Ciepła zima w ogrodzie. Co oznacza dla Twoich roślin?

Ciepla zima w ogrodzie Co oznacza dla Twoich roslin

Chociaż w ostatnich dniach mamy do czynienia z mrozem, warto zastanowić się, jak ciepłe zimy wpływają na nasze rośliny w ogrodzie. W artykule przybliżymy ten temat i przyjrzymy się skutkom łagodnych zim na ogrodową florę i faunę. Dowiesz się, jak rośliny adaptują się do nietypowych temperatur, jakie zagrożenia niesie ze sobą przedwczesne kwitnienie i dlaczego ciepłe zimy sprawiają, że zwiększa się ryzyko ataku chorób i szkodników. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące ochrony, nawadniania i pielęgnacji roślin, aby przygotować Twój ogród na przyszłe ciepłe zimy, które są nieuniknione.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
9

Ciepła zima i dezorientacja roślin: Czy to nowa norma?

W ostatnich latach obserwujemy, że zimy stają się coraz cieplejsze. To zjawisko, które może wydawać się korzystne dla naszych ogrodów, w rzeczywistości niesie ze sobą szereg wyzwań. Rośliny, które są przystosowane do naszego klimatu, przygotowują się do zimowego spoczynku poprzez spowalnianie procesów życiowych, zrzucanie liści i gromadzenie substancji zapasowych. Jednak, gdy zima przypomina wiosnę, ich cykl życiowy zostaje zaburzony. Temperatura oszukuje rośliny, powodując, że zamiast wejść w zimowy spoczynek, rosną one w najlepsze, a nawet zakwitają w środku zimy.

Ta dezorientacja roślin ma poważne konsekwencje, a najgroźniejszą z nich jest to, że rośliny tracą odporność na mrozy, które mogą nadejść jeszcze wiosną – w marcu i kwietniu. Drzewa i krzewy owocowe, które za wcześnie wypuszczają pąki, mogą zostać uszkodzone przez mróz, co znacząco wpłynie na ich kwitnienie i plonowanie w kolejnym sezonie. Co więcej, nagłe ochłodzenia, zwłaszcza bez pokrywy śnieżnej, są szczególnie niebezpieczne dla roślin.

Choroby i szkodniki: Niewidoczne zagrożenie

Łagodne i ciepłe zimy sprzyjają rozwojowi różnych chorób oraz szkodników. W takich warunkach, owady, grzyby i inne szkodniki mogą powodować poważne uszkodzenia w ogrodach, co jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. W naszym klimacie, wiele organizmów dostosowało się do przetrwania w surowych, mroźnych warunkach. Gdy jednak zimy są ciepłe i brakuje mrozów, naturalny cykl życia i selekcja tych organizmów zostają zaburzone. W rezultacie, zbyt wiele szkodników przetrwa zimę, co może prowadzić do większych zniszczeń w następnym sezonie.

Na przykład większość chorób traw jest spowodowana infekcjami grzybiczymi, które zwykle są zatrzymywane przez mróz panujący w ciągu zimy. Bez niego potrafią zniszczyć znaczne obszary ogrodów!

Jak dbać o rośliny ogrodowe w czasie ciepłej zimy?

W ciepłe zimy możemy wykonywać różne prace ogrodowe, które zwykle są zarezerwowane na wiosnę. Pielenie chwastów, podlewanie roślin w przypadku suszy, czy nawet bielenie drzew owocowych to tylko niektóre z zadań, które możemy wykonywać. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie typowe prace są wskazane. Na przykład, przycinanie krzewów i krzewinek może być ryzykowne, ponieważ nawet krótkotrwały mróz może zniszczyć świeżo przycięte rośliny.

Okrywanie roślin: Czy to konieczne?

W ciepłe zimy, standardowa praktyka okrywania roślin może wymagać dostosowania. Zazwyczaj okrywamy rośliny przed pierwszymi przymrozkami, ale w przypadku ciepłej zimy, nadmierna ochrona może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pod wpływem dodatniej temperatury i wilgoci pod agrowłókniną mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. Dlatego ważne jest, aby okrywanie było przemienne – okrywamy rośliny, gdy zapowiadany jest mróz, a odkrywamy, gdy temperatura wzrasta.

Podlewanie w zimie: Kiedy i jak?

Ciepła zima bez śniegu i opadów deszczu może prowadzić do wysuszenia gleby, co jest szczególnie niebezpieczne dla roślin zimozielonych. W takich warunkach konieczne jest umiarkowane podlewanie, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Pamiętajmy jednak, aby podlewać wyłącznie w okresach odwilży, tak aby woda wsiąkła w ziemię, zanim ta znowu zamarznie.

Zdezorientowane kwitnienie: Jak reagować?

Dodatnie temperatury mogą spowodować, że rośliny cebulowe, które zwykle kwitną wiosną, zaczną kwitnąć zbyt wcześnie. W takiej sytuacji nie należy panikować, ponieważ te rośliny są przystosowane do znoszenia zimna. Jednak jeśli prognozy zapowiadają spadek temperatury, warto zabezpieczyć te rośliny dodatkową osłoną, na przykład stroiszem, warstwą kory lub pociętą słomą.

Przygotowanie ogrodu na zmiany temperatury

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest przygotowanie ogrodu na ewentualne zmiany temperatury. Należy śledzić prognozy pogody i być gotowym do szybkiego reagowania – zarówno w przypadku niespodziewanych mrozów, jak i długotrwałych okresów ciepła. Regularna obserwacja roślin pozwoli na wczesne wykrycie ewentualnych problemów i szybką interwencję.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Anterovium, Roman Milert / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści