Logo
Logo

Kiedy zdjąć agrowłókninę z roślin? Kiedy odsłonić rośliny wiosną?

W ostatnich latach, zanim nadejdzie kalendarzowa wiosna, mrozy często już odpuszczają. Słońce coraz mocniej przygrzewa i w ciągu dnia dochodzi nawet do 10°C. Czy to już czas na zdjęcie zimowych kubraczków z roślin? Pogoda lubi płatać figle i często po krótkim ociepleniu mogą pojawić się mrozy. Dowiedz się, co robić z osłonami i kiedy zdjąć agrowłókninę z roślin.

Spis treści
W jakim terminie zdjąć agrowłókninę? Kiedy poluzować osłonę z agrowłókniny?

Termin zdejmowania agrowłókniny wiosną

Zimowe okrycia z agrowłókniny powinny pozostać na roślinach do czasu, gdy całkowicie minie ryzyko mrozów. Niestety trudno dokładnie określić termin, bo pogoda bywa zmienna, a ryzyko powrotu mrozów (zwłaszcza na przedwiośniu) jest dość prawdopodobne. Od kilku sezonów święta wielkanocne są zimowe, a nie wiosenne i na kilka dni znowu wracają mrozy, dlatego zalecamy ostrożność!

Podręczniki ogrodnictwa zalecają by zdejmować okrycia już marcu, kiedy minęły już największe mrozy, jednak nim rośliny wybudziły się w pełni z zimowej drzemki. My zalecamy jednak inne postępowanie.

Fot. Małgorzata Wójcik

Luzowanie osłon na roślinach

W czasie słonecznych i ciepłych dni najlepiej tylko poluzować osłony (ale nie zdejmować ich zupełnie!), by wpuścić do wnętrza nieco powietrza. Rośliny powinny stopniowo i powoli wybudzać się z okresu spoczynku.

Mocne słońce może nadmiernie nagrzewać pędy, powodując nabrzmiewanie pąków i szybkie wybudzanie. Niestety nie jest to wskazane, bo otwarte pąki są bardzo wrażliwe na mrozy oraz choroby grzybowe, które na przedwiośniu bardzo szybko się rozwijają, a szczelny kokon, ciepło i duża wilgotność to dla nich najlepsze warunki do infekcji.

Tak musimy postępować aż do kwietnia, kiedy pogoda się ustabilizuje, a długookresowe prognozy pogody nie będą zwiastować już powrotu zimna. Dopiero wtedy będzie można bezpiecznie i całkowicie zdjąć zimowe okrycia z roślin.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Małgorzata Wójcik, Wolfgang Eckert / Pixabay

Autor
Kiedy zdjąć agrowłókninę z roślin? Kiedy odsłonić rośliny wiosną?
Kiedy zdjąć agrowłókninę z roślin? Kiedy odsłonić rośliny wiosną?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl