Kwiaty balkonowe w gruncie | Sezonowe rośliny rabatowe

Pelargonie, lobelie czy werbeny kojarzą się głównie ze skrzynkami balkonowymi, choć z powodzeniem mogą być też uprawiane w gruncie. Dzięki wykorzystaniu roślin balkonowych w ogrodzie, możemy szybko osiągnąć spektakularny efekt, tworząc piękne, barwne rabaty, kolorowe obwódki lub atrakcyjne dywany kwiatowe.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
22
Spis treści
Czy kwiaty balkonowe można uprawiać w gruncie? Jak sadzić kwiaty balkonowe do ogrodu? Jakie sezonowe kwiaty balkonowe można uprawiać w gruncie? Jak dbać o kwiaty sezonowe w ogrodzie? Co zrobić, aby kwiaty przetrwały do kolejnego sezonu?

Wykorzystanie roślin balkonowych w ogrodzie

Gruntowa uprawa roślin balkonowych pozwala łatwo i szybko przeprowadzić metamorfozę ogrodu. Większość roślin balkonowych obficie kwitnie i dobrze komponuje się z gatunkami ogrodowymi. Można je posadzić na rabatach, obwódkach skalniaków, klombach i kwietnikach lub stworzyć z nich kwitnący, zadarniający dywan.

Uprawa w gruncie zapewnia kwiatom balkonowym lepsze warunki do wzrostu i rozwoju, przez co stają się silniejsze i mocniej rozkrzewione, a także bujniej kwitną.

sadzenie pelargonii do gruntu fot. beornbjorn - Fotolia.com
fot. beornbjorn - Fotolia.com

Jak sadzić kwiaty balkonowe do ogrodu?

Kwiaty w gruncie potrzebują dużo przestrzeni, co należy wziąć pod uwagę, planując nasadzenia (odpowiedni rozstaw dla niektórych roślin to ok. 40 x 40 cm., a czasami nawet więcej).

Większa ilość miejsca potrzebna jest szczególnie tym, które z założenia osiągają znaczne rozmiary jak np. uczep rózgowaty, kocanka włochata odm. 'Silver', pelargonia bluszczolistna, nasturcja wysoka, surfinia czy werbena o długich pędach (min. z grup Tapien i Temari). Te gatunki można nawet traktować jako rośliny okrywowe, zasłaniając ich pędami wolne przestrzenie między bylinami lub krzewami.

Wśród okazałych roślin balkonowych nadających się do uprawy na rabacie, są również takie gatunki, które nie tylko rozrastają się na boki, ale także rosną w górę (np. heliotrop, pelargonia rabatowa z grupy Saxonia, koleus Blumego), dzięki temu można wykorzystać je jako tło dla innych roślin lub górne piętro rabaty.

Mniejsze i karłowe odmiany roślin balkonowych, także znajdą w ogrodzie swoje miejsce. Z reguły nie wymagają zbyt dużo przestrzeni, dlatego mogą być wykorzystane do tworzenia kompozycji rabatowych, niskich obwódek lub dywanów kwiatowych (np. pelargonia rabatowa, begonia bulwiasta i begonia stale kwitnąca, lobelia przylądkowa, celozja pierzasta, nasturcja niska). Niektóre można nawet uprawiać w ogródkach skalnych i na murkach, gdyż dobrze znoszą suszę i ładnie się rozrastają (np. portulaka wielkokwiatowa).

kwiaty balkonowe w ogrodzie fot. Karen Arnold - Pixabay.com
fot. Karen Arnold - Pixabay.com
Kwiaty balkonowe z powodzeniem można uprawiać w gruncie.
Doskonale wyglądają w kompozycjach z roślinami wieloletnimi.
kwiaty balkonowe w gruncie fot. Karen Arnold - Pixabay.com
fot. Karen Arnold - Pixabay.com

Warunki uprawy roślin balkonowych w gruncie

Aby efekt gruntowej uprawy roślin balkonowych był naprawdę zadowalający, musimy jednak pamiętać, że podobnie jak rośliny uprawiane w pojemnikach, kwiaty na rabatach również oczekują odpowiednich warunków.

Należy więc zapewnić im właściwe stanowisko (najczęściej słoneczne, rzadziej półcienste - patrz niżej), systematyczne nawożenie (odpowiednim nawozem dla roślin kwitnących lub dla gatunków o dekoracyjnych liściach) oraz odpowiednio wilgotne podłoże (częste podlewane, tak aby gleba nigdy nie wyschła), gdyż w przeciwnym razie nie tylko przestaną rosnąć i kwitnąć, ale też zaczną się wyciągać, blednąć i tracić walory ozdobne.

