Logo
Logo

Jak i kiedy odkryć róże po zimie?

Róże to dość wymagające rośliny, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jednak właściwe podlewanie, przycinanie i nawet najlepsze nawozy do róż nie wystarczą. Bardzo ważnym zabiegiem jest zabezpieczanie róż na zimę, gdyż większość odmian nie jest mrozoodporna, a chłody mogą je skutecznie zniszczyć. Równie ważne jest właściwy termin odkrywania róż po zimie.

Spis treści
Kiedy odkrywać róże po zimie? Jak odkrywać róże krok po kroku?

Kiedy odkrywać róże po zimie?

W przyrodzie nie da się dokładnie określić terminu wykonywania poszczególnych zabiegów, gdyż zazwyczaj jest to podyktowane naturalnymi zmianami i pogodą. Odkrywanie róż i większości innych bylin oraz krzewów należy zostawić na czas, gdy ustąpią przymrozki i stopnieje śnieg. Ważne jest przy tym, aby sprawdzać prognozę długoterminową, która ostrzeże przed nagłymi przymrozkami po krótkotrwałym ociepleniu. Nie można jednak czekać zbyt długo, gdyż „przegrzanie” róż jest równie niekorzystne, jak ich przemarznięcie i może doprowadzić do uszkodzenia pędów.

Co więcej, bezpieczniej jest zbyt szybko odkryć róże niż zrobić to zbyt późno, gdyż rośliny te wymagają zahartowania, aby mogło prawidłowo rosnąć w zmiennych warunkach atmosferycznych. Zbyt długie pozostawienie róż pod okryciem może spowodować, że zaczną one rosnąć pod kopczykiem, co może doprowadzić do rozwoju chorób, a dodatkowo może je zniszczyć nawet niewielki przymrozek.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Barbara Woskowski (@barbarawoskowski)

Jak odkrywać róże?

Odkrywanie róż powinno odbywać się stopniowo, dzięki czemu będą miały szansę przyzwyczaić się do niższych temperatur i zostaną zahartowane.

  1. W pierwszej kolejności należy usunąć wierzchnie warstwy okrycia, czyli ściągnąć agrowłókninę, słomę, czy inne wykorzystane materiały. Dzięki temu różom nie powinien zaszkodzić nawet nagły mróz, a jednocześnie będą miały szanse wzrastać zgodnie z rytmem, budzącej się do życia natury.
  2. Po kilku dniach można delikatnie usunąć kopczyki stworzone jesienią z ziemi, torfu lub kory. Należy robić to z wyczuciem, aby nie uszkodzić nasady rośliny. Jeśli zabieg ten wykonamy zbyt późno to łatwo o zniszczenie młodych pędów, które będą też narażone na wszystkie niekorzystne czynniki (zimno, wiatr, patogeny, szkodniki), dlatego nie należy zwlekać zbyt późno i najpóźniej w marcu usunąć osłonę.
  3. Po odkryciu róż warto zaaplikować im wieloskładnikowy nawóz do róż, który je wzmocni i zapewni lepszy start, dostarczając dużą dawkę azotu i innych, niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych. Nawóz można zastosować bezpośrednio przy usuwaniu kopczyka z ziemi, dzięki czemu zostanie on dobrze wymieszany z podłożem lub bezpośrednio po usunięciu okrycia i przycięciu róż.

RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Natalia Dorojkina / Dreamstime

Autor
Jak i kiedy odkryć róże po zimie?
Jak i kiedy odkryć róże po zimie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl