Logo
Logo

Z begonią płaczącą od lata do zimy | Jak zimować begonię bulwiastą zwisającą?

Begonia płacząca, inaczej begonia bulwiasta zwisająca, zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale też aromatem. Jej pielęgnacja jest jednak wyjątkowa, szczególnie gdy chodzi o zimowanie. Oto przewodnik, jak dbać o nią przez cały rok.

Spis treści
Czym jest begonia płacząca i dlaczego warto ją mieć na balkonie? Jakie są idealne warunki dla begonii płaczącej w lecie? Jak dbać o begonię, aby zachowała intensywny kolor kwiatów? Co zrobić, gdy nadejdą chłodniejsze dni? Jak przygotować begonię do zimy? Gdzie i jak przechowywać begonię przez zimę? Jak dbać o bulwy begonii w trakcie zimowego odpoczynku? Jak przygotować begonię do wiosennego sadzenia? O czym nie wolno zapomnieć, w pielęgnacji begonii wiosną?

Begonia ×tuberhybrida Pendula, czyli roślina często nazywana begonią płaczącą, to chętnie wybierana odmiana begonii bulwiastej, która jak można się domyślać wyróżnia się charakterystycznym, płaczącym pokrojem. Jej kwiaty, mogące osiągnąć nawet 15 cm, przybierają kolory od bieli, pomarańczu przez róż do czerwieni. Wraz z sporymi, sercowatymi i soczyście zielonymi liśćmi tworzą piękny kontrast. Organem podziemnym tej begonii są bulwy, które pozwalają jej przetrwać w okresie zimy.

Begonia płacząca to doskonała roślina do donic na tarasy i balkony. Preferuje miejsca nie na bezpośrednim działaniu promieni słonecznych, gdzie kolory jej kwiatów nabierają dodatkowego, niezwykłego uroku.

 

Lato – pełnia uroku

Odpowiednie stanowisko i podlewanie

W lecie begonia płacząca (czyli wyjątkowa odmiana begonii bulwiastej) uwielbia umiarkowane nasłonecznienie. Zbyt mocne słońce może powodować przypalanie liści, dlatego warto wybrać dla niej półcieniste miejsce. Co do podlewania, roślina preferuje wilgotną, ale nie przemoczoną ziemię. Odpowiednio nawodniona begonia będzie obficie kwitnąć.

Nawożenie

Aby zachować intensywny kolor kwiatów i zdrowe liście, warto stosować nawozy do kwiatów ozdobnych. Regularne, ale nie nadmierne, nawożenie gwarantuje bujny rozrost.

Jesień – przygotowanie do zimy

Obserwuj i reaguj

W miarę nadejścia chłodniejszych dni, begonia zacznie się przygotowywać do zimowego odpoczynku. Zauważysz, że jej liście zaczynają więdnąć. To znak, że nadszedł czas na działanie.

Przenoszenie i przechowywanie przez zimę

Jeżeli Twoja begonia rosła na balkonie czy w ogrodzie, warto ją przenieść do wnętrza przed pierwszymi przymrozkami. Gdy liście i łodygi zwiędną, delikatnie odkop bulwy i otrząśnij z nadmiaru ziemi. Umieść je w kartonie z trocinami lub piaskiem i przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła.

Przygotowując begonie płaczące (czyli bulwiaste) do zimowania, należy je wykopać, usunąć z nich ziemię, a następnie umieść w kartonie z piaskiem. Karton stawiamy w chłodnym, mało oświetlonym miejscu.

 

 
 

Zima – odpoczynek w chłodzie

Zimowanie, temperatura i wilgotność

Dla begonii płaczącej idealna temperatura zimowego przechowywania to około 10°C. Warto również dbać o to, aby miejsce przechowywania nie było zbyt suche.

Kontrola stanu bulw

Przez zimę warto raz na jakiś czas sprawdzić stan przechowywanych bulw. Jeżeli zauważysz oznaki pleśni lub gnijące partie, natychmiast je usuń.

 
 

Wiosna – powrót do życia

Przygotowanie do sadzenia

Z początkiem wiosny, kiedy dni stają się dłuższe, a temperatura powietrza zaczyna wzrastać, bulwy można przygotować do ponownego posadzenia. Wystaw je na kilka dni w cieplejsze miejsce, a gdy zauważysz pierwsze oznaki wzrostu, możesz je posadzić w ziemi.

Nawożenie i podlewanie

Podobnie jak w lecie, begonia potrzebuje umiarkowanego podlewania i regularnego nawożenia, aby cieszyć oko swoim kwitnieniem.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Krzysztof Fotografia / AdobeStock

Autor
Z begonią płaczącą od lata do zimy | Jak zimować begonię bulwiastą zwisającą?
Z begonią płaczącą od lata do zimy | Jak zimować begonię bulwiastą zwisającą?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_kwiaty_na_balkon