Pytanie czytelnika: Kiedy najlepiej wykonać bielenie pni drzew? Co daje ten zabieg? Czy w ogóle jest potrzebny?
Bielenie pni drzew owocowych
Bielenie pni to ważny zabieg pielęgnacyjny, który chroni drzewa owocowe przed uszkodzeniami mrozowymi. Polega na pokrywaniu pni i grubych konarów warstwą mleka wapiennego, co zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu się zimą. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko pęknięć kory i powstawania ran zgorzelinowych.
Po co?
Bielenie pni drzew ma na celu zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu się pni i grubych konarów (biały kolor odbija promienie słoneczne). Słońce pobudza ruch soków w drzewie, a w nocy przy znacznych spadkach temperatur następuje ich zamarzanie, co w konsekwencji prowadzi do rozsadzenia i pęknięcia pnia i powstania rany zgorzelinowej.
Kiedy?
Bielenie pni drzew należy wykonać w drugiej połowie grudnia, (najpóźniej na początku stycznia), a w przypadku spłukania części wapna przez deszcz, poprawić.
Czym?
Najczęściej do bielenia używamy "mleka wapiennego" (2 kg wapna palonego + 10 litrów wody). Możemy również zastosować gotowe mieszanki w postaci sproszkowanej, które wystarczy rozcieńczyć odpowiednią ilością wody.
Jak?
Wapno nanosimy na pie drzewa zwykłym pędzlem. Bielenie pni niczym nie różni się od zwykłego malowania ogrodzenia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie: Konstiantyn/Fotolia