Zupa chwaściana (chwaścianka) – pyszny przepis na zupę z 7 chwastów!

Zupa chwaściana - przepis na zupę z chwastów

Odkryj zaskakującą moc chwastów z naszym przepisem na zupę chwaścianą! Ta tradycyjna potrawa, znana z polskiej kuchni ludowej, wykorzystuje siłę 7 dzikich roślin, by na wiosnę wzbogacić Twój stół w niezwykłe smaki i cenne składniki odżywcze. Przyrządzenie tej zupy to doskonały sposób na wprowadzenie dzikich ziół do codziennego menu, pozwalając na eksperymentowanie i odkrywanie nowych, zdrowych przepisów. Dzięki temu przepisowi, chwasty przestaną być tylko niechcianym elementem ogrodu, a staną się bohaterami Twojej kuchni. Zaskocz siebie i swoich bliskich nietypowym, ale przepysznym daniem, które jest prawdziwą esencją wiosny.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
90

Chwasty mogą być naprawdę pyszne, jeśli wiesz, jak dobrze je przyrządzić. Ten prosty przepis na zupę z 7 chwastów pozwoli Ci wprowadzić "dzikie zioła" do codziennego menu.

Poniższy przepis pochodzi z książki "Smak dzikich Roślin', autorstwa Patrycji Machałek. Sezonowe gotowanie z dzikich roślin jest prostsze, niż myślisz!

Zupa chwaściana

To dość luźne nawiązanie do znanej nam z kuchni ludowej zupy z siedmiu chwastów. Dlaczego z siedmiu? Nie wiadomo – danie to nie jest związane z żadnym świętem ani obrzędem. Gotowano ją na początku wiosny, bo właśnie wtedy łąki i lasy wypełniały się roślinami nie tylko gwarantującymi przepyszne bogactwo smaków, lecz także zapewniającymi mnóstwo witamin i minerałów odbudowujących organizm po nieco jałowej zimowej kuchni.

Ponieważ z potrawą tą nie wiążą się żadne wierzenia, w przepisach na nią nie ma też stałej listy składników. To dobra wiadomość – można poszaleć!

Polska, a raczej słowiańska zupa chwaściana to dobrze wygotowany wywar warzywny (lub mięsny, jeśli lubisz) z dodatkiem świeżych liści, które akurat uda się zerwać w okolicy. Ta możliwość wyboru jest wspaniała – za każdym razem możesz przyrządzić zupełnie inną wersję, dodając roślinę, której nie używałaś wcześniej, zmieniając proporcje czy próbując kolejnego, nowego smaku. Ale uwaga: łatwo przedobrzyć. Na szczęście mądrą sugestią jest nazwa ludowego pierwowzoru tej wariacji – siedem roślin wystarczy.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Przepis na zupę z 7 chwastów

Składniki

  • 2 l wywaru warzywnego (lub mięsno- -warzywnego)
  • 1 ziemniak
  • 1 niewielka marchewka
  • 2 ząbki czosnku
  • pół szklanki liści pokrzywy
  • pół szklanki świeżych liści babki lancetowatej
  • pół szklanki świeżych liści podbiału
  • pół szklanki świeżych liści macierzanki
  • 1 średniej wielkości liść chrzanu
  • 1 garść liści bluszczyku kurdybanku
  • 1 garść liści podagrycznika
  • sól, pieprz


Przygotowanie

  1. Do wywaru wrzuć pokrojony w kostkę ziemniak, dość cienkie plasterki marchewki i czosnek – nie musisz go rozgniatać.
  2. Gotuj tak długo, aż warzywa zmiękną, następnie dodaj wszystkie liście, posiekane uprzednio na mniejsze części.
  3. Przemieszaj, doprowadź do wrzenia, zmniejsz maksymalnie moc palnika i gotuj zupę pod przykryciem przez 15–20 minut.
  4. Po tym czasie jest gotowa i możesz ją podawać – najlepiej z kleksem śmietany lub jogurtu, z jajkiem na twardo, kiełbasą lub ciecierzycą uprażoną z wędzoną papryką.
  5. Inny pomysł na tę zupę to użycie blendera – i warto to zrobić, bo krem chwaściany, który uzyskasz, będzie po zmiksowaniu przepysznie aksamitny. 

Smacznego!

 Smak dzikich roślin

"Smak Dzikich Roślin" to ponad 100 przepisów na potrawy sezonowe z wykorzystaniem nieoczywistych roślin rosnących blisko Ciebie.

Książka Patrycji Machałek pozwoli ci odkryć właściwości nietypowych ziół, dowiesz się z niej liście jakich drzew idealnie urozmaicą domowe menu, znajdziesz inspiracje do kulinarnych eksperymentów i zaskoczysz znajomych o każdej porze roku.

SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ!


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica

Babka lancetowata Plantago lanceolata

Podbiał pospolity Tussilago farfara

Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea

To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści