Logo
Logo

Rośliny doniczkowe, których nie lubią owady. Posadź je na balkonie!

Odpoczynek na balkonie czy posiłek na tarasie są niezwykle ważne, gdyż pozwalają spędzić chwilę na wolnym powietrzu. Szczególnie w lecie warto cieszyć się widokiem ogrodu i kolorowych kwiatów. Niestety rekreację mogą skutecznie zepsuć insekty. Jak więc je do tego zniechęcić?

Spis treści
Bazylia Plektrantus koleusowaty Kocimiętka fassena Mirt pospolity Lawenda wąskolistna Mięta pieprzowa Pelargonia pachnąca Tymianek pospolity

Jak skuteczne odstraszać owady z balkonu i tarasu? Użyj roślin!

Sposobem może być udekorowanie tarasu i balkonu roślinami uprawianymi w pojemnikach, które odstraszają insekty! Rośliny będą oczywiście przyciągać niektóre owady (pszczoły) ale jednocześnie zniechęcą te, których nie lubimy najbardziej, czyli much, meszek, komarów czy mrówek!

Wszyscy z nas znają te letnie wieczory, kiedy nie możemy usiedzieć na balkonie. Uciążliwe owady, a przede wszystkim komary, dają nam w się we znaki często już od maja! Ale jest kilka gatunków roślin, które jeśli nawet nie pomogą pozbyć się komarów z balkonu i tarasu całkowicie, to w znacznym stopniu ograniczą ich liczbę.

Rośliny na balkon i taras, których nie lubią owady

Bazylia - fot. wikipedia/gnu/Goldlocki


Bazylia 
(Ocimum basilicum)

Bazylią najlepiej wysiać z nasion na przełomie marca i kwietnia – jest trwalsza niż kupiona w sadzonkach. Musi mieć lekko wilgotną i przepuszczalną glebę, dość zasobną w składniki pokarmowe. Najlepiej ją ustawiać na wystawach słonecznych. Oprócz regularnego podlewania podstawowym zabiegiem jest uszczykiwanie liści i pędów, aby rozkrzewić roślinę.

Niezwykle ozdobna jest bazylia purpurowa o ciemnofioletowych liściach.

Dowiedz się więcej o bazylii

Plektrantus - fot. wikipedia/CC/Jerzy Opiola


Plektrantus koleusowaty 
(Plectranthus coleoides)

Uprawiana głównie jako roślina pokojowa, teraz zdobywa popularność jako roślina na tarasy i balkony. Inna nazwa rośliny to komarzyca, co podpowiada jakie ma właściwości. Liście, szczególnie przy rozcieraniu, wydzielają charakterystyczny zapach kadzidła. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych i w półcieniu, na zasobnym podłożu. Trzeba ją regularnie podlewać.

Jesienią plektrantus koleusowaty powinien zostać przeniesiony do pomieszczenia.

Dowiedz się więcej o plektrantusie koleusowatym

Kocimiętka - fot. wikipedia/domena publiczna


Kocimiętka fassena
(Nepeta faasenii)

Doskonale odstrasza komary. Z ciekawych odmian warto zwrócić uwagę na 'Albę' o białych kwiatach i 'Six Hills Giant' o dużych, lawendowo-niebieskich kwiatach.

Kocimiętka fassena znakomicie sprawdza się uprawiana w pojemnikach, należy jej zapewnić słoneczne stanowisko i przepuszczalną, średnio zasobną glebę.

Dowiedz się więcej o kocimiętce fassena

Mirt - fot. wikipedia/CC/H. Zell


Mirt pospolity
(Myrtus communis)

W Polsce uprawiany jest jako roślina pokojowa, ale latem można ją przenieść na balkon. Należy ją ustawić na stanowisku jasnym, ale nie na bezpośrednio nasłonecznionym, gdzie mogłoby dojść do poparzenia liści.

Mirt pospolity warto regularnie zraszać. Roślina zawiera olejek balsamiczny, który pięknie pachnie po roztarciu liści.

Dowiedz się więcej o mircie pospolitym

Lawenda - fot. www.sxc.hu/johnnyberg


Lawenda wąskolistna 
(Lavandula angustifolia)

Odstrasza nie tylko muchy, ale również mole, muszki i komary. Popularne i dekoracyjne zioło można uprawiać w pojemnikach. Roślinie należy zapewnić przepuszczalną, lekko zasadową glebę i podlewać sporadycznie (bardzo nie lubi zastoin wody).

Lawendę na balkonie lub tarasie najlepiej wystawiać w słonecznych miejscach. Liście wydzielają charakterystyczny, przyjemny zapach.

Dowiedz się więcej o lawendzie wąskolistnej

Mięta - fot. wikipedia/domena publiczna.jpg


Mięta pieprzowa
(Mentha pipera)

Duża ilość olejków eterycznych zawartych w liściach mięty bardzo przeszkadza owadom. Roślina bujnie się rozrasta i warto ją sadzić w większych donicach lub skrzyniach. Najlepiej rozwija się na słonecznym stanowisku i w piaszczysto-próchniczej lub piaszczysto-gliniastej glebie.

Mięta pieprzowa nie jest zbyt dekoracyjna w czasie kwitnienia, więc warto uszczykiwać pędy kwiatostanowe.

Dowiedz się więcej o mięcie pieprzowej

Pelargonia - fot. www.sxc.hu/Egilshay


Pelargonia pachnąca
(Pelargonium graveolens)

Roślina znana również jako geranium, to popularna roślina pokojowa, wystawiana również na balkony i tarasy. Pelargonia jest niezwykle dekoracyjna.

Pelargonia pachnąca dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Jej liście wydzielają charakterystyczny zapach, nieprzyjemny dla insektów, w tym muszek.

Dowiedz się więcej o pelargonii pachnącej

Tymianek - fot. wikipedia/gnu/H. Zell


Tymianek pospolity
(Thymus vulgaris)

Może być uprawiany w pojemnikach i dekorować balkony i tarasy. Tymianek potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska i przepuszczalnej, piaszczysto-żwirowej gleby.

Jego liście mają intensywny cytrynowy zapach, który jest nie do zniesienia dla wielu uciążliwych owadów.

Dowiedz się więcej o tymianku

Roślina ogrodowa odstraszająca muchy?

W literaturze można spotkać się z opinią, że dobrą rośliną odstraszającą muchy jest bez czarny (łac. Sambucus nigra). To prawda – popularny "lekarski" krzew nie jest lubiany przez insekty, ale mimo to, nie warto go sadzić w pobliżu tarasu. Po pierwsze krzew jest ekspansywny i po pewnym czasie powstanie problem, po drugie nie każdy docenia jego zalety jako rośliny dekoracyjnej. Wreszcie po trzecie, najważniejsze – bez czarny w czasie owocowania przyciąga chmary ptaków, które żywią się barwiącymi owocami, brudząc tym samym teren w pobliżu tarasu.

Można jednak wieszać w przestrzeni tarasu lub balkonu gałązki bzu, które przez jakiś czas zachowują swoje odstraszające właściwości.


Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: GLady/Pixabay

 

Autor
Rośliny doniczkowe, których nie lubią owady. Posadź je na balkonie!
Rośliny doniczkowe, których nie lubią owady. Posadź je na balkonie!
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl