Begonie doniczkowe ozdobne z kwiatów i liści
Królowe parapetów!
Uroda, pochodzenie i dobre „nazwisko” – begonia ma w sobie wszystko, aby zostać nową królową parapetów. Liście niektórych odmian są tak dekoracyjne, że z powodzeniem zastępują kwiaty. Mają charakterystyczny kształt ukośnego serca, stąd polska nazwa – ukośnica. Nazwa ta jednak zupełnie się nie przyjęła, co nie dziwi patrząc na ich liście i kwiaty. Zdaje się, że wyraźnie mówią nam o tym, że pochodzą z egzotycznych, tropikalnych krajów, gdzie żadnych polskich ukośnic nie znajdziemy!
Imię "Begonia" nadał jej sam Lineusz na cześć Michela Begona – francuskiego botanika i gubernatora Kanady Francuskiej. |
Jak wybrać doniczkową begonię?
Trudno zdecydować, które begonie są piękniejsze – te o dekoracyjnych liściach, czy te o pięknych kwiatach? Większość z prawie 1000 dziko-rosnących gatunków begonii pochodzi z tropików. Wyhodowano z nich już ponad 10000 przeróżnych odmian i mieszańców dostosowanych do uprawy w domu, a liczba ta rośnie wprost proporcjonalnie do ich popularności.
Obecnie (i od wielu lat) na parapetach królują obficie kwitnące begonie zimowe (łac. Begonia elatior), kwitnące na Boże Narodzenie begonie Lorraine (Begonia socotrana x dregei) oraz begonie królewskie (Begonia rex) o dekoracyjnych, mozaikowatych liściach. U naszych zachodnich sąsiadów asortyment domowych begonii jest znacznie większy. Zapewne, jak wiele doniczkowych hitów, tak i domowe begonie już wkrótce zadomowią się na naszych parapetach.
Najlepsze miejsce dla begonii w domu
Jak wyeksponować begonie?
Begonie to idealne rośliny na parapety okien wschodnich, a nawet północnych. Lubią jasne pomieszczenia, ale nie przepadają za bezpośrednim słońcem.
Begonie doniczkowe uprawiane w domach są tak różnorodne, że chciałoby się mieć je wszystkie. Na szczęście, w większości to niewielkie roślinki, więc doskonale prezentują się w dużych grupach. Możesz dowolnie ustawiać je obok siebie. Warto wiedzieć, że są cennymi gatunkami do tworzenia aranżacji typu Urban Jungle.
Wybieraj najlepiej proste, jednokolorowe doniczki, aby wyeksponować urodę roślin, a nie odebrać im całe show pstrokatym pojemnikiem. Jeśli lubisz nowoczesną prostotę wybierz jednolite, stonowane, błyszczące osłonki na doniczki z begoniami, a jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych pojemników – użyj zwykłych, nieszkliwionych glinianych donic lub miedzianych kociołków.
ABC dbania o begonie doniczkowe
4 najważniejsze zasady
Begonie doskonale nadają się do uprawy doniczkowej, są tolerancyjne i mało wymagające, a z ich pielęgnacją poradzi sobie każdy. Mają jedynie królewski wygląd, a całkiem zwyczajne wymagania.
Światło | Jakie miejsce dla begoni?
Postaw je z dala od południowego okna i ostrego słońca. Najlepiej czują się w jasnym, ale rozproszonym świetle. Na słońcu liście mogą się przypalić, w cieniu blaknąć.
Temperatura | Jakie temperatury lubi begonia?
Przez cały rok dobrze rosną w temperaturze pokojowej – około 20-23 stopni. Źle znoszą spadki temperatury poniżej 15 stopni i bardzo nie lubią chłodnych przeciągów.
Wilgotność | Jak często podlewać begonie w domu?
Powinny mieć stale wilgotną ziemią, ale nie mokrą! Begonie są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe, dlatego też staraj się ich nie przelewać!
Rozmnażanie | Jak rozmnażać begonię?
Większość begonii bardzo łatwo się rozmnaża przez robienie sadzonek pędowych lub liściowych. Sadzonki begonii bardzo szybko się ukorzeniają i przystosowują do nowych warunków.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk