Dischidia okrągłolistna (Dischidia nummularia) to sukulentowa roślina z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Jej naturalne stanowiska znajdują się w południowo-wschodniej Azji, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata, głównie jako roślina doniczkowa.

Dischidia okrągłolistna dorasta do kilku centymetrów wysokości, ale tworzy bardzo długie (nawet 2-3 m), elastyczne, zielone pędy, pokryte małymi, jaskrawozielonymi, szerokojajowatymi lub niemal okrągłymi, guzikowatymi, grubymi, mięsistymi, pękatymi w środkowej części liśćmi, które układają się na pędach naprzeciwległymi parami (odstępy między parami liści są dość duże). U egzemplarzy rosnących w naturze, pędy oplatają podporę, a liście przylegają do niej spodnią stroną.

Dischidia kwitnie latem – VII-VIII. Kwiaty są drobne, białe, kieliszkowate i zebrane po 2-3 w małe pęczki w kątach liści (nie mają żadnego znaczenia dekoracyjnego).

Wymagania i uprawa

Dischidia okrągłolistna w uprawie oczekuje jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznego, próchniczego, bardzo przepuszczalnego i umiarkowanie wilgotnego podłoża. Znosi przejściową suszę, ale nie toleruje zalania, które może prowadzić do jej zgnicia, dlatego należy podlewać ją często, ale umiarkowanie, pozwalając przeschnąć ziemi między kolejnymi podlewaniami i nie dopuszczając do zalegania wody na podstawce.

Dischidia okrągłolistna nie wymaga zimowego spoczynku i przez cały rok potrzebuje dość wysokiej temperatury (15/18-24°C), jednak zimą z powodu małej ilości światła, warto ustawić ją w widnym, ale chłodniejszym miejscu (ok. 15-18°C), a podlewanie ograniczyć do minimum.

Dischidia okrągłolistna nie oczekuje żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, ale ponieważ rośnie szybko, czasami może potrzebować korekty pokroju przez przycięcie pędów. Można ją nawozić produktami dla roślin o ozdobnych liściach od końca kwietnia.

Dischidię najlepiej rozmnażać przez sadzonki pędowe, które dobrze ukorzeniają się w wodzie.

Zastosowanie

Dischidia okrągłolistna wspaniale prezentuje się w wiszących doniczkach i koszach lub w doniczkach naściennych. Może być też ustawiona na wysokiej półce regału lub na komodzie. Jej długie, ulistnione pędy ciekawie prezentują się także w doniczkach na kształt głowy, gdzie imitują oryginalną fryzurę.

Pędy dischidii można też rozpinać lub owijać wokół podpór np. łuku z drutu, kratki dla pnączy, palika z mchem itp.

Odmiany

  • 'Variegata' – liście zielone z jasnym obrzeżem, blaszaka liściowa jest lekko wybrzuszona i ma łyżeczkowany kształt
  • 'Pangolin Kisses' – odm. o skróconych międzywęźlach i gęstych, grubych, łayżeczkowato zaokrąglonych i układających się dachówkowato na sobie liściach (przypomina łuskowca, od których wzięła swoją nazwę).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: jobrestful, Abinkung/Depositphotos