Logo
Logo
47
Do góry

Co posadzić obok kwiatów balkonowych?

Sezonowe kwiaty balkonowe pięknie wyglądają w okresie wiosennym i letnim. Wczesną wiosną i pod koniec sezonu nie wyglądają zbyt efektownie, dlatego warto łączyć je z innymi roślinami – bylinami, pnączami i krzewami. Zobacz, co posadzić obok kwiatów balkonowych, żeby jak najlepiej je wyeksponować!

Wiosna to czas, gdy do pojemników na balkonie i tarasie sadzimy kwiaty sezonowe. W marcu i kwietniu mogą rosnąć w nich wiosenne gatunki cebulowe, bratki, pierwiosnki i stokrotki, które znoszą przymrozki. A w połowie maja możemy zaopatrzyć się w rozsadę pozostałych gatunków roślin balkonowych, takich jak m.in. pelargonie, petunie, surfinie, werbeny, lobelie czy fuksje.

Sadzonki roślin balkonowych w początkowej fazie są zwykle jeszcze mało rozrośnięte. Dlatego warto tworzyć na balkonie lub tarasie kompozycje łączące ze sobą kwiaty sezonowe i rośliny wieloletnie. Jeśli posiadamy w domu rośliny doniczkowe, które można na lato wynieść na zewnątrz, również one mogą stać się ciekawym elementem kompozycji.

Kwiaty i rośliny egzotyczne

Fot. iBulb, Flower Council Holland, Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom

Bujnie kwitnące rośliny balkonowe potrzebują tła w postaci roślin ozdobnych z liści. Dzięki nim na balkonie można stworzyć zieloną oazę i wprowadzić trochę potrzebnego cienia.

Kwiaty balkonowe i rośliny egzotyczne

W drugiej połowie lata na balkon i taras można wystawiać wiele doniczkowych roślin uprawianych w domu. Są one świetnym dodatkiem do kwitnących roślin balkonowych. Kochające słońce oliwki i drzewka cytrusowe można wykorzystać jako tło dla kwitnącej lawendy wąskolistnejfrancuskiej, dalii, mieczyków lub kalii uprawianych w pojemnikach. Przestrzeń na balkonie mogą również urozmaicić palmy, bielunie o wielkich kwiatach, oryginalne paciorecznikidraceny czy agawy

Ciekawym dodatkiem będą też różnokolorowe odmiany ketmi syryjskiej (zwanej różą chińską), które w dogodnych warunkach kwitną od czerwca do października.

Kwiaty i rośliny wieloletnie

Fot. Proven Winners, Flower Council Holland, Pelargonium for Europe, kampania Europe in Bloom

Do sadzenia w donicach wybieramy byliny o ciekawych liściach pod względem kształtu lub koloru.

Kwiaty sezonowe i rośliny wieloletnie

W jednej donicy można stworzyć kompozycję z kwitnących roślin sezonowych i dobrać do nich wieloletnie byliny ogrodowe. Trzeba tylko pamiętać o tym, by zestawiać ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach pod względem stanowiska, rodzaju podłoża i zapotrzebowania na wodę. 

W wiszących skrzynkach balkonowych puste przestrzenie można wypełnić gatunkami o zielonych liściach, takimi jak bluszcz (pnącze to rozrasta się do dużych rozmiarów, więc po jednym sezonie lepiej przesadzić je do ogrodu), bluszczykiem kurdybankiem, runianką japońską, rozchodnikami lub barwinkiem pospolitym. Bardzo ładnie w donicach wyglądają również funkie o paskowanych liściach oraz różnokolorowe żurawki. Donice z kwiatami sezonowymi warto wzbogacić też wrzosami albo czyśćcem wełnistym o srebrzystych, pokrytych jedwabistym kutnerem liściach.

Kwiaty i rośliny wieloletnie

Fot. Proven Winners, Pixabay

Ciężkie pojemniki nadają się przede wszystkim na tarasy.

Kwiaty balkonowe na tle krzewów i pnączy

Na dużej powierzchni w dużych pojemnikach obok kwitnących roślin sezonowych sprawdzą się krzewy iglaste oraz liściaste zimozielone. Trzeba im jednak zapewnić odpowiednio głęboką donicę z dużą ilością podłoża. Najlepiej wybierać karłowe odmiany roślin. Formowane w ciekawe kształty żywotniki, ostrokrzewy i bukszpany będą ozdobą balkonu przez cały rok. Latem taras mogą też zdobić hortensje.

Przy słupku na tarasie można posadzić nieduże kwitnące pnącze, np. powojnik, wiciokrzew lub różę pnącą, które sprawi, że na tarasie poczujemy się jak w ogrodowym zakątku.

kwiaty i kwitnące krzewy fot. Proven Winners

Fot. Proven Winners

Kwiaty sezonowe są świetnym dodatkiem do rabat z krzewami.

Kwiaty balkonowe w kompozycjach z trawami

Coraz częściej do kompozycji z roślin balkonowych wykorzystuje się trawy ozdobne. To bardzo liczna grupa roślin. Nie wszystkie gatunki nadają się do sadzenia w pojemnikach. Nie wszystkie przezimują w takich warunkach, dlatego jesienią trawy najlepiej przesadzić na ogrodowe rabaty. Do sadzenia obok kwiatów balkonowych najlepiej wybierać gatunki i odmiany osiągające niewielką wysokość i niezbyt ekspansywne. 

W donicach można sadzić rozplenicę japońską o zielonych liściach i jej ciekawe odmiany, np. złocistą 'Hameln Gold' lub purpurową 'Rubrum'. Do niedużych pojemników nadaje się kostrzewa popielata.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Flower Council Holland


Komentarze

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Nowe treści
Aktualności
PSZCZOŁY
Na czasie
PSZCZOŁY
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 32, Sentencja nr:7
Tydzień 32, Sentencja nr:7
W sierpniu dojrzewają już letnie odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Owoce, które spadną przedwcześnie z drzew zbieramy i niszczymy. Inaczej mogą się stać zarzewiem różnego rodzaju chorób.
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Możemy dzielić kępy bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Do roślin tych należą fiołki, liliowce, rojniki czy rozchodniki.
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Obserwujmy nasze rośliny i reagujmy natychmiast na pojawienie się przędziorków lub mszyc. Do zwalczania przędziorków można zastosować preparat Talstar lub Mitac, zaś na mszyce odpowiednie są: Decis, Fastach.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!