Logo
Logo

Jak i kiedy wysiewać szpinak do gruntu? Jak mieć szybkie zbiory?

Szpinak nie jest trudny w uprawie i można uprawiać go niemal w każdym przydomowym ogrodzie, wysiewając go bezpośrednio do gruntu. Najlepiej rozwija się, gdy dni są krótkie, dlatego należy wysiewać go w odpowiednich terminach, by tworzył jak najwięcej pełnych zdrowia liści, a nie pędy kwiatostanowe. Jak i kiedy najlepiej wysiewać szpinak w ogrodzie?

Spis treści
Kiedy najlepiej wysiewać szpinak? Jakie warunki lubi szpinak? Jak krok po kroku siać szpinak? W jaki sposób dbać o szpinak?

Dlaczego terminy siewu szpinaku są ważne?

W przypadku roślin, od których oczekujemy zawiązywania pędów kwiatostanowych i kwitnienia, długie letnie dni są korzystne. Jeśli na uprawę szpinaku wybierzemy lato i długie dni, także otrzymamy dużą ilość pędów kwiatostanowych, ale będzie słabo plonował, a nie o to chodzi w jego uprawie.

Aby roślina wytworzyła jak największą ilość wartościowych, mięsistych liści, należy zaplanować wysiew i uprawę szpinaku w okresach, gdy dzień jest krótki. Szpinak można wysiewać od wiosny do jesieni, ale należy zrobić to w określonych terminach. Jak zaplanować wysiewy szpinaku? Najkorzystniej jest wykonać:

 • wysiew wiosenny (od końca marca do połowy kwietnia), aby otrzymać polon w połowie maja
 • wysiew w lecie (na przełomie lipca i sierpnia), aby otrzymać plon od końca września i w październiku (czasem także w listopadzie)
 • wysiew jesienny (od końca sierpnia i we wrześniu) – odmiany ozime (odporne na mróz), by uzyskać plon wiosną (kwiecień/maj) w następnym sezonie
 • Należy przy tym pamiętać, aby do konkretnego terminu dobierać odpowiedni typ nasion (np. wczesne, średnio-wczesne, późne, ozime).

Podłoże i miejsce do wysiewu i uprawy szpinaku

Zazwyczaj szpinakowi najlepiej odpowiada słoneczne i zaciszne stanowisko oraz wystarczy przeciętna, umiarkowanie wilgotna ogrodowa gleba (gliniasto-piaszczysta). Najlepiej, by była przy tym dość żyzna, dobrze zasilona i o odczynie zbliżonym do obojętnego (szpinak nie lubi gleb kwaśnych!).

Aby jak najlepiej przygotować glebę do uprawy szpinaku (ale też innych warzyw), najkorzystniej będzie zasilić glebę nawozem organicznym (kompostem lub obornikiem) i dobrze spulchnić w roku poprzedzającym wysiew (np. jesienią). Dzięki nawożeniu naturalnemu i wcześniejszemu przygotowaniu gleby, nie będzie potrzeby zasilania szpinaku nawozami mineralnymi w czasie jego wzrostu. Warto pamiętać, że szpinak dobrze nadaje się na przedplon lub poplon pomiędzy uprawami innych warzyw. Na ogół dojrzałe, wykształcone rozety liści nadają się do zbioru (ścięcia) po około 1,5-2 miesiącach od wysiewu.

Jak siać szpinak?

 1. Przed wysiewem podłoże lekko spulchniamy (wcześniej odchwaszczamy), wyrównujemy i zagrabiamy.
 2. W związku z tym, że nasiona szpinaku są dość duże, najłatwiej jest wysiewać je pojedynczo, do osobnych dołków, co kilka centymetrów i na głębokości około 2 cm.
 3. Jeśli zamierzamy wysiać większą ilość roślin (np. na grządce), najlepiej wysiewać w rzędach, które powinny być oddalone od siebie o około 20-30 cm.
 4. Wysiane nasiona przysypujemy cienką warstwą gleby, lekko ugniatamy i delikatnie podlewamy rozproszonym strumieniem wody (np. konewką).
 5. Jeżeli po wschodach rośliny rosną zbyt gęsto, warto je przerzedzić (przerwać), tak by dalej młody szpinak rósł już w odstępie 5-10 cm.

Kiełkowanie szpinaku i pielęgnacja po wschodach

Nasiona szpinaku nie boją się chłodu i kiełkują już w temperaturze 2°C, a jeśli zapewnimy im po wysiewie umiarkowane, ale regularne nawadnianie (wilgotną glebę) wzejdą już po około tygodniu.

Zapewnienie koniecznej, stałej wilgotności gleby może być utrudnione latem (kiedy jest najciepiej), dlatego lepiej siać szpinak wiosną. Ponadto, szpinak gorzej rośnie w czasie upałów, dlatego lepiej unikać tego okresu przy wyborze terminu uprawy.

 

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w czasie wzrostu szpinaku, to:

 • systematyczne odchwaszczanie,
 • spulchnicie gleby wokół roślin
 • oraz regularne podlewanie (szczególnie latem).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Duyet Le/Unsplash

Autor
Jak i kiedy wysiewać szpinak do gruntu? Jak mieć szybkie zbiory?
Jak i kiedy wysiewać szpinak do gruntu? Jak mieć szybkie zbiory?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi