Sałatka z chwastów – co można zebrać z trawnika i zjeść?
Na pierwszy rzut oka trawnik to po prostu trawa i nieproszeni goście. Ale przyjrzyj się uważniej – młode liście mniszka lekarskiego, pokrzywy, babki, krwawnika czy bluszczyka kurdybanka to prawdziwe skarby. Są nie tylko jadalne, ale też niezwykle wartościowe – bogate w witaminy, minerały i chlorofil. Najważniejsze? Zbieraj je z dala od dróg i psów, najlepiej z własnego, niespryskanego ogródka.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Jak zbierać i przygotować chwasty do sałatki?
Sekret tkwi w świeżości i delikatności – najlepsze są najmłodsze, jeszcze miękkie liście i pąki. Zbieraj je rano, zanim słońce zdąży je przesuszyć. W domu dokładnie przepłucz zioła w zimnej wodzie, możesz je też namoczyć na kilka minut, by pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Niektóre, jak młoda pokrzywa, warto sparzyć wrzątkiem. I już – gotowe do miksowania!
Co dodać do dzikiej sałatki?
Chwasty świetnie komponują się z typowymi składnikami sałatek.
- Dodaj pomidory koktajlowe, ogórki, jajka na twardo, rzodkiewki, ser feta lub kozi, a także ziarna słonecznika czy orzechy włoskie.
- Nie bój się kwiatów – płatki stokrotek, fiołków czy nasturcji nie tylko ozdobią talerz, ale też wzbogacą smak.
- A do tego lekki dressing z oliwy, soku z cytryny i odrobiny miodu – naturalnie i zdrowo.
Przepis? Najlepszy to ten, który stworzysz sama
Sałatka z chwastów to nie sztywna lista składników. To zabawa, eksperyment i smakowanie natury. Można inspirować się klasyką z mniszkiem, szczawiem i serem, ale równie dobrze można stworzyć własną wariację z tym, co akurat znajdziesz w ogrodzie. Im bardziej świeże i młode listki + lokalne składniki, tym lepiej. Każda wersja będzie inna – i każda może być tą ulubioną.
Czasem wystarczy garść młodego szczawiu lub kilka stokrotek, by zwykłej sałatce dodać trochę "dzikich smaków" z dzikich ziół (chwastów).
Czy warto jeść chwasty? Naturalnie! Tak – i to jeszcze jak
To, co często traktujemy jak problem ogrodowy, okazuje się być... lekiem z przyrody. Mniszek wspomaga trawienie, krwawnik działa przeciwzapalnie, pokrzywa oczyszcza organizm. Chwasty są tanie, dostępne i – co najważniejsze – zdrowe (i smaczne). Nie trzeba ich nawozić, nie trzeba kupować. Trzeba tylko... zauważyć i odważyć się zjeść!
Zdjęcie tytułowe: eflstudioart / Adobe Stock