Logo
Logo

Różanecznik 'Alfred'

Różaneczniki zawsze zielone należą do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. W naturze występują na rozległym obszarze półkuli północnej. Mogą być zarówno niskimi krzewami, porastającymi górskie zbocza (Japonia), jak i imponujących rozmiarów drzewami, osiągającymi ponad 20 m wysokości (Himalaje).

Oferowane w szkółkach odmiany różaneczników to krzewy o niezwykle zróżnicowanej kolorystyce kwiatów, przystosowane do warunków klimatycznych naszego kraju. Na uwagę zasługuje kwitnąca na jasnofioletowo odmiana 'Alfred'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jednym z wartych uwagi kultywarów jest 'Alfred' – stara odmiana z grupy mieszańców różaneczników wielkokwiatowych, wyselekcjonowana pod koniec XIX wieku w Niemczech. Wywodzi się od sprowadzonego z Ameryki Północnej różanecznika fioletowego (Rhododendron catawbiense), gatunku cenionego w hodowli ze względu na wysoką zdrowotność oraz efektowne, obfite kwitnienie.

Różanecznik (Rhododendron) 'Alfred' jest krzewem o rozłożystym, ale o zwartym pokroju. Dorasta do 2 m wysokości. Jego liście są podłużne, eliptyczne, ciemnnozielone, skórzaste, lekko błyszczące.

Cechą charakterystyczną odmiany 'Alfred' są duże, jasnofioletowe kwiaty zebrane na wierzchołkach pędów po 11-14 w kopułkowate kwiatostany.

Kwiaty tej odmiany są szerokolejkowate, mają lekko fryzowane brzegi, wewnątrz są nieco jaśniejsze, a na górnym płatku mają żółtozielony rysunek. Krzewy kwitną od końca maja do połowy czerwca. Po kwitnieniu pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.

różanecznik Rhododendron Alfred fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Różanecznik 'Alfed' można sadzić zarówno na miejscach cienistych, jak i słonecznych, w obu jednak przypadkach stanowisko uprawy powinno być zimą osłonięte od wiatru i ocienione.

Różaneczniki najczęściej cierpią w naszym klimacie nie z powodu przemarzania, lecz wysuszenia ich tkanek w czasie zimy, gdy podczas mroźnej, słonecznej pogody rośliny tracą wodę przez parowanie i nie mogą jej uzupełnić ze względu na zamarznięty grunt. Zjawisko to nosi nazwę suszy fizjologicznej.

Dlatego krzewy sadzone na stanowiskach słonecznych wymagają jesienią podlewania, a zimą cieniowania. Aby dobrze rosły, różaneczniki wymagają kwaśnego podłoża (pH poniżej 5,5).

Jeśli odczyn podłoża w ogrodzie jest obojętny lub zasadowy, trzeba przekopać górną warstwę gleby z kwaśnym torfem oraz przekompostowaną korą sosnową. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu niskiego pH podłoża.

Gdzie posadzić?

Różanecznik 'Alfred' najlepiej rośnie w towarzystwie drzew i krzewów iglastych, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych. Parowanie wody powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost roślin.

Bardzo efektownie prezentują się krzewy sadzone w dużych grupach monogatunkowych, szczególnie w ogrodach o urozmaiconej rzeźbie terenu. Miejsca takie w okresie kwitnienia są niezwykle urocze.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Różanecznik 'Alfred'
Różanecznik 'Alfred'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (28)
Twoja strona ogrodu