Logo
Logo

Cieniowanie roślin | Co to takiego i po co je stosować?

Rośliny zimozielone są główną ozdobą ogrodu po sezonie wegetacyjnym. Może się wydawać, że wobec tego zima nie jest im straszna i bez względu na warunki pogodowe, nic im nie grozi. Niestety nic bardziej mylnego! O gatunki zimozielone trzeba zadbać również zimą, by wiosną nie zobaczyć brązowych liści! Czym jest cieniowanie? Przekonajcie się i ochrońcie wasze rośliny przed słońcem i wiatrem!

Spis treści
Czym jest cieniowanie roślin i po co je stosować? Które rośliny potrzebują cieniowania? Jak cieniować rośliny? Jakie cieniówki wybrać?

Czym jest cieniowanie roślin i po co je stosować?

Cieniowanie służy do osłaniania gatunków zimozielonych przed słońcem i wiatrem. Zapobiega wysuszeniu roślin, którego efektem jest brzydkie brązowienie liści u progu wiosny. Zwykle ma zielony kolor, więc jest prawie niewidoczna. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin, które potrzebują ochrony przed intensywnym światłem, np. rośliny cieniolubne lub te, które są wrażliwe na spalenie liści.

Cieniowanie roślin stosuje się głównie w uprawach szklarniowych lub tunelowych, ale może być także stosowane na zewnątrz. W szklarniach lub tunelach foliowych stosuje się specjalne materiały cieniujące, takie jak siatki lub folie, które umożliwiają kontrolowanie ilości światła docierającego do roślin.

Cieniowanie roślin pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu światła, co wpływa na jakość i plonowanie roślin. Zbyt duża ilość światła może powodować oparzenia liści, przegrzewanie się roślin i spadek plonów. W przypadku roślin cieniolubnych brak cieniowania może prowadzić do zahamowania ich wzrostu i rozwoju. Dodatkowo cieniowanie roślin może pomóc w oszczędzaniu wody, ponieważ zmniejsza ilość parowania z liści. Zmniejszenie ilości światła docierającego do roślin może również pomóc w kontroli temperatury w szklarni lub tunelu foliowym, co wpływa na koszty ogrzewania.

Które rośliny potrzebują cieniowania?

Nie wszystkie rośliny wymagają cieniowania, jednakże niektóre gatunki są wrażliwe na intensywne nasłonecznienie i potrzebują osłony przed zbyt dużą ilością światła. Okrywania wymagają zwłaszcza rośliny zimozielone. Chodzi nie tyle o ich ciepłolubność, ile o niebezpieczeństwo wysuszenia zimą. Pozostające na pędach liście w cieplejsze dni transpirują, podczas gdy korzenie nie mogą pobrać wody z zamarzniętego podłoża. Bardzo wysuszające są także wczesnowiosenne wiatry, szczególnie w ciepłe dni. Posadzenie roślin zimozielonych w zacisznych i osłoniętych miejscach naturalnie podnosi ich mrozoodporność. Okrycia wymagają także:

Oczywiście, lista roślin wymagających cieniowania może być znacznie dłuższa, ponieważ wiele roślin w różnym stopniu jest wrażliwych na nadmiar światła.

Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy
Przeczytaj także
Odkryj sekrety obfitych plonów: 20 warzyw idealnych do ogrodu i dwie nowoczesne metody uprawy

Jakie cieniówki wybrać?

Biała agrowłóknina i siatka cieniująca – tworzywa sztuczne o różnej grubości, stworzone z myślą o ochronie roślin zimozielonych przed mroźnym wiatrem i niską temperaturą. Dodatkowo zabezpieczają je przed nadmiernym parowaniem – wysuszeniem, co pomaga uniknąć brązowienia na początku wiosny. 

Siatka do ochrony iglaków przed śniegiem - siatka przeznaczona do owijania krzewów iglastych zimą, w celu zapewnienia roślinom zwartego kształtu, dzięki czemu śnieg zalegający na krzewach nie uszkodzi ani nie połamie gałązek. 

Specjalne siatki do szklarni - dzięki siatkom do szklarni można kontrolować ilość światła docierającego do roślin, co jest bardzo ważne w przypadku upraw roślin, które nie tolerują nadmiaru słońca, takich jak niektóre gatunki warzyw czy kwiatów. Dodatkowo siatki do szklarni chronią rośliny przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak silne wiatry czy grad, co pozwala na utrzymanie większej ilości plonów. W zależności od rodzaju uprawianej rośliny stosuje się różne rodzaje siatek. Na przykład, w przypadku uprawy warzyw zaleca się stosowanie siatek o mniejszych oczkach, które zapewniają lepszą ochronę przed szkodnikami, takimi jak mszyce czy przędziorki. Natomiast w przypadku uprawy roślin ozdobnych, które potrzebują więcej światła, stosuje się siatki o większych oczkach.

Ważne jest również dobranie odpowiedniej grubości sznurka, ponieważ siatki wykonane z cieńszego materiału mogą ulec uszkodzeniu w wyniku działania silnych wiatrów lub opadów śniegu. Dlatego, w przypadku występowania silnych wiatrów lub opadów, zaleca się stosowanie siatek o większej grubości sznurka.

Podsumowując, siatki do szklarni są niezwykle przydatnym narzędziem w uprawie roślin, pozwalającym na kontrolowanie warunków, w jakich rośliny rosną. Wybór odpowiedniego rodzaju siatki oraz jej właściwe użytkowanie pozwala na uzyskanie większej ilości zdrowych i wydajnych plonów.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Andrii Chagovets / Dreamstime 

Autor
Cieniowanie roślin | Co to takiego i po co je stosować?
Cieniowanie roślin | Co to takiego i po co je stosować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)