Dischidia okrągłolistna Dischidia nummularia

Dischidia okraglolistna nummularia, fot. jobrestful - Depositphotos
Dischidia okrągłolistna (Dischidia nummularia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
8
Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
Gleba: przepuszczalna, lekka, żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: luźny, płożący
Wysokość: 2-3 m długości
Okres kwitnienia: VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza

Dischidia okrągłolistna (Dischidia nummularia) to sukulentowa roślina z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Jej naturalne stanowiska znajdują się w południowo-wschodniej Azji, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata, głównie jako roślina doniczkowa.

Dischidia okrągłolistna dorasta do kilku centymetrów wysokości, ale tworzy bardzo długie (nawet 2-3 m), elastyczne, zielone pędy, pokryte małymi, jaskrawozielonymi, szerokojajowatymi lub niemal okrągłymi, guzikowatymi, grubymi, mięsistymi, pękatymi w środkowej części liśćmi, które układają się na pędach naprzeciwległymi parami (odstępy między parami liści są dość duże). U egzemplarzy rosnących w naturze, pędy oplatają podporę, a liście przylegają do niej spodnią stroną.

Dischidia kwitnie latem – VII-VIII. Kwiaty są drobne, białe, kieliszkowate i zebrane po 2-3 w małe pęczki w kątach liści (nie mają żadnego znaczenia dekoracyjnego).

Wymagania i uprawa

Dischidia okrągłolistna w uprawie oczekuje jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, próchniczego, bardzo przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Znosi przejściową suszę, ale nie toleruje zalania, które może prowadzić do jej zgnicia, dlatego należy podlewać ją często, ale umiarkowanie, pozwalając przeschnąć ziemi między kolejnymi podlewaniami i nie dopuszczając do zalegania wody na podstawce.

Dischidia okrągłolistna nie wymaga zimowego spoczynku i przez cały rok potrzebuje dość wysokiej temperatury (15/18-24°C), jednak zimą z powodu małej ilości światła, warto ustawić ją w widnym, ale chłodniejszym miejscu (ok. 15-18°C), a podlewanie ograniczyć do minimum.

Dischidia okrągłolistna nie oczekuje żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale ponieważ rośnie szybko, czasami może potrzebować korekty pokroju przez przycięcie pędów. Można ją nawozić produktami dla roślin o ozdobnych liściach od końca kwietnia.

Dischidię najlepiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, które dobrze ukorzeniają się w wodzie.

Zastosowanie

Dischidia okrągłolistna wspaniale prezentuje się w wiszących doniczkach i koszach lub w doniczkach naściennych. Może być też ustawiona na wysokiej półce regału lub na komodzie. Jej długie, ulistnione pędy ciekawie prezentują się także w doniczkach na kształt głowy, gdzie imitują oryginalną fryzurę.

Pędy dischidii można też rozpinać lub owijać wokół podpór np. łuku z drutu, kratki dla pnączy, palika z mchem itp.

Odmiany

  • 'Variegata' – liście zielone z jasnym obrzeżem, blaszaka liściowa jest lekko wybrzuszona i ma łyżeczkowany kształt
  • 'Pangolin Kisses' – odm. o skróconych międzywęźlach i gęstych, grubych, łayżeczkowato zaokrąglonych i układających się dachówkowato na sobie liściach (przypomina łuskowca, od których wzięła swoją nazwę).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: jobrestful, Abinkung/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Diaskia Diascia

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści