkowców z kurdybankiem
SKŁADNIKI: 100 g nerkowców, garść liści bluszczyka kurdybanka, sól, ocet ryżowy lub sok z cytryny
PRZEPIS: Nerkowce mocz w wodzie przez kilka godzin. Odcedź niezbyt dokładnie (niech zostanie sporo wody), a następnie zmiksuj w blenderze na gładką masę z dodatkiem kilku kropli octu i szczypty soli. Dodaj drobno posiekane liście kurdybanka. Używaj do kanapek jak twarożku.
Tekst i zdjęcia: Małgorzata Kalemba Drożdż – dr biochemii, autorka kulinarnego bloga „Trochę Inna Cukiernia”. Laureatka AIG Prix Międzynarodowej Akademii Gastronomicznej. Autorka kulinarno-botanicznej encyklopedii: „Jadalne kwiaty”.