Rośliny posadzone na niewłaściwym stanowisku staną się też bardziej podatne na ataki chorób (np. mączniaki w miejscach zbyt wilgotnych i zacienionych) i szkodników (np. przędziorki na stanowiskach ciepłych, słonecznych i suchych).

Z tego względu lobelie, pelargonie, werbeny, petunie i surfinie, uczepy, kocanki włochate (szczególnie odmiany barwne), portulaki wielkokwiatowe, koleusy Blumego i heliotropy zawsze należy sadzić w miejscach słonecznych, natomiast begonie bulwiaste, niecierpki Waleriana i Nowogwinejski, fuksje, bluszcze pospolite czy plektrantusy koleusowate, powinno się uprawiać na stanowiskach zacienionych lub osłoniętych przed bezpośrednim słońcem.

Najbardziej uniwersalne są pod tym względem wilczomlecze odm. 'Diamond Forst' oraz zielistki Sternberga, które nie mają dużych wymagań uprawowych i urosną zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym.

celozja i pelargonia na rabacie fot. Gaby Stein - Pixabay.com
celozje i pelargonie
fot. Gaby Stein - Pixabay.com
koleus na rabacie fot. JamesDeMers - Pixabay.com
koleusy
fot. JamesDeMers - Pixabay.com
gazania i begonia w gruncie fot. Gaby Stein - Pixabay.com
gazanie i begonie
fot. Gaby Stein - Pixabay.com
gazania i petunia w gruncie fot. Gaby Stein - Pixabay.com
gazanie i petunie
fot. Gaby Stein - Pixabay.com
celozje i aksamitki w gruncie fot. Gaby Stein - Pixabay.com
celozje i aksamitki
fot. Gaby Stein - Pixabay.com
aksamitki i mrozy w gruncie fot. Gaby Stein - Pixabay.com
aksamitki i mrozy
fot. Gaby Stein - Pixabay.com

Uprawa w kolejnym roku

Rośliny balkonowe nadające się do uprawy w gruncie, to zwykle gatunki jednoroczne, ale są wśród nich także kwiaty, które z natury są wieloletnie, jednak ze względu na brak mrozoodporności, nie mogą zimować w gruncie i z konieczności traktowane są jako rośliny sezonowe (min. pelargonie rabatowe, fuksje, wilczomlecz 'Diamond Forst', heliotropy, kocanki włochate, zielistka Sternberga).

Jeśli w kolejnym roku chcemy cieszyć się ich urodą, musimy wiosną posadzić nowe rośliny (najlepiej zakupione wiosną z rozsady) lub wyhodować je samodzielnie z wysiewu nasion na rozsadę lub z ukorzenionych sadzonek - w tym celu pod koniec lata (k. VIII - pocz. IX) należy pobrać z dorosłych roślin sadzonki pędowe bez kwiatów (np. pelargonie) lub sadzonki zawiązujące się na końcach długich łodyg (np. zielistka Sternberga), ukorzenić je i przechować w chłodnym (ok. 8 - 10°C), widnym pomieszczeniu aż do wiosny.

Dowiedz się więcej o rozmnażaniu pelargonii z sadzonek i z nasion

Jeśli natomiast potrzebujemy w ogrodzie wielu roślin jednorocznych najlepiej wysiać ich nasiona. Rozsadę możemy przygotować samodzielnie, wysiewając nasiona zakupione w sklepie w odpowiednich terminach do gruntu (zwykle od końca kwietnia) lub pod osłonami (zwykle od drugiej połowy lutego do końca marca). Nie warto natomiast rozmnażać roślin jednorocznych z własnoręcznie zebranych nasion, gdyż uzyskane tą drogą rośliny, raczej nie będą przypominać wyglądem egzemplarza matecznego i nie powtórzą jego cech charakterystycznych.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: onepony - Fotolia.com


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kocanka włochata Helichrysum petiolare

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Natalia
25-06-2022 15:50
Ja w maju tego roku zdecydowałam się zasadzić pelargonie i nie żałuję! Bujnie się rozrosła, mój ogród tonie w kwiatach o przeróżnych kolorach. Pięknie to wygląda.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści