3 proste zasady pielęgnacji rododendronów
Rododendrony (różaneczniki) wbrew pozorom nie są trudne w uprawie, ale łatwo można popełnić błędy w ich pielęgnacji, jeśli nie zna się ich wymagań. Wystarczy jednak przestrzegać 3 prostych zasad, by cieszyć się nimi przez długie lata i aby co roku kwitły obficie!
1. Odpowiednie podłoże i stanowisko!
Chcąc umożliwić różanecznikom (Rhododendron) najbardziej optymalne warunki do rozwoju, należy przede wszystkim zapewnić im odpowiednie kwaśne podłoże. Zbyt wysoki odczyn pH można regulować, dodając np. kwaśny torf. Wapienna gleba odpowiada między innymi za niedobór magnezu, który można dostarczyć krzewom w postaci soli gorzkiej, np. kizerytu. Raz w roku warto nawieźć krzewy nawozem dla roślin kwaśnolubnych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Pamiętaj, że rododendrony znacznie lepiej będą rosły w lekkim półcieniu niż na pełnym słońcu. Słoneczne stanowisko może być powodem usychania ich zimą (w wyniku nasłonecznienia z liści będzie parować woda, a roślina nie będzie mogła pobrać jej z zamarzniętej ziemi) oraz poparzenia liści latem (duże, ciemnozielone, skórzaste liście mogą brzydko się przebarwiać, jeśli przez wiele godzin będą nastawione na piekące słońce)!
2. Cięcie pielęgnujące i zimowa ochrona!
Różaneczniki kwitną wiosną z pąków zawiązanych ubiegłej jesieni, dlatego istotne jest, aby późną jesienią je okrywać i zabezpieczać przed wiatrem i mrozem.
Roślin tych zazwyczaj się nie tnie, a ewentualne cięcie pielęgnujące wykonuje się latem (po kwitnieniu). Ważne jest także, aby usuwać pędy mechanicznie uszkodzone i te porażone przez szkodniki. Podczas kwitnienia należy regularnie odrywać przekwitnięte kwiaty, aby nie doprowadzić do zawiązania nasion, a tym samym do niepotrzebnego zużycia energii.
3. Ochrona różaneczników przed chorobami
Różaneczniki są podatne na różne choroby wywoływane przez grzyby powodujące głównie brązowienie pąków, liści, a w efekcie obumieranie całych pędów roślin. Najlepszym sposobem jest odcinanie chorych części krzewów po zauważeniu pierwszych objawów i zastosowanie odpowiedniego oprysku.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
W przypadku zarazy wierzchołków pędów stosuje się preparat Precivur Energy 840 SL 0,2% co około 10 dni. Na nekrozę najlepiej działa Biosept 33 SL (0,05%) - obecnie dostępny jest jako stymulator wzrostu Biosept Active, Bioczos BR, Dithane M-45 80 WP (0,2%) lub Topsin M 70 WP (0,1%) - stosowane dwukrotnie co dwa tygodnie. Fytoftorozę najskuteczniej zwalcza zaś Sadofan Manco 64 WP (0,2%) lub Aliette 80 WP (0,2%).
Zdjęcie tytułowe: Ralphs_Fotos, Pezibear / Pixabay