Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Bakopa (Sutera diffusa) zwana także suterą, należy do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Do rodzaju należy ok. 60 gatunków roślin, które występują naturalnie w strefie podzwrotnikowej na całym świecie.

To roślina jednoroczna o cienkich zwisających pędach, dorastających do 40-50 cm długości. Liście są drobne, delikatne i ciemnozielone o kształcie lekko sercowatym. Bakopa wytwarza wiele drobnych kwiatów, najczęściej białych i różowych.

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Uprawiana w cieniu będzie znacznie słabiej kwitła. Bakopa nie lubi przesuszania, dlatego trzeba pamiętać o regularnym ale umiarkowanym podlewaniu rośliny. Latem pamiętajmy o zasilaniu bakopy nawozami do roślin kwitnących. Lubi gleby żyzne, próchniczne i przepuszczalne.

W odpowiednich warunkach będzie kwitła od maja, aż do przymrozków.

Zastosowanie

Polecana jest jako roślina wisząca na tarasy, balkony jako ozdoba wejść, ganków i altanek ogrodowych.

Bakopa doskonale komponuje się z innymi roślinami wiszącymi. Polecana jest do aranżacji balkonowych z plektrantusem (półcień), pelargonią (słońce) oraz doskonały efekt daje posadzenie w jednym pojemniku bakopy o kwiatach różowych, białych i niebieskich.

Ciekawe odmiany

  • 'Blue Sensation' – kwiaty niebieskie
  • 'Great Rose' – kwiaty różowe

Zdjęcia: "Hanging Basket 2010"/amandabhslater/CC BY-SA 2.0, Dieter123,CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons, "Hanging Basket 2009"/amandabhslater/CC BY-SA 2.0