Dlaczego różaneczniki potrzebują nawożenia?
Różaneczniki jak wszystkie żywe organizmy, potrzebują odpowiednich składników pokarmowych do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Ze względu na intensywne kwitnienie rośliny szybko zużywają związki mineralne z gleby, co wymaga ich uzupełnienia. Z tego powodu należy regularnie stosować nawozy do różaneczników, które mają odpowiednio zbilansowany skład i odznaczają się odpowiednią zawartością niezbędnych składników pokarmowych.
Odpowiednie nawożenie sprawi, że:
- kwitnienie będzie obfitsze, a kwiaty będą się dłużej utrzymywały;
- kwiaty będą pięknie wybarwione;
- roślina będzie silna, a więc lepiej będzie znosić niesprzyjające warunki np. okresowe suszy;
- wzrośnie odporność rododendronów na choroby i szkodniki;
- system korzeniowy będzie lepiej rozbudowany;
- wzrośnie wykorzystanie wody i składników pokarmowych z gleby.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakiego nawozu potrzebują różaneczniki?
Ze względu na intensywny rozwój, różaneczniki wiosną potrzebują dużych ilości azotu. Poza azotem w preparacie powinien znaleźć się również fosfor, a także potas, magnez i inne mikroskładniki. Z kolei nawozy jesienne do różaneczników nie powinny zawierać azotu (który odpowiada przede wszystkim za wzrost), a za to zwiększoną zawartość potasu. Takie połączenie zapewni lepsze przygotowanie krzewów do zimy.
Najlepiej wybierać specjalistyczne nawozy do różaneczników, których skład jest odpowiednio dopasowany do tych wymagających roślin. Dzięki temu ma się pewność, że wszystkie składniki będą dostarczone w optymalnej ilości, a krzewy będą wspaniale i długo kwitły, zdobiąc ogród.
Jak i kiedy stosować nawozy do różaneczników?
Bardzo ważne jest nawożenie przed sadzeniem, które powinno zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych oraz właściwe pH gleby (do zmierzenia odczynu podłoża warto wykorzystać kwasomierz do gleby, co ułatwi zaaplikowanie odpowiedniego preparatu). W tym celu zazwyczaj stosuje się torf, który należy wymieszać z podłożem, aby zapewnić krzewom glebę o kwaśnym odczynie.
Wiosenne nawożenie różaneczników zazwyczaj rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w lipcu. Dzięki temu mają one stały dostęp do składników pokarmowych przez okres najintensywniejszego wzrostu. Dobrym rozwiązaniem mogą być również nawozy długodziałające, które wystarczy zaaplikować raz w sezonie. Nawożenie jesienne różaneczników należy przeprowadzać od sierpnia do września, wybierając nawozy jesienne bez azotu.
Dawkowanie nawozy zależne jest od wybranego preparatu, dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z instrukcją od producenta, która umieszczona jest na opakowaniu. To zapobiegnie nie tylko niedoborom, ale również nadmiarom składników pokarmowych. Sposób nawożenia również zależy od produktu, jaki się wybierze. Dostępne są nawozy płynne i nawozy granulowane, jednak najważniejsza jest nie forma, a jakość nawozu.
Trzeba jednak pamiętać, że różaneczniki źle znoszą zarówno niedobór, jak i nadmiar składników pokarmowych. Dlatego ważne jest, aby dobrze dobierać nawozy do różaneczników oraz je prawidłowo stosować. Nawóz musi być również odpowiednio przechowywany, dlatego kupując preparat, warto wybrać dobry sklep ogrodniczy, który dba o takie szczegóły.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: Małgorzata Wójcik