Logo
Logo
Strefa magazynu

Gardener's World sierpień 2023

Pełnia lata kołysze się między obfitymi plonami z sadu i warzywnika, masą kwiatów na rabatach i pierwszymi przygotowaniami do końca sezonu.

W sierpniowym wydaniu magazynu Gardeners' World tematem numeru są kwiaty – o tej porze mnóstwo bylin wygląda doskonale, lśniąc w upalnym słońcu i pyszniąc się wszystkimi barwami tęczy. Prezentujemy więc pomysły na letnie kompozycje do donic w różnych stylach, które ubarwią nawet najmniejszy balkon czy taras. Przedstawiamy też poradnik dotyczący cięcia i uprawy kwiatów na letnie bukiety, aby koloru i świeżości nie zabrakło również w naszych domach.

W tym wydaniu zachęcamy do wzbogacenia ogrodowych kompozycji o ciekawe gatunki drzew oraz rośliny egzotyczne. Opisujemy eleganckie odmiany agapantów. Skupiamy też uwagę na palmach, które można uprawiać w polskich ogrodach przez cały rok i radzimy, jak o nie dbać.

Ponieważ lato to czas zbiorów i przetwarzania warzyw, podpowiadamy, jak zachować nasiona popularnych gatunków do wysiewu na kolejny sezon, jak uniknąć marnotrawstwa przy uprawie roślin oraz co robić z nadwyżkami z ogrodu. Monty zdradza, co zbiera w sierpniu i w jaki sposób wykorzystuje pozostałe na grządkach w Longmeadow puste miejsca, by przedłużyć sezon na świeże warzywa.

Amatorom spożywania posiłków na świeżym powietrzu polecamy test kilkunastu modeli grilli gazowych i przedstawiamy pomysły na ogrodowe kuchnie. Dla wielbicieli wody w ogrodzie mamy poradnik dotyczący małych form wodnych, które przyciągają uwagę refleksami, przyjemnym pluskiem i wspierają dziką przyrodę.

Zapraszam do lektury,
Małgorzata Wójcik
Redaktor naczelna

Artykuły
Mrozoodporne palmy | Najbardziej wytrzymałe gatunki
Kiedy zamkniesz oczy i pomyślisz o wakacjach, bardzo możliwe, że wyobraźnia podsunie ci widok krajobrazu z palmami. A kiedy w restauracji czy sklepie zobaczysz palmę, najpewniej przyjdą ci na myśl wakacje. Tak właśnie działają palmy – egzotyczne rośliny, które kojarzą się z urlopem, ciepłem i odpoczynkiem, przekonuje Sylwia Hennek w magazynie Gardeners' World Edycja Polska.
Czytaj dalej
Już jest nowy Gardeners' World Polska 8/2023. Zajrzyj do środka!
Nowy, sierpniowy (2023 r.) numer magazynu Gardeners`World Polska jest już dostępny. Zajrzyj do środka i sprawdź, co warto przeczytać!
Czytaj dalej
Kuszący kurdybanek | Dwa przepisy na dania z bluszczyka
Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) zwykle kojarzy się z wiosennymi zbiorami ziół, ale w celach kulinarnych można go zbierać przez cały sezon wegetacyjny, nie tylko w czasie jego kwitnienia – przekonuje Małgorzata Kalemba-Drożdż na łamach magazynu Gardeners' World Edycja Polska.
Czytaj dalej
W tym numerze
LUBIMY
Gwiazdy sierpnia
8
Agapanty
20
INSPIRACJE
Letni warzywnik Monty’ego. Szczyt zbiorów i zimowe plony
24
Rośliny do zadań specjalnych. Carol wybiera drzewa
30
Mrozoodporne palmy. Gatunki do polskich ogrodów
35
Od czego zacząć? Małe formy wodne
40
Ogrodnicy dla planety. Jak uniknąć marnotrawstwa?
74
Jadalne kwiaty. Bluszczyk kurdybanek
80
Ekologiczne ogrodnictwo. Postaw na dzikość
82
Uczta w ogrodzie. Pomysły na letnie kuchnie
96
Testujemy. Grille gazowe
101
WŁASNE UPRAWY
Zbiór nasion warzyw
61
Prosto z grządki
87
Uprawa warzyw za grosze
90
FAUNA W OGRODZIE
Zalęszczyca lśniąca
72
FELIETON
Cały Monty
22
Opowieści Titchmarsha
121
DODATEK SPECJALNY: KWIATY
Gotowe zestawienia do donic
45
Kompozycja egzotyczna
58
Jak ciąć kwiaty i dbać o bukiety
66
SPRAWY DO ZROBIENIA
Przytnij letnie kwiaty
107
Uprawiaj naparstnice
108
Przytnij agrest
109
Zetnij bodziszki
110
Zbierz nasiona ostróżki
111
Zrób sadzonki hortensji
112
Posadź hiacynty
113
Przytnij magnolie
114
Pytania i odpowiedzi
Eksperci radzą czytelnikom
117