Logo
Logo

Begonia doniczkowa | Królowa parapetów o pięknych liściach i kwiatach!

Begonie doniczkowe zachwycają swoimi kwiatami, przypominającymi pozwijane różyczki i pomarszczonymi liśćmi, które zdobią się bajecznymi wzorami z plamek i cętek. Jeśli sądzisz, że są retro... to się mylisz! To rośliny, które nie bez przesady nazywa się królowymi parapetów – są nieprzerwanie na topie, a trendy wydają się ich nie dotyczyć!

Jaki związek mają begonie z ukośnicami? Jakie odmiany tych roślin możemy wybrać i jak o nie dbać? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Spis treści
Królowe parapetów – ukośnice czy begonie? Jakie gatunki begonii są najpopularniejsze? Gdzie postawić begonie w doniczkach? Jak dbać o begonie w domu?

Begonie doniczkowe ozdobne z kwiatów i liści
Królowe parapetów!

Uroda, pochodzenie i dobre „nazwisko” – begonia ma w sobie wszystko, aby zostać nową królową parapetów. Liście niektórych odmian są tak dekoracyjne, że z powodzeniem zastępują kwiaty. Mają charakterystyczny kształt ukośnego serca, stąd polska nazwa – ukośnica. Nazwa ta jednak zupełnie się nie przyjęła, co nie dziwi patrząc na ich liście i kwiaty. Zdaje się, że wyraźnie mówią nam o tym, że pochodzą z egzotycznych, tropikalnych krajów, gdzie żadnych polskich ukośnic nie znajdziemy!

Begonie w doniczkach (fot. Flower Council Holland) Fot. Flower Council Holland

Imię "Begonia" nadał jej sam Lineusz na cześć Michela Begona – francuskiego botanika i gubernatora Kanady Francuskiej.

Jak wybrać doniczkową begonię?

Trudno zdecydować, które begonie są piękniejsze – te o dekoracyjnych liściach, czy te o pięknych kwiatach? Większość z prawie 1000 dziko-rosnących gatunków begonii pochodzi z tropików. Wyhodowano z nich już ponad 10000 przeróżnych odmian i mieszańców dostosowanych do uprawy w domu, a liczba ta rośnie wprost proporcjonalnie do ich popularności.

Obecnie (i od wielu lat) na parapetach królują obficie kwitnące begonie zimowe (łac. Begonia elatior), kwitnące na Boże Narodzenie begonie Lorraine (Begonia socotrana x dregei) oraz begonie królewskie (Begonia rex) o dekoracyjnych, mozaikowatych liściach. U naszych zachodnich sąsiadów asortyment domowych begonii jest znacznie większy. Zapewne, jak wiele doniczkowych hitów, tak i domowe begonie już wkrótce zadomowią się na naszych parapetach.

Begonia zimowa (fot. Flower Council Holland) Begonia królewska (fot. Flower Council Holland)


Begonia zimowa

Wbrew swojej nazwie kwitnie prawie cały rok, za wyjątkiem krótkiego jesiennego spoczynku.

Choć jest rośliną dnia krótkiego (i w warunkach normalnej uprawy kwitła by tylko w zimie), to dzięki uprawie szklarniowej kwitnące okazy możemy kupić prawie przez cały rok. Doskonale czuje się w warunkach domowych.

Tworzy pełne kwiaty (nie tworzy kwiatów żeńskich) o ciepłych barwach: żółtej, pomarańczowej, różowej i czerwonej, u niektórych odmian płatki mają postrzępione brzegi. Czasem kwiatów jest tak wiele, że niemalże przesłaniają liście!


Begonia królewska

Jej nazwa mówi sama za siebie – to najprawdziwsza (doniczkowa) królowa!

Wszystkie odmiany i mieszance mają na liściach wielobarwne wzory – mozaiki, gwiazdy, a nawet „ślimaka” (Escargot), dodatkowo mogą posiadać różne zabarwienia – srebrne (Silver Queen), złote, różowe (Chicago Fire), bordowe (Her Majesty) i w różnych odcieniach zieleni (Makbet).

Latem pojawiają się malutkie, niedekoracyjne kwiaty. Lepiej je usunąć, aby nie odbierały energii liściom.

Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin
Przeczytaj także
Jakie narzędzia przydadzą się do wiosennych prac w ogrodzie? Oto niezbędnik do pielęgnacji roślin

Najlepsze miejsce dla begonii w domu
Jak wyeksponować begonie?

Begonie to idealne rośliny na parapety okien wschodnich, a nawet północnych. Lubią jasne pomieszczenia, ale nie przepadają za bezpośrednim słońcem.

Begonie doniczkowe uprawiane w domach są tak różnorodne, że chciałoby się mieć je wszystkie. Na szczęście, w większości to niewielkie roślinki, więc doskonale prezentują się w dużych grupach. Możesz dowolnie ustawiać je obok siebie. Warto wiedzieć, że są cennymi gatunkami do tworzenia aranżacji typu Urban Jungle.

Wybieraj najlepiej proste, jednokolorowe doniczki, aby wyeksponować urodę roślin, a nie odebrać im całe show pstrokatym pojemnikiem. Jeśli lubisz nowoczesną prostotę wybierz jednolite, stonowane, błyszczące osłonki na doniczki z begoniami, a jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych pojemników – użyj zwykłych, nieszkliwionych glinianych donic lub miedzianych kociołków.

ABC dbania o begonie doniczkowe
4 najważniejsze zasady

Begonie doskonale nadają się do uprawy doniczkowej, są tolerancyjne i mało wymagające, a z ich pielęgnacją poradzi sobie każdy. Mają jedynie królewski wygląd, a całkiem zwyczajne wymagania.

Światło | Jakie miejsce dla begoni?

Postaw je z dala od południowego okna i ostrego słońca. Najlepiej czują się w jasnym, ale rozproszonym świetle. Na słońcu liście mogą się przypalić, w cieniu blaknąć.

Temperatura | Jakie temperatury lubi begonia?

Przez cały rok dobrze rosną w temperaturze pokojowej – około 20-23 stopni. Źle znoszą spadki temperatury poniżej 15 stopni i bardzo nie lubią chłodnych przeciągów.

Wilgotność | Jak często podlewać begonie w domu?

Powinny mieć stale wilgotną ziemią, ale nie mokrą! Begonie są bardzo wrażliwe na choroby grzybowe, dlatego też staraj się ich nie przelewać!

Rozmnażanie | Jak rozmnażać begonię?

Większość begonii bardzo łatwo się rozmnaża przez robienie sadzonek pędowych lub liściowych. Sadzonki begonii bardzo szybko się ukorzeniają i przystosowują do nowych warunków.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Flower Council Holland, Thejoyofplants.co.uk

Autor
Begonia doniczkowa | Królowa parapetów o pięknych liściach i kwiatach!
Begonia doniczkowa | Królowa parapetów o pięknych liściach i kwiatach!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)