Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
22
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Zima i ogród: jakie zabiegi trzeba wykonać?

Chociaż najwięcej zabiegów w ogrodzie wykonuje się wiosną i jesienią, pracę można sobie zorganizować w zasadzie przez cały rok. Zimą również jej nie zabraknie: obejmuje głównie cięcie, nawadnianie gatunków zimozielonych i ochronę zieleni przed mrozem. Nie można przy tym zapominać o naszych ogrodowych gościach – ptakach.

Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Przeczytaj także
100 pomysłów na świąteczne prezenty dla ogrodników
Każdy ogrodnik marzy o czym innym, ale prawie każdy kocha naturalne materiały i prezenty, które kojarzą się z roślinami, naturą, ogrodem,...

Ogrodnik zimą nie próżnuje

Zima dla właściciela ogrodu przebiega nie tylko pod znakiem planowania poszczególnych wiosennych prac i zakupów. Pomimo że rozkładając działania na kilka miesięcy, pracy nie ma aż tak dużo jak w czasie pozostałych pór roku, niektóre zabiegi muszą być wykonane właśnie teraz. W dużej mierze koncentrują się na ochronie zieleniprzed mrozem, gwałtownymi zmianami temperatury i niedoborem wody.

Koniec stycznia i luty to najczęstsza pora cięcia drzew i krzewów owocowych. Poza tym dużą przyjemnością dla dzieci (i nie tylko) będzie dokarmianie oraz obserwacja ptaków. Jak i kiedy wykonywać poszczególne prace?

Bielenie

Bielenie to zabieg chroniący drzewa przed ranami powstałymi w wyniku znacznych wahań temperatury w czasie dni i nocy. W słoneczne zimowe dni kora nagrzewa się a tkanki budzą do życia. Później zostają przemrożone i zamierają. Uszkodzone w ten sposób drzewa są osłabione i bardziej podatne na niekorzystne czynniki (mróz, choroby, szkodniki, itp.). W miejscach ran zgorzelinowych kora jest jaśniejsza i sucha. Pomiędzy nią a drewnem powstają puste przestrzenie. Wiosną sprawdza się je za pomocą niewielkiego młotka (przy lekkim uderzaniu wydobywa się głuchy dźwięk).


Preparaty do bielenia są dostępne w sklepach ogrodniczych. Należy nanieść je na pnie i konary za pomocą pędzla. Warstwa powinna być szczelna (szczególnie od mocno nagrzewającej się strony południowej). Zwykle bielenie wykonuje się na drzewach owocowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w ten sam sposób chronić także cenne drzewa ozdobne uprawiane na stanowiskach narażonych na drastyczne zmiany temperatur (np.: na wystawie południowej).

Bielenie nie chroni przed szkodnikami – to często powielany mit.

Zazwyczaj pierwszy zabieg wykonuje się pod koniec listopada lub na początku grudnia, a ostatni na przedwiośniu. Najbardziej newralgiczny dla zieleni okres przypada na ie stycznia i lutego. Zwykle w ciągu zimy wystarczają 2-3 zabiegi.

Zimowe podlewanie

Większość problemów związanych z brązowieniem iglaków i roślin zimozielonych wynika nie z wystąpienia chorób grzybowych, żerowania szkodników czy braku poszczególnych pierwiastków pokarmowych, lecz z niedoboru wody. Wbrew powszechnemu mniemaniu wymienione grupy powinny być podlewane przez cały rok, także zimą. W szczególności odnosi się to do młodszych drzew i krzewów, których cały system korzeniowy znajduje się jeszcze w strefie przemarzania gruntu.

Nawadnianie wykonuje się sporadycznie – najlepiej wybierać do tego bezmroźne, umiarkowanie ciepłe dni. Zabieg ogranicza wystąpienie suszy fizjologicznej, tzn. sytuacji, w której rośliny tracą wodę (transpiracja), a nie są w stanie jej pobrać pomimo pozornej dostępności (tu przeszkodą jest zmiana stanu z ciekłego na stały). Objawy niedoboru są widoczne dopiero wiosną, gdy ruszy wzrost. Trzeba pamiętać, że rośliny zimozielone tracą wodę przez cały rok (właśnie z zielonych części, np. igieł).


