Logo
Logo

Lantana pospolita (Lantana camara)

Lantana pospolita (Lantana camara) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: żółte, pomarańczowe, czerwone
 • Wysokość: ok. 100cm
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI, VII, VIII
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Zastosowanie: tarasy, balkony
 • Lantana pospolita (Lantana camara) należy do rodziny werbenowatych (Verbenaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej, Meksyku i na Wyspach Karaibskich. W ojczyźnie pochodzenia przekracza 3m wysokości, w Polsce zwykle jest trzykrotnie niższa.

  To zimozielony półkrzew posiadające pomarszczone liście o jajowatym kształcie i nieliczne, słabe ciernie. Kwiaty są drobne (różnią się średnicą), osadzone na główkowatych kwiatostanach. W czasie kwitnienia zmieniają barwę z żółtej na pomarańczową a później czerwoną. Lantana kwitnie od kwietnia do sierpnia. Owocem jest czarny, kulisty pestkowiec. Wszystkie części rośliny są trujące. To gatunek ekspansywny.

  Wymagania i uprawa:

  Półkrzew lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje podłoża żyzne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Znosi zasolenie gleby (uprawa sprawdza się w rejonach nadmorskich i uprzemysłowionych). To gatunek wrażliwy na mróz i przymrozki - jesienią należy przenieść go do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

  Rośliny wystawia się na zewnątrz od drugiej połowy maja. Należy je regularnie podlewać (latem 2-3 razy w tygodniu). Lantanę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach (rozcieńczonymi dawkami). Dobrze znosi przycinanie - w ten sposób można pobudzić kwitnienie jak również przygotować roślinę do zimowania. Może być atakowana przez mszyce i mączliki.

  Zastosowanie:

  Lantana pospolita to nieszablonowa dekoracja balkonów, tarasów i mobilnych kwietników. Można formować ją na drzewko. W krajach pochodzenia często jest uznawana za....uciążliwy chwast.

  zdjęcie: www.freeimages.com

  Powiązane tematy
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl