Diaskia (Diascia) to roślina z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). W naturze można ją spotkać na wilgotnych terenach w Południowej Afryce, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna. Ze względu na dużą liczbę odmian i mieszańców, klasyfikacja roślin bywa problematyczna, a poszczególne odmiany mogą być przypisywane różnym gatunkom z rodzaju diascia (za najpopularniejsze uznawane są odmiany wyprowadzone od gatunku Diascia barberae).

Diaskia dorasta do ok. 30-50 cm wys. i tworzy liczne, pokładające się lub zwisające, delikatnie owłosione, zielone pędy, które mogą być dość kruche. Są pokryte naprzeciwległymi parami miękkich, sercowatych, krótkoogonkowych liści o lekko ząbkowanych brzegach i z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Wczesnym latem roślina rozwija bardzo liczne, dość duże, barwne, wargowe kwiaty z dwiema ostrogami na końcach mniejszych płatków, zebrane na szczytach pędów w luźne, groniaste kwiatostany. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się stopniowo od dołu do góry i w zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, różowy, łososiowy, fioletowy lub czerwony. Roślina może kwitnąć przez cały sezon aż do późnej jesieni.

Wymagania i uprawa

Diaskia w naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Oczekuje słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby. Nie toleruje suszy, wody zalegającej w pobliżu korzeni i cienia.

Źle znosi też ulewne deszcze i silne wiatry, dlatego najlepiej czuje się jako roślina doniczkowa, uprawiana na ciepłych, słonecznych, zadaszonych, zacisznych balkonach i tarasach. Ze względu na długie i obfite kwitnienie, diaskia przez cały sezon oczekuje też systematycznego zasilania nawozami dla roślin kwitnących.

Po pierwszej fali kwitnienia końce jej pędów warto przyciąć, dzięki czemu po ok. 2-3 tygodniach powtórzy kwitnienie.

Diaskia może być rozmnażana przez sadzonki pędowe lub przez wysiew nasion (głównie d. barberae).

Zastosowanie

Diaskia to atrakcyjna, choć mało popularna roślina doniczkowa, nadająca się do uprawy na balkonach i tarasach. Doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach i koszach, gdyż tworzy gęste, rozkrzewione kępy przewieszających się, ukwieconych pędów, ale może być też wykorzystana do tworzenia ciekawych kompozycji z pelargoniami, szałwią omączoną, petuniami, bakopą, lobelią czy scewolą.

Diaskię można też uprawiać sezonowo na słonecznych rabatach w ogrodzie, jednak należy liczyć się z tym, że po silnych deszczach może stracić urodę.

Wybrane odmiany

  • 'Ruby Field' – kwiaty różowo-czerwone
  • 'Pink Queen' i 'Light Pink' – kwiaty różowe
  • 'Apricot' – kwiaty brzoskwiniowo-pomarańczowa 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: sim_sim_90/Depositphotos, platanus/Pixabay