Kiścień wawrzynowy (Leucothoe fontanesiana) to zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Jego ojczyzną jest Ameryka Północna, ale jest też uprawiany w innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Kiścień wawrzynowy dorasta do ok. 1-1,5 m wys. Tworzy liczne, słabo rozgałęzione, elastyczne, nagie, zygzakowate, łukowato przewieszające się na zewnątrz pędy, od strony słonecznej zabarwione na czerwono. Pędy pokryte są wyrastającymi naprzemianlegle dużymi, skórzastymi, gładkimi, błyszczącymi, szerokolancetowatymi, zimozielonymi, piłkowanymi na brzegach i zaostrzonymi na wierzchołku liśćmi, których blaszki układają się niemal poziomo. Młode liście mogą być zabarwiane na czerwono, czerwienieją też w okresie jesienno-zimowym (w czasie mroźnej zimy część liści opada).

Oprócz atrakcyjnych liści i ładnego, rozłożystego pokroju, ozdobą rośliny są też pojawiające się w maju i czerwcu małe, białe, dzwoneczkowate kwiaty, zebrane w duże, gęste, zwisające, groniaste kwiatostany, wyrastające z kątów liści w górnych partiach pędów.

Wymagania i uprawa

Kiścień wawrzynowy najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych lub cienistych (odmiany barwne potrzebują więcej światła) i na próchniczych, przepuszczalnych, lekko wilgotnych glebach o kwaśnym odczynie pH.

Ze względu na umiarkowaną mrozoodporność (ok. -18/-21°C), powinien być uprawiany w cieplejszych rejonach kraju na ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Na terenach chłodniejszych wymaga zimowego okrycia. Kiścień nie oczekuje systematycznego przycinania, jednak dobrze znosi cięcie, więc można bez przeszkód korygować jego pokrój.

Kiścienie można rozmnażać przez półzdrewniałe sadzonki pędowe, odkłady, odrosty i podział dorosłych egzemplarzy, a gatunek także przez wysiew nasion.

Zastosowanie

Kiścień wawrzynowy to bardzo atrakcyjny krzew ozdobny, który najpiękniej prezentuje się na wrzosowiskach w towarzystwie różaneczników, azalii, wrzosów, dabecji i pierisów. Jego barwne odmiany mogą być atrakcyjnym elementem ozdobnym w kompozycjach rabatowych z innymi krzewami, drzewami i bylinami (np. klony palmowe, hortensje, krzewy iglaste, brunnery, funkie).

Roślina nadaje się też na niewysokie, luźne żywopłoty i obwódki. Dobrze prezentuje się także na murkach oraz jako obwódka schodów ogrodowych, altany lub tarasu.

Wybrane odmiany

  • 'Rainbow' (zdj. 1, 2) – odm. o pstrych, wielobarwnych liściach, młode przyrosty czerwone, wys. ok. 0,7-1 m
  • 'Makijaż' – odm. o zmiennej barwie liści, które wiosną są zielono-żółto-kremowe, latem zielono-różowe, a jesienią bordowe, wys. ok. 0,5 m
  • 'Zeblid' – młode przyrosty i liście czerwone, później zielone, liście jesienią czerwienią, wys. ok. 0,5 m
  • 'Nana' – karłowa odm. o rozłożystym pokroju i zielonych liściach, wys. ok. 0,5 m

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde, YK1500/Depositphotos