Rokietta siewna (Eruca vesicaria subsp. sativa) to roślina jednoroczna, często nazywana także rukolą, należąca do rodziny kapustowatych (Brassicaceae). W środowisku naturalnym roślinę można spotkać na kilku kontynentach, ale najbardziej kojarzona jest z basenem Morza Śródziemnego. W Polsce ten gatunek jest rzadko uprawiany (głównie amatorsko). 

Rukola dorasta do 50-75 cm i tworzy gęste kępy lirowatych, pierzastodzielnych liści. Kwiaty są drobne, niepozorne zebrane w szczytowe kwiatostany o barwie jasnoróżowej.

Uprawa i wymagania

Roślina jest dosyć łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w lekkim półcieniu na żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe glebach, dobrze utrzymujących wilgoć. Do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie oraz podlewanie (w warunkach suszy liście gorzknieją). 

Nasiona można wysiewać wprost do gruntu już pod koniec marca.

Ze względu na krótki okres wegetacyjny najlepiej nadaje się do uprawy jako przedplon lub poplon. 

Zastosowanie

Rukola jest ceniona ze względu na młode liście o lekko piekącym smaku. To warzywo szczególnie popularne w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do sałatek, surówek, zup, sosów, kanapek, serów i owoców morza. Zmielone, suche liście dodaje się do potraw jako przyprawę (i coraz częściej w taki sposób wykorzystywane są nasiona rukoli).

Liście zawierają znaczną ilość witaminy C, soli mineralnych (cynk i żelazo) oraz białek.

Z nasion rokietty siewnej produkuje się olej.

Polecane odmiany

  • 'Speedy' – lekko pikantny, mocno orzechowy smak; zbiory już po 4 tyg.
  • 'Ruca' – zbiory po ok. 5 tyg. po wysiewie


Zdjęcia: Michał/AtlasRoślin/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons; Ulrike Leone, Karolina Grabowska/Pixabay