Lantana pospolita (Lantana camara) należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Meksyku i na Wyspach Karaibskich. W ojczyźnie pochodzenia przekracza 3m wysokości, w Polsce zwykle jest trzykrotnie niższa.

To zimozielony półkrzew posiadające pomarszczone liście o jajowatym kształcie i nieliczne, słabe ciernie. Kwiaty są drobne (różnią się średnicą), osadzone na główkowatych kwiatostanach. W czasie kwitnienia zmieniają barwę z żółtej na pomarańczową a później czerwoną. Lantana kwitnie od kwietnia do sierpnia. Owocem jest czarny, kulisty pestkowiec. Wszystkie części rośliny są trujące. To gatunek ekspansywny.

Wymagania i uprawa:

Półkrzew lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje podłoża żyzne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Znosi zasolenie gleby (uprawa sprawdza się w rejonach nadmorskich i uprzemysłowionych). To gatunek wrażliwy na mróz i przymrozki - jesienią należy przenieść go do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Rośliny wystawia się na zewnątrz od drugiej połowy maja. Należy je regularnie podlewać (latem 2-3 razy w tygodniu). Lantanę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach (rozcieńczonymi dawkami). Dobrze znosi przycinanie - w ten sposób można pobudzić kwitnienie jak również przygotować roślinę do zimowania. Może być atakowana przez mszyce i mączliki.

Zastosowanie:

Lantana pospolita to nieszablonowa dekoracja balkonów, tarasów i mobilnych kwietników. Można formować ją na drzewko. W krajach pochodzenia często jest uznawana za....uciążliwy chwast.

zdjęcie: www.freeimages.com