Kwiaty odporne na wiosenne przymrozki: bratki ogrodowe

Pierwsze kwiaty doniczkowe odporne na przymrozki, fot. Pezibear - Pixabay

Nie mogąc doczekać się wiosny w ogrodzie, często zaczynamy porządkować donice na balkonie czy tarasie. Czym najlepiej obsadzić je wczesną wiosną? Jakie rośliny długo kwitną i będą odporne na ewentualne przymrozki?

Posłuchaj
00:00
105
Spis treści
Jakie kwiaty nie boją się mrozu? Ile stopni mrozu wytrzymują bratki? Jakie bratki wybrać?

Jakie kwiaty będą odporne na przymrozki?

Jednymi najodporniejszych kwiatów na przymrozki w czasie wiosny są bratki. Można nimi spokojnie obsadzać donice balkonowe, gdyż świetnie radzą sobie ze spadkami temperatur.

Wśród wielu ludzi panuje opinia, że bratki są roślinami nietrwałymi. Bynajmniej! Kwiaty te szybko więdną na parapetach w naszych domach, ponieważ jest im za ciepło. Bratki to rośliny potrzebujące chłodów, dlatego marcowe (a czasem nawet lutowe) temperatury bardzo im odpowiadają.

ogród na co dzień / YouTube

 

Jak dbać o bratki?

Bratki, zależnie od odmiany, są w różnym stopniu odporne na mróz – czy to wiosną, czy jesienią. Z reguły bezpieczne są dla nich przymrozki do -5°C. Zdecydowanie bardziej wrażliwe okazują się te o większych kwiatach, dlatego w okresie większych przymrozków starajmy się je okryć.

Bratki kupowane jesienią i zostawione na zimę w nieocieplonych donicach raczej jej nie przetrwają, gdyż zmarzną im korzenie. Dlatego szczególnie w bezśnieżne zimy należy je dodatkowo okrywać, a gdy zrobi się cieplej (marzec, a nawet luty), trzeba odsłonić rośliny i zacząć je podlewać.

Pierwsze kwiaty doniczkowe odporne na przymrozki, fot. Couleur - Pixabay Fot. Couleur/Pixabay

W sprzedaży jest dostępnych wiele odmian o różnych kolorach i wielkościach kwiatów, dlatego możemy wybrać rośliny, które najlepiej będą się prezentować na naszych balkonach. Niektóre z nich kwitną nawet kilka miesięcy, a przy odpowiedniej pielęgnacji, nawożeniu i podlewaniu będą tworzyć dużo kwiatów.

Polecane odmiany bratków

Bratek ogrodowy lub też fiołek ogrodowy (Viola × wittrockiana) pojawił się w XIX wieku jako krzyżówka dzikich fiołków: żółtego, trójbarwnego, rogatego i alpejskiego. Do dziś wciąż poszukuje się nowych odpornych i długo kwitnących odmian.

Wcześniej znane były bratki wiosenne, które dość szybko przekwitały wraz z nastaniem upałów. Obecnie oferowane są serie kwitnące dużo dłużej i obficiej – takie jak Friolina, Endurio czy Delta.

  • Te o największych kwiatach należą do serii Colossus i Giant, i mają kwiaty o średnicy 10-13 cm. Ich pokrój jest wzniesiony, dorastają do wys. 15-25 cm. Podobne do nich są bratki z serii: Cats, Delta i Carneval (kwiaty 5-8 cm).

  • Inna charakterystyczna seria to bratki miniaturowe – powszechnie stosowane do obsadzania balkonów. Tworzą niskie kępki i pięknie prezentują się w podwieszanych donicach. Główki kwiatów osiągają zaledwie 1,5 cm średnicy, ale bardzo obficie kwitną i ładnie pachną.

Gama kolorystyczna dostępnych odmian bratków jest bardzo szeroka (brakuje jedynie zielonego koloru kwiatów). Spotyka się kwiaty o jednolitym kolorze oraz bardziej znane wielobarwne z kontrastującymi plamkami, oczkami czy "buźkami". Czasem płatki mogą być cieniowane lub z delikatnie ząbkowanym brzegiem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Pezibear / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Bratek ogrodowy / Fiołek ogrodowy Viola × wittrockiana

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści