Rokietta siewna (Eruca vesicaria subsp. sativa) to roślina jednoroczna, często nazywana także rukolą, należąca do rodziny (Brassicaceae). W środowisku naturalnym roślinę można spotkać na kilku kontynentach, ale najbardziej kojarzona jest z basenem Morza Śródziemnego. W Polsce ten gatunek jest rzadko uprawiany (głównie amatorsko). Dorasta zwykle do 50-75cm i tworzy gęsto kępę lirowatych, pierzastodzielnych liści. Kwiaty są drobne, niepozorne zebrane w szczytowe kwiatostany o barwie jasnoróżowej.

Warunki uprawy rukoli

Roślina jest dosyć łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w lekkim półcieniu na żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe glebach, dobrze utrzymujących wilgoć.

Rukola jest dość odporna na niskie temperatury, choroby oraz szkodniki.

Nasiona można wysiewać wprost do gruntu już pod koniec marca.

Ze względu na krótki okres wegetacyjny najlepiej nadaje się do uprawy jako przedplon lub poplon. Do ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy odchwaszczanie oraz podlewanie (w warunkach suszy liście gorzknieją).

Zastosowanie rukoli

Rukola (rokietta siewna) jest ceniona ze względu na młode liście o lekko piekącym smaku.

Jest to warzywo szczególnie popularne w kuchni śródziemnomorskiej jako dodatek do sałatek, surówek, zup, sosów, kanapek, serów i owoców morza. Czasem zmielone, suche liście dodaje się do potraw jako przyprawę (i coraz częściej w taki sposób wykorzystywane są nasiona rukoli). Liście zawierają znaczną ilość witaminy C, soli mineralnych (cynk i żelazo) oraz białek. Z nasion rokietty produkuje się olej.

źródło: wiki.domenapubliczna