Różanecznik (Rhododendon) odmiana 'Devin' PBR to duży krzew liściasty z rodziny wrzosowatych (Ericaceae).

★ Różanecznik 'Devin' PBR został wyróżniony jako zwycięzca plebiscytu internetowego w Konkursie Roślin NOWOŚCI, "Roślinne Nowości 2020" na 28. Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie Online. Został zgłoszony przez Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska.

Roślina ta należy do grupy różaneczników wielkokwiatowych o kolorowych i silnie pachnących kwiatach. Krzew jest szybko rosnący – po 10 latach uprawy osiąga ok. 1,1 m wysokości.

Odmiana wyróżnia się pięknymi kwiatami i jest późno-kwitnąca. Kwiaty są różowofioletowe, dzwonkowate, mają około 8 cm średnicy, zebrane są na szczytach pędów w kopułkowate kwiatostany. Kwiaty po rozwinięciu szeroko otwarte, w środku białoróżowe z dużym, purpurowym rysunkiem na górnym płatku, tworzącym atrakcyjne oczko, oraz długim, białym, wygiętym do góry słupkiem i białymi nitkami pręcików. Rośliny zakwitają w czerwcu.

Wymagania i uprawa

Nie różni się wymaganiami od innych różaneczników – wymaga gleb kwaśnych, najlepiej próchniczych, torfowych, stale umiarkowanie wilgotnych, stanowisk półcienistych.

Zastosowanie

Krzew polecany do uprawy w ogrodach przydomowych, parkach, na terenach zieleni miejskiej.

Zdjęcia: Gospodarstwo Szkółkarskie Anna Ciepłucha-Kowalska/Konkurs Roślin Nowości 2020