Logo
Logo

Różanecznik 'Alfred'

Różaneczniki zawsze zielone należą do najpiękniejszych krzewów ogrodowych. W naturze występują na rozległym obszarze półkuli północnej. Mogą być zarówno niskimi krzewami, porastającymi górskie zbocza (Japonia), jak i imponujących rozmiarów drzewami, osiągającymi ponad 20 m wysokości (Himalaje).

Oferowane w szkółkach odmiany różaneczników to krzewy o niezwykle zróżnicowanej kolorystyce kwiatów, przystosowane do warunków klimatycznych naszego kraju. Na uwagę zasługuje kwitnąca na jasnofioletowo odmiana 'Alfred'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Jednym z wartych uwagi kultywarów jest 'Alfred' – stara odmiana z grupy mieszańców różaneczników wielkokwiatowych, wyselekcjonowana pod koniec XIX wieku w Niemczech. Wywodzi się od sprowadzonego z Ameryki Północnej różanecznika fioletowego (Rhododendron catawbiense), gatunku cenionego w hodowli ze względu na wysoką zdrowotność oraz efektowne, obfite kwitnienie.

Różanecznik (Rhododendron) 'Alfred' jest krzewem o rozłożystym, ale o zwartym pokroju. Dorasta do 2 m wysokości. Jego liście są podłużne, eliptyczne, ciemnnozielone, skórzaste, lekko błyszczące.

Cechą charakterystyczną odmiany 'Alfred' są duże, jasnofioletowe kwiaty zebrane na wierzchołkach pędów po 11-14 w kopułkowate kwiatostany.

Kwiaty tej odmiany są szerokolejkowate, mają lekko fryzowane brzegi, wewnątrz są nieco jaśniejsze, a na górnym płatku mają żółtozielony rysunek. Krzewy kwitną od końca maja do połowy czerwca. Po kwitnieniu pozostają ozdobne z liści, dzięki którym zachowują doskonałe walory dekoracyjne przez cały rok.

różanecznik Rhododendron Alfred fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Różanecznik 'Alfed' można sadzić zarówno na miejscach cienistych, jak i słonecznych, w obu jednak przypadkach stanowisko uprawy powinno być zimą osłonięte od wiatru i ocienione.

Różaneczniki najczęściej cierpią w naszym klimacie nie z powodu przemarzania, lecz wysuszenia ich tkanek w czasie zimy, gdy podczas mroźnej, słonecznej pogody rośliny tracą wodę przez parowanie i nie mogą jej uzupełnić ze względu na zamarznięty grunt. Zjawisko to nosi nazwę suszy fizjologicznej.

Dlatego krzewy sadzone na stanowiskach słonecznych wymagają jesienią podlewania, a zimą cieniowania. Aby dobrze rosły, różaneczniki wymagają kwaśnego podłoża (pH poniżej 5,5).

Jeśli odczyn podłoża w ogrodzie jest obojętny lub zasadowy, trzeba przekopać górną warstwę gleby z kwaśnym torfem oraz przekompostowaną korą sosnową. Zastosowanie kory sosnowej jako ściółki oraz kwaśnych nawozów (np. siarczan amonu) sprzyja utrzymaniu niskiego pH podłoża.

Gdzie posadzić?

Różanecznik 'Alfred' najlepiej rośnie w towarzystwie drzew i krzewów iglastych, na wrzosowiskach, w pobliżu zbiorników wodnych. Parowanie wody powoduje zwiększenie wilgotności powietrza, co z kolei bardzo korzystnie wpływa na wzrost roślin.

Bardzo efektownie prezentują się krzewy sadzone w dużych grupach monogatunkowych, szczególnie w ogrodach o urozmaiconej rzeźbie terenu. Miejsca takie w okresie kwitnienia są niezwykle urocze.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Różanecznik 'Alfred'
Różanecznik 'Alfred'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (24)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl