Logo
Logo

Wieloletnie rośliny na zacieniony balkon: jakie gatunki wybrać?

Pytanie czytelnika: Chciałabym mieć balkon zawsze ozdobiony roślinami. Kłopot w tym, że mój balkon jest niemal ciągle zacieniony tak więc wiem, że na "morze kwiatów" nie mam co się nastawiać. Ale może dałoby radę zrobić "morze zieleni"? Jakie gatunki roślin powinienem wybrać?

Spis treści
Wieloletnie nasadzenia w pojemnikach. O czym nie można zapomnieć? Po pierwsze: donice! Jakie kwiaty na balkon w cieniu? Bluszcz Barwinek Funkia Bluszczyk Cis

Aranżacje roślinne na ciemnych balkonach to prawdziwe wyzwanie. Dodatkowo nie tylko dobór roślin jest ważny, ale również ich późniejsza pielęgnacja, w której nie może zabraknąć odpowiedniego nawożenia oraz przycinania. Należy też pamiętać, że niezależnie od ich mrozoodporności, wszystkie rośliny sadzone w pojemnikach powinny być okryte na zimę.

Wieloletnia aranżacja roślinna na zacieniony balkon
Po pierwsze wybieramy donice i meble

Pierwszym krokiem powinien być dobór elementów trwałych, ponieważ na ciemnych balkonach są one bardzo istotne. Ozdobne donice stojące, wiszące czy też przytwierdzone do ścian, jak i meble balkonowe powinny stanowić ładną kompozycję same w sobie.

Rośliny wieloletnie na zacieniony balkon
Idealne gatunki do cienia

Na balkon w cieniu warto wybrać rośliny, które będą zielenić się przez cały rok. Można szukać odpowiednich roślin wśród wieloletnich pnączy, krzewów i krzewinek.

Bluszcz na zacieniony balkon

Bluszcz (Hedera) to dobrze znane pnącze, które uwielbia warunki panujące w cienistych lasach. Dobrze radzi sobie w miejskich warunkach i jest odporny na suszę, dlatego to nr 1 jeśli chodzi o tworzenie zielonego zakątka na wielu tarasach i balkonach. Uprawiając bluszcz w pojemniku na balkonie dobrze jest zamontować dla niego kratkę na ścianie i co roku ciąć, by formował się w idealną zieloną ściankę.

Barwinek na zacieniony balkon

Barwinek pospolity (Vinca minor) jest bardzo często wykorzystywany do tworzenia naturalnych "dywanów" do cienia. Jest typową rośliną okrywową. Płożący pokrój z tendencją do wspinania się na przeszkody sprawia, że barwinek jest niezastąpiony w tworzeniu zielonych zakątków. Dodatkowo roślina wytwarza urocze, zwykle fioletowe kwiaty.

Funkia na zacieniony balkon

Funkia (Hosta) to doskonała bylina do donic w cieniu i półcieniu. Jest dekoracyjna z liści ale jej kwiaty są równie ozdobne. W uprawie w pojemnikach na balkonie nie sprawia wielu problemów (w ogrodach największym utrapieniem są dla host ślimaki). Roślinę najlepiej nawozić nawozami wieloskładnikowymi o długim działaniu. Co kilka lat warto ją odmładzać (dzielić).

Bluszczyk na zacieniony balkon

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) potrafi być bardzo gęsty, a jego drobne liście komponują się dobrze niemal z każdą rośliną. Często dziczejący i stający się chwastem jest wyjątkowo łatwy w uprawie. Musimy właściwie uważać jedynie na suszę. Nie potrzebuje nawożenia, ale też nim nie wzgardzi.

Cis na zacieniony balkon

Cisy (Taxus) to idealny iglak na balkon w cieniu. Wybierając roślinę kierujmy się zawsze jej odmianą i postawmy na rośliny karłowate, rosnące wolne i osiągające niewielkie rozmiary. Cisy doskonale znoszą cięcie. Mogą być atakowane przez miseczniki i inne szkodniki.

Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Wieloletnie rośliny na zacieniony balkon: jakie gatunki wybrać?
Wieloletnie rośliny na zacieniony balkon: jakie gatunki wybrać?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl