Plektrantus koleusowaty to bylina uprawiana w Polsce jako roślina jednoroczna o ozdobnych liściach. Plektrantus wytwarza płożące i zwisające pędy, na których wyrastają drobne zielone z białymi obwódkami, pokrzywowate liście. Kwitnie niemal przez cały rok, ale nierównomiernie.Roślina jest łatwa w uprawie, mimo wysokich wymagań pokarmowych. Preferuje stanowiska słoneczne, ale znosi również półcień. Nie ma dużych wymagań glebowych i może rosnąć niemal na każdym podłożu.

W czasie uprawy warto uszczykiwać pędy, aby pobudzić krzewienie. Roślina powinna być regularnie nawożona, np.: preparatem płynnym dla roślin o ozdobnych liściach. Nie należy przesadzać z podlewaniem - nadmiar wody może spowodować więdnięcie pędów.

Plektrantus koleusowaty to popularna roślina balkonowa. Znakomicie nadaje się do uprawy w wiszących pojemnikach. Kwiaty są niezbyt dekoracyjnie o barwie różowej. Można ją sadzić w kompozycji, z innymi szybko rosnącymi roślinami, np.: bodziszkiem czy koleusem. Dużą zaletą sadzenia plektrantusa na balkonie lub tarasie jest zapach jego liści, odstraszający komary.