Logo
Logo

Kwiaty na balkon południowy | Lista roślin

Kwiaty na balkon południowy powinny być przystosowane do ciągłego nasłonecznienia. Rośliny, które tolerują jedynie półcień lub cień, zdecydowanie nie poradzą sobie na takim stanowisku. Jakie kwiaty posadzić na balkonie południowym? Mamy dla was całą listę gatunków! 

Spis treści
Jakie warunki panują na balkonie południowym? Jakie kwiaty na balkon w pełnym słońcu? Sanwitalia rozesłana Bugenwilla Werbena ogrodowa Scewola Pelargonia rabatowa Złocień krzewiasty Koleus Blumego Lobelia przylądkowa Petunia Lantana pospolita Lawenda wąskolistna Portulaka wielkokwiatowa Wilec ziemniaczany Diaskia FILM: Kwiaty na balkon i taras? Które będą najlepsze? Jak je pielęgnować?

Jakie warunki panują na balkonie południowym? Wystawa ta jest niemal cały dzień skąpana w słońcu. Na balkonach południowych rano światło dociera ze strony wschodniej, w południe balkon jest w pełnym słońcu, a po południu źródło światła znajduje się po stronie zachodniej. Rośliny, które nie tolerują nadmiernego nasłonecznienia, mogłyby w takich warunkach ulec poparzeniu. Mało tego, nawet najbardziej światłolubne gatunki w lecie trzeba w takich warunkach osłaniać przed słońcem, np. za pomocą cieniówek. Intensywne, letnie słońce stojące w zenicie może powodować poparzenia liści i zasychanie roślin w wyniku nadmiernej utraty wody z podłoża.

Na szczęście dzięki ogromnej różnorodności wśród kwiatów balkonowych, bez najmniejszych problemów można wybrać odpowiednie gatunki do każdych warunków świetlnych. Może są tutaj jacyś fani pelargonii albo werbeny? Mamy dla was coś specjalnego! 

Jakie kwiaty posadzić na balkonie południowym?

Sanwitalia rozesłana (Sanvitalia procumbens)

Sanwitalia wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Gleba do jej uprawy powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Roślina polecana jest do uprawy na balkonach, tarasach w donicach wiszących, skrzynkach.
Dowiedz się więcej o uprawie sanwitalii.

Bugenwilla (Bougainvillea)

Bugenwilla jest roślina bardzo wymagającą – w sezonie wiosenno-letnim potrzebuje dużo słońca. Preferuje tylko wilgotne i żyzne podłoże.
Dowiedz się więcej o uprawie bugenwilli.

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Werbena preferuje stanowiska ciepłe, ale znosi również mniej korzystne warunki. Preferuje gleby przepuszczalne, lekkie, bogate w składniki pokarmowe.
Dowiedz się więcej o uprawie werbeny.

Scewola (Scaevola aemula)

Scewola najlepiej rośnie na stanowisku ciepłym, osłoniętym od wiatru. Preferuje dobrze przepuszczalne, próchnicze podłoża o kwaśnym odczynie. 
Dowiedz się więcej o uprawie scewoli.

Pelargonia rabatowa (Pelargonium hortorum)

Pelargonia rabatowa preferuje stanowiska słoneczne. Jest dosyć łatwa w uprawie, nie ma dużych wymagań glebowych. Najlepiej rośnie na podłożu przepuszczalnym i umiarkowanie wilgotnym. 
Dowiedz się więcej o uprawie pelargonii.

Złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens

Złocień krzewiasty jest wymagający w uprawie. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego, ciepłego, zacisznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej gleby z dodatkiem wapnia. Nie toleruje przesuszenia. 
Dowiedz się więcej o uprawie złocienia.

Koleus Blumego (Coleus blumei)

Koleus wymaga silnie nasłonecznionego stanowiska, dzięki któremu jego barwy stają się intensywne, a pokrój zwarty. Jednak nie wszystkie odmiany przepadają za bezpośrednim, ostrym słońcem. 
Dowiedz się więcej o uprawie koleusa.

Kwiaty na balkonie poludniowym - fot. Pixabay
Fot. Pezibear, hartono subagio, bernswaelz, Manfred Richter, Annette Meyer, Chesna, James DeMers / Pixabay
Sanwitalia, bugenwilla, werbena, scewola, pelargonia, złocień, koleus

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Lobelia najlepiej roślinie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje również niewielki półcień. Najlepiej uprawiać ją w glebach niezbyt żyznych, przepuszczalnych. 
Dowiedz się więcej o uprawie lobelii.

Petunia (Petunia xhybrida)

Petunia najbardziej lubi stanowiska słoneczne, ciepłe, zaciszne, osłonięte przed wiatrem i oświetlone rozproszonym światłem. Preferuje podłoże żyzne, próchniczne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).
Dowiedz się więcej o uprawie petunii.

Lantana pospolita (Lantana camara)

Lantana lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje podłoża żyzne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. 
Dowiedz się więcej o uprawie lantany.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda potrzebuje miejsca słonecznego i suchego oraz przepuszczalnej gleby, najlepiej z dużą zawartością wapnia –roślina ta wymaga odczynu podłoża obojętnego do lekko alkalicznego (pH 6,0-8,0). 
Dowiedz się więcej o uprawie lawendy.

Kwiaty na balkonie poludniowym - fot. Pixabay
Fot. Marisa04, Mylen2401, Thanasis Papazacharias, Hans Braxmeier, Manfred Richter, James DeMers, platanus / Pixabay
Lobelia, petunia, lantana, lawenda, portulaka, wilec, diaskia

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)

Portulaka wielkokwiatowa nie jest trudna w uprawie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-żwirowe, suche lub lekko wilgotne. Zwykle nie potrzebuje nawożenia. 
Dowiedz się więcej o uprawie portulaki.

Wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas)

Wilec ziemniaczany potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Dobrze znosi upały. 
Dowiedz się więcej o uprawie wilca.

Diaskia (Diascia)

Diaskia w naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Potrzebuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby. Nie toleruje suszy. 
Dowiedz się więcej o uprawie diaskii.

FILM: Kwiaty na balkon i taras? Które będą najlepsze? Jak je pielęgnować?

ogród na co dzień / Youtube

  
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pixabay

Autor
Kwiaty na balkon południowy | Lista roślin
Kwiaty na balkon południowy | Lista roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Twoja strona ogrodu