Cięcie

W okresie zimowym przycina się większość drzew i krzewów owocowych. Kluczowa jest nie tylko technika cięcia (dostosowana do odmiany/formy), ale także odpowiedni dobór terminu.

Należy przy tym wybierać dni umiarkowanie pogodne (najlepiej bezmroźne). Można ciąć w okresie niewielkich przymrozków, ważne aby temperatura nie spadła poniżej -8°C.


Grupa/termin cięcia

Grudzień

Styczeń

Luty

Marzec

I

II

III

I

II

III

I

II

III

I

II

III

Drzewa ziarnkowe

 

 

 

 

 

x

x

x

x

x

x

 

Drzewa pestkowe

 

 

 

 

 

x

x

x

x

x

x

 

Orzech laskowy

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

Agrest

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

Porzeczka

x

x

x

x

x

x

x

x

x

x

 

 

Jeżyna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

x

x

Aktinidia

 

 

 

 

 

 

 

 

x

x

x

 


Sprawdzanie stanu wszelkich osłon na roślinach

Rośliny chroni się przed mrozem na wiele sposobów. Podstawę pni (a także byliny) często zakrywa się igliwiem, róże kopczykuje a nadziemne części krzewów i młodych drzew osłania materiałem przepuszczającym powietrze (kaptury z juty, agrowłóknina, słoma). Zdarza się jednak, że osłony są niszczone przez wiatr, zalegające opady śniegu czy nawet zwierzęta (np. w przypadku działek przy lesie). Raz na jakiś czas warto przejść się po ogrodzie i sprawdzić czy wszystko jest na swoim miejscu. Należy przy tym pamiętać, że na przemarzanie roślin wpływają nie tylko ujemne temperatury, ale także wysuszające wiatry i przepuszczalność podłoża.

Gleby ciężkie zaleca się rozluźnić jeszcze przed sadzeniem, to zwiększy szansę na przetrwanie bardziej wrażliwych gatunków. Nie powinno się przy tym odgarniać śniegu zalegającego na lub pod roślinami! To naturalna bariera ochronna. W miarę możliwości trzeba unikać też deptania, aby nie tworzyć szczelnych płyt śnieżno-lodowych, które ograniczają dostęp powietrza. Podczas odśnieżania chodnika nadmiaru "materiału" nie powinno się usypywać na trawniku. Sytuacja analogiczna do tej poprzedniej – w warunkach ścisku i niedostatecznej ilości tlenu szybko dochodzi do niszczenia trawy, która jest porażana m.in. przez pleśń śniegową.


Dokarmiamy ptaki

Przez okres zimy warto dokarmiać naszych skrzydlatych przyjaciół. Trzeba jednak robić to mądrze. Nadgorliwość i brak wiedzy powoduje więcej szkody niż pożytku. Pierwsze karmienie powinno się wykonać przy dużych opadach śniegu, gdy ptaki mają utrudniony dostęp do pokarmu. Gdy już zaczęło się dokarmianie, należy kontynuować je aż do wiosny.

Nie można zaczynać dokarmiania ptaków za wcześnie, gdyż może to opóźnić odloty tych, które normalnie nie zimują w Polsce.

Do dokarmiania nie wolno używać chleba. Dużo korzystniejsze są nasiona (w tym ziarna z zbóż) i owoce w różnej formie. Jeśli zawczasu nie zebrało się pokarmu dla ptaków, w sklepach ogrodniczych można kupić specjalistyczną karmę. Sikorki można karmić słoniną, ale wyłącznie niesoloną i bez przypraw. Równie ważne jest dostarczanie ptakom wody. Poidełko powinno być często wymieniane i uzupełnianie (praktycznie codziennie). Poza karmieniem ptakom można pomóc w bardziej naturalny sposób uprawiając drzewa i krzewy owocowe (w szczególności dziką różę, tarninę, głóg, rokitnik, jarząb, ałyczę, kruszynę, bukszpan).

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Scottslm/Pixabay


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu