Kiedy zdjąć zimowe osłony z roślin ogrodowych? Podpowiadamy!

Termin usunięcia zimowych osłon fot. micheleursi.hotmail.com - Depositphotos

W naszym klimacie uprawa wielu gatunków roślin ozdobnych wiąże się z koniecznością ich ochrony przed zimowymi chłodami. Wiosną osłony trzeba jednak usunąć, aby rośliny miały szansę swobodnie się rozwijać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przed usunięciem z roślin zimowego okrycia.

Posłuchaj
00:00
58
Spis treści
Kiedy zdjąć osłony z roślin? Jak nie przegapić odpowiedniego terminu? Które rośliny odsłaniamy jako pierwsze, a które powinny poczekać? Jak zdejmować osłony? Ostrożnie i krok po kroku

Termin usunięcia zimowych osłon

Bardzo trudno określić "sztywny" termin zdejmowania osłon z roślin. Podstawowymi czynnikami decydującymi o terminie usuwania zimowego okrycia z roślin ogrodowych jest obserwacja pogody i monitorowanie jej prognozy oraz aktualny stan rozwoju roślin. Jeśli pąki zaczęły już "pękać" i dodatnia temperatura utrzymuje się przez kilka dni, a długoterminowa prognoza pogody nie przewiduje powrotu mrozów, można wtedy zdjąć osłony. Przyjmuje się, że zimowe osłony z większości roślin ogrodowych należy usunąć z roślin na przełomie marca i kwietnia. Niektóre rośliny egzotyczne i odmiany bardzo wrażliwe na mróz mogą wymagać okrycia nawet do maja (jednak zależy to o indywidualnych wymagań).

Należy pamiętać, że zbyt wczesne usunięcie okrycia, może doprowadzić do przemarznięcia pąków liściowych i kwiatowych, a przetrzymywanie osłon na roślinach zbyt długo, może być przyczyną rozwoju chorób grzybowych oraz powodem deformacji pędów. Jeśli po usunięciu osłon z roślin powróciły mrozy, trzeba założyć je ponownie!

rośliny osłonięte na zimę fot. Roberto Verzo CC BY 2.0 Flickr
Fot. Roberto Verzo/Flickr
TO SIĘ PRZYDA
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 1,60 m x 10 mb | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 1,60 m x 10 mb | Megran
Agrowłóknina 30g/m² – biała, jesienno-zimowa – 1,60 m x 10 mb | Megran
Agrowłóknina 30g/m² – biała, jesienno-zimowa – 1,60 m x 10 mb | Megran
Wełniana Włóknina Zimowa - Poltops
Wełniana Włóknina Zimowa - Poltops
Wapno Do Bielenia Drzew i Odkwaszania Podłoża 0,8 kg - Sumin
Wapno Do Bielenia Drzew i Odkwaszania Podłoża 0,8 kg - Sumin

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Te rośliny odkryj najpierw!

Najwcześniej, bo już w połowie marca, materiał osłaniający należy zdjąć z pnączy, wrzosów, wrzośców, magnolii i roślin mniej wrażliwych na przymrozki. Ważne jest, aby nie dopuścić do rozwoju pąków pod osłonami, gdyż po usunięciu okrycia, wiosenne spadki temperatur mogłyby je uszkodzić.

Nieco później, bo na początku kwietnia można zdjąć okrycie z różaneczników i azalii, a w połowie i pod koniec kwietnia usunąć je z róż (najpierw parkowych i pnących, a następnie rabatowych, wielokwiatowych i miniaturowych) i innych gatunków wrażliwych na niskie temperatury (min.: ketmii syryjskiej, hortensji ogrodowej).

Zasady zdejmowania zimowego okrycia z roślin

Osłony zdejmujemy w dzień pochmurny i bezwietrzny, aby nie narazić roślin na zbyt duży szok termiczny. W pierwszej kolejności zdejmujemy z roślin grubsze osłony (np. słomiane maty, włókninę, gałązki drzew iglastych), nieco później przystępujemy do usuwania lżejszego okrycia (np. kory, liści) i rozgarniania ziemnych kopczyków u podstawy krzewów.

Po zdjęciu osłon, przez pewien czas nadal uważnie obserwujemy pogodę i sprawdzamy prognozy dotyczące temperatury, gdyż przed zapowiadanymi przymrozkami musimy ponownie osłonić rośliny włókniną na czas spodziewanych chłodów (czasem nawet w maju). Jedna zimna noc wystarczy, aby całkowicie zniszczyć pąki kwiatowe różaneczników, azalii czy hortensji rabatowej, które w danym sezonie już nie zakwitną.

Warto też pamiętać, aby wczesną wiosną, już po usunięciu osłon, cieniować rośliny w dni słoneczne, gdyż ciepło może spowodować ich rozhartowanie, zwiększając wrażliwość na niskie temperatury panujące nocą. Cieniowanie zapobiega też szybkiemu wysychaniu roślin, które w tym okresie nie zawsze mogą uzupełnić brakującą wodę, gdyż często jest ona jeszcze uwięziona w zamarzniętym podłożu.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia tytułowe: micheleursi.hotmail.com / Depositphotos oraz PublicDomainPictures


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, Zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, Zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Gość Zdzisław
16-02-2021 16:39
Czy ktoś widział, żeby różaneczniki się przykrywały na zimę?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Artykuł sponsorowany
Nowe traktorki Cedrus C-Trac. Moc, komfort i efektywność pielęgnacji dużych powierzchni
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści