Celozja (Celosia argentea) znana również jako grzebionatka to roślina jednoroczna należąca do rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae). W środowisku naturalnym występuje w tropikalnych rejonach Afryki i Azji. Gatunek ten dorasta do 30 cm wysokości i charakteryzuje się wzniesionym pokrojem. Liście są jasnozielone, wydłużone a drobne kwiaty tworzą kolorowe kłosy (dostępne odmiany o barwie kwiatów: białej, żółtej, różowej, czerwonej lub fioletowej).

Uprawa celozji

Roślina z powodzeniem może rosnąć zarówno na słonecznych jak i nieco zacienionych stanowiskach - najlepiej zacisznych i osłoniętych od wiatru. Gatunek jest dość odporny na suszę - lubi jednak stale lekko wilgotne podłoże wolne od zastoin wody. Optymalne są lekkie, przepuszczalne gleby.

Nasiona można wysiewać na początku wiosny do inspektów, następnie w maju lub czerwcu sadzonki przenosi się na miejsce stałe. Celozję warto nawozić raz w tygodniu w okresie kwitnienia.

Zastosowanie celozji

Celozję w Polsce często uprawia się często jako roślinę balkonową. Gatunek ten jednak z powodzeniem może być również dekoracją wnętrz oraz ogrodów, gdzie sadzi się ją na rabaty. Roślina nadaje się na kwiat cięty i suche bukiety. Kwiaty po zasuszeniu w małym stopniu tracą swoją barwę.

fot. Carl E Lewis (źródło: flickr.